Tablolara Yansıyan Aşk: Jeanne Hebuterne ve Modigliani

Jeanne Hébuterne, en çok Amedeo Modigliani’nin resmî eşi olarak tanınır. Ancak ikilinin ilişkisi, sanat dünyasının en trajik aşk hikâyelerinden biridir. Öyleyse tablolara yansıyan Jeanne Hebuterne ve Modigliani aşkına göz atalım.

Jeanne Hébuterne

Jeanne güzel bir kadındı, uzun kalın saçlarıyla bilinirdi. Ressam olmak isteyen abisi André Hébuterne tarafından Montparnasse’deki sanat camiasına tanıtıldı. Kendisine modellik yaptığı Tsuguharu Foujita da dahil olmak üzere o zamanların açlık çeken bazı sanatçılarıyla tanıştı.

Jeanne Hebuterne, Amedeo Modigliani’nin ilham perisi ve arkadaşı olmadan önce Foujita için modellik yaptı.

Çizime yeteneği olan Jeanne de bir sanatçı olmak istedi ve Académie Colarossi adlı sanat okulunda okumayı seçti. Jeanne Hébuterne, 1917 baharında Amedeo Modigliani ile tanıştı. Kadınların dikkatini çeken yakışıklı bir adamdı. Daha sonra ilişkileri başladı ve birbirlerine sırılsıklam aşık oldular. Jeanne, ebeveynlerinin güçlü itirazlarına rağmen kısa süre sonra onun yanına taşındı.

Jeanne Hébuterne, Öz-portre, 1918, özel koleksiyon.

Modigliani ile hayat zor olmalıydı. O bir alkolik ve uyuşturucu bağımlısıydı. Artan uyuşturucu ve alkol alımı, Modigliani’nin tüberkülozunu tanıdıklarından gizlemesinin bir yolu olabilirdi, çevresindeki çok az insan durumundan haberdardı. Fransa’da 1900’lerde önde gelen bir ölüm nedeni olan tüberküloz korkunç bir hastalıktı, tedavisi yoktu ve ona sahip olanlar dışlanıyor, korkuyla yaklaşılıyor ve kendilerine acınıyordu.

Amedeo Modigliani, 1918

Yazar Charles-Albert Cingria; Jeanne’i nazik, utangaç, sessiz ve hassas olarak tanımladı. 1918 sonbaharında çift; Modigliani’nin temsilcisinin bazı eserlerini, orada kışı geçiren zengin sanat uzmanlarına satarak profilini yükseltmeyi umduğu, Nice’in daha sıcak bir iklimine sahip olan Fransız Rivierası’na taşındı. Nice’teyken kızları doğdu. Ertesi bahar Paris’e döndüler ve Jeanne yeniden hamile kaldı.

Amedeo Modigliani, Jeanne Hébuterne, 1919, özel koleksiyon.

24 Ocak 1920’de Amedeo Modigliani tüberkülozdan öldü. Jeanne Hébuterne’in ailesi onu evlerine getirdi ama Jeanne Hebuterne, Modigliani öldükten sonraki gün beşinci kattaki apartman penceresinden atlayarak kendisini ve doğmamış çocuğunu öldürdü. Ailesi, onun ölümünden Modigliani’yi sorumlu tuttu ve başlangıçta onu Cimetière de Bagneux’a gömdüler. Yaklaşık on yıl sonra aile, biraz daha rahatlamıştı ve kalıntılarının Modigliani’nin yanında dinlenmek üzere Père Lachaise Mezarlığı’na nakledilmesine izin verdi. Jeanne’ın mezar başlığında ise şöyle yazıyor: “Kendini fedakârlığa adamış sadık bir arkadaş.” 

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/story-hebuterne-modigliani/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir