Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Muhteşem Yetişkin Çizgi Dizisi

Mutlaka izlemeniz gereken 10 muhteşem yetişkin çizgi dizisini sizler için listeledik.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

#10 “ROBOT CHICKEN”

IMDb: 7.8

Seth Green ve Matthew Seinreich’in yaratıcıları olduğu Amerikan pop kültür ögeleri ile dalga geçen bir çizgi dizidir. Açılışında deli bir bilim insanı tarafından yaratılan robot tavuğun yine bilim insanı tarafından bağlanarak onlarca televizyonun önüne konulup zorla televizyon izlettirilmesini görüyoruz. Sonra ise oyuncaklar ve Action Figürlerden oluşan bir oyuncu kadrosuyla her türlü pop kültür ögesinin parodileri geliyor ekrana. Aradan geçen onca yıldan sonra dizi, hala başarılı bir stop motion örneğidir…

#9 “THE VENTURE BROS.”

IMDb: 8.5 / Rottentomatoes: 93%

The Venture Bros., Adult Swim kapsamında Cartoon Network’de yayınlanan animasyon televizyon dizisidir. İki sersem ve iyi niyetli yeni yetme olan Hank ve Dean Venture, onların duygusal olarak dengesiz ve ahlâken sorunlu süper bilim insanı babaları Dr. Thaddeus “Rusty” Venture, ailenin güvenlik görevlisi gizli ajan Brock Samson ve ailenin baş düşmanı The Monarch’ın maceralarını konu alır.

#8 “FAMILY GUY”

IMDb: 8.2 / Rottentomatoes: 62%

Emmy adayı çizgi dizi “Family Guy”ın kahramanları, üç çocuklu, orta halli bir ailedir. Ani geri dönüşleri ve ilgisiz kültürel referanslarıyla, yaygın ve sadık bir hayran kitlesi var dizinin. Son yılların en fazla heyecan yaratan çizgi dizisi olan Family Guy, The Simpsons’a benzer bir aile çevresinde geçiyor. Family Guy, Seth MacFarlane tarafından yaratılan ve FOX’da yayınlanan ABD animasyon televizyon dizisidir. Dizi genel olarak kurgusal şehir Quahog, Rhode Island’da yaşayan Peter ve Lois, çocukları Meg, Chris ve Stewie ve antropomorfik köpekleri Brian’dan oluşan Griffin ailesini konu alır.

#7 “AMERICAN DAD!”

IMDb: 7.4 / Rottentomatoes: 90%

American Dad, Langley Falls, Virginia’da yaşayan CIA ajanı, tartışmasız silah uzmanı ve gururlu aile babası Stan Smith’in etrafında dönüyor. American Dad!, hicve dayalı animasyon televizyon dizisi. Yapımcılığı Underdog Productions ve Fuzzy Door Productions tarafından, 20th Century Fox Television iş birliğiyle üstlenmiştir. Yaratıcıları Family Guy’ın da yaratıcısı olan Seth MacFarlane ile iki eski Family Guy yazarı olan Mike Barker ve Matt Weitzman’dır.

#6 “BIG MOUTH”

IMDb: 8.1 / Rottentomatoes: 79%

Gerçek hayatta çok yakın arkadaş olan, ünlü komedyen Nick Kroll ile Family Guy‘ın senaristlerinden Andrew Goldberg imzalı, sürreal bir animasyon dizisi geliyor: Big Mouth! İkilinin ergenlik döneminde yaşadıklarını ekrana taşıyan olan dizi, kaliteli yapımları bünyesinde barındıran Netflix’te izleyici karşısına çıktı.

Çocukluğunuzun çizgi dizilerini derlediğimiz bu yazıya da bakmak ister misiniz? 

#5 “BOB’S BURGERS”

IMDb: 8.1 / Rottentomatoes: 90%

Dünyanın en çok izlenen animasyonları arasında bulunan Bob’s Burgers dizisi Loren Bouchard yaratımıdır. Aynı zamanda geliştirme işlemlerinde kendisine Jim Dauterive destek vermiştir ki her geçen gün animasyon olarak daha da uç noktalara ulaşan bir dizi oluşturulmuştur. Bob’s Burgers isminden de anlaşılacağı üzere bir hamburger ile bir karakter arasındaki bağ çözülmeyecek düzeyde değil. Burada Belcher ailesi tamamıyla odak noktada yer alarak hikâyeyi götürüyor.

#4 “SOUTH PARK”

IMDb: 8.7 / Rottentomatoes: 85%

South Park kasabasında yaşayan dört çocuk olan Eric Cartman, Stan Marsh, Kyle Broflovski, Kenny McCormick ve kasaba halkı arasında geçmektedir. Konular çoğunlukla sosyal ve politik taşlamaların bulunduğu, bolca küfür ve cinsel içerikli espri barındırdığından dolayı dizi başlamadan önce “bu diziyi izlemeyin” diye bir uyarı çıkar ki bu da dizinin diğer bir ince esprisidir. South Park, Amerika ve dünya gündeminde ki olaylarada esprili bir şekilde yaklaşarak izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. South Park, 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone’dur. ABD’de Comedy Central kanalında oynamaktadır. En son 20. sezonu yayınlanmıştır.

#3 “ARCHER”

IMDb: 8.7 / Rottentomatoes: 92%

Uluslararası casusluk merkezi olarak tabir edilen ISIS’te çalışan ajan Sterling Archer’ın başından geçen olayların anlatıldığı dizide, yan karakterler olarak ajanımızın patronu ve aynı zamanda annesi olan Malory ile eski kız arkadaşı Lana ve yeni sevgilisi Cyril ile uğraşmaya çalışmaktadır. Her ne kadar eğitimli ve başarılı bir ajan olsa da, bu sıkışık durum çoğu görevde başını belaya sokmasını engelleyememektedir. Dizinin seslendirmelerini Jon Benjamin ve Judy Geer gibi usta isimler gerçekleştirirken, yapımcı rolünü ise Adam Reed üstlenmiş durumda.

#2 “BOJACK HORSEMAN”

IMDb: 8.5 / Rottentomatoes: 92%

Oynadığı dizinin yayından kaldırılmasının üstünden 18 yıl geçtikten sonra, yani günümüzde, Hollywood’da yaşayan BoJack Horseman eski şöhretini kaybetmiş, her şeyden şikayet eden ve renkli renkli kazaklar giyen biri haline gelmiştir. Kendi kişisel buhranlarını insan olan arkadaşı Todd ve bir kedi olan eski sevgilisi Prenses Caroline ile beraber atlatmaya çalışmaktadır.

#1 “RICK AND MORTY” ⭐️

IMDb: 9.3 / Rottentomatoes: 94%

En kısa tanımıyla dizi, çatlak bir bilim insanının, peşinden sürüklediği torunu Morty ile maceradan maceraya atılmalarını konu ediyor. Rick and Morty’den iyisi daha gelmedi diyebiliriz.

Kaynak: WatchMojo.com / Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir