Haftanın Tablosu: Yanan Zürafa, Salvador Dali

Yanan Zürafa, Salvador Dali’nin en bilinen eserlerinden biridir. Tablo 1937’de, sanatçının en ünlü Sürrealist olduğu zamanlarda yapılmıştır. 1937, İspanya İç Savaşı’nın, devam etmekte olan 2. Dünya Savaşı’na karıştığı kanlı bir yıldı. Dali’nin göç etmesindeki sebep buydu işte. Bu 1936’dan 1939’a kadar iki taraf- Anarşistler ve Komünistler ile yakınlık içinde bir ittifakla demokratik, sol eğilimli ve nispeten kentsel İkinci İspanyol Cumhuriyetine sadık olan Cumhuriyetçiler; Milliyetçilere, Falangistlere, Carlistlere, Katolik ve büyük ölçüde aristokrat muhafazakar gruplara karşı savaştı. Pablo Picasso’nun Guernica’sını biliyor musunuz? Orada gösterilen bomba saldırısı bu savaş sırasında gerçekleşmişti.

Salvador Dalí, Yanan Zürafa, 1937, Kunstmuseum Basel

Zürafayı arka planda, sırtı yanarken görüyoruz. Resmin geri kalan unsurlarına göre oldukça küçüktür. Dalí ilk olarak 1930 tarihli L’Âge d’Or (Altın Çağ) filminde yanan zürafa görüntüsünü kullandı. Yanan Zürafa, 1937’de Canavarların Buluşları resminde tekrar görülmektedir.

Salvador Dalí, Canavarların Buluşları, 1937, Chicago Sanat Enstitüsü

Dalí, zürafayı “eril kozmik kıyamet canavarı” olarak nitelendirirdi. Daha sonra II. Dünya Savaşı’nın bir önsezisi olduğuna inandı. Dalí daha sonra tekrar zürafaya geri dönecek, 1975’te pastel ve su renginde, Yanan Kahverengi Zürafalar’ı yapacaktır.

Salvador Dali, Yanan Kahverengi Zürafalar, 1975

Fakat Dalí’nin Freud ile olan ilişkisinin hikayesiyle bu tablo hakkında konuşmaya başlamalıyız. Psikanalitik yöntemini, medeniyet için atılmış dev bir adım olarak görüyordu:

“Ölümsüz Yunanistan ile çağımız arasındaki tek fark, Yunan zamanlarında sadece neoplatonik olan insan vücudunun şimdi sadece psikanaliz yoluyla açılacak gizli çekmecelerle dolu olduğunu keşfeden Sigmund Freud olmasıdır.”

Salvador Dali, Yanan Zürafa, detay

Yanan Zürafa, dünyaya savaşın olanakları hakkında bir uyarı gibiydi. Ressama göre tek umut, insanlığın psikanaliz yoluyla kurtarılabileceğiydi.

Kaynakça:http://www.dailyartmagazine.com/salvador-dali-the-burning-giraffe/

 

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın