Haftanın Tablosu: Dr. Nicolaes Tulp’tan Anatomi Dersi, Rembrandt van Rijn, 1632

Rembrandt; yedi cerrah ve fizikçi Nicolaes Tulp’un olduğu bu grup portesini 1632’de, daha sadece 26 yaşındayken resmetmiştir. Nicolaes Tulp; ünlü bir doktor, Cerrahlar Birliğinin de başıydı. Amsterdam cerrahlarını, haftada iki kez anatomi amfilerinde pratik göstermelerle eğitmiştir. Ama orada, kokusunun dayanılmazlığından ötürü yılda bir kez, kışın yapılan bir otopsi vardı. Bu, Rembrandt’ın ünlü tabloyu yaptığı o olaydı.

Rembrandt van Rijn, Dr. Nicolaes Tulp’tan Anatomi Dersi, 1632, Mauritshuis, The Hagu

Rembrandt, bu resme başlamadan bir yıl önce profesyonel bir portre sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştı. Lonca üyelerinden yedi cerrah ve fizikçi Nicolaes Tulp’un grup portresi hemen ün kazanmıştı. İzleyicinin dikkati, kolun kaslarının anatomisini gösteren Tulp’a odaklanmaktadır. Bu kamu otopsileri için kullanılan vücut genellikle bir suçluya aitti, oradaki ise Adriaen het Kint’e. Vücudu parlaktır – güçlü ışık ve gölge sanatı ile birleştirilen atmosfer kaliteli olmasaydı büyük ihtimalle resim yoğunluğunu kaybederdi. Anatomi dersleri; 17. yüzyılda, gerçek amfiler olan konferans salonlarında yer alan, öğrencilerin, meslektaşların ve giriş ücretini ödemek şartıyla izin verilen genel halkın katılabildiği sosyal bir etkinlikti.

Rembrandt van Rijn, Dr. Nicolaes Tulp’tan Anatomi Dersi, 1632, detay

Eserde tasvir edilen erkeklerin isimleri, arkadaki adamın tuttuğu kağıt parçası üzerinde listelenmişti. Orada resmedilmeleri için çok para ödemişlerdi – zaman açısından bakıldığında akıllıca bir karar gibi görünüyordu. Daha ilginç olan, daha merkezi modeller (bu durumda, Dr. Tulp) muhtemelen iki kat daha fazla ödeme yaptı.

Rembrandt van Rijn, Dr. Nicolaes Tulp’tan Anatomi Dersi, 1632, detay

Bir kişi eksik: görevi, ders için vücudu hazırlamak olan Hazırlayıcı. 17. yüzyılda Dr. Tulp gibi önemli bir bilim adamı, diseksiyon (parçalarına ayırma işlemi) gibi kötü ve kanlı çalışmalarda yer almayacaktı ve bu tür görevler başkalarına bırakılırdı. Bu nedenle resimde hiçbir kesme aleti görmemekteyiz. Bunun yerine, sağ alt köşede, anatomi üzerine büyük açık bir ders kitabı, muhtemelen Andreas Vesalius’un 1543 De humani corporis fabrica’sını (İnsan Vücudu Yapısı) görüyoruz.

Rembrandt van Rijn, Dr. Nicolaes Tulp’tan Anatomi Dersi, 1632, detay

Tıp uzmanları, 26 yaşındaki Rembrandt tarafından resmedilen kas ve tendonların doğruluğu hakkında “Böyle bir bilgiyi nereden elde ettiği bilinmemektedir; detayları, anatomi ders kitaplarından kopyalamış olması da mümkündür.” şeklinde yorum yaptılar.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/painting-week-anatomy-lesson-dr-nicolaes-tulp/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir