Haftanın Tablosu: Dr. Felix Rey’in Portresi, Vincent van Gogh

1888 Noel Arifesi sabahının erken saatlerinde, ağır yaralanan bir adam, tedavi için Hôtel-Dieu Arles’a getirildi. O gece, görevdeki Félix Rey, Montpellier Üniversitesi’nden tezini tamamlayan genç bir stajyerdi. Hasta, Paul Gauguin tarafından ihanete uğramış hissetmeden önceki gece ustura ile sol kulağını kesip bir fahişeye götüren ve şimdi sadece kan kaybı değil halüsinasyonlardan muzdarip olan Vincent van Gogh’du. Bir polis, kopan kulağı doktora verdi ve daha sonra yapılan bir röportajda Dr. Rey’e göre, çalındığı güne kadar ofisinde alkol kavanozunda tutuldu.

Vincent van Gogh, Dr. Felix Rey’in Portresi, January 1889, The State Pushkin Museum of Fine Arts, Moscow

On beş gün hastanede kaldıktan sonra Vincent sarı evine dönmüştü. Çok geçmeden, onunla çok ilgilenen doktorunu resmetmeye karar vermişti. Rey, portreyi hediye olarak kabul etmesine rağmen, sonraki yıllarda hiç hoşlanmadığını itiraf etmiştir. Aslında, annesi, tavuk kümesinde bir delik açmak için tabloyu kullanmış, 1901’de, Van Gogh’un izlerini süren ve Arles’a giden, Henri Matisse’in arkadaşı olan sanatçı Charles Camoin’e satılmıştı. Şimdi Moskova’daki Devlet Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi’nin koleksiyonundadır.

Vincent, sık sık Dr. Rey ile kardeşi Theo’ya mektup yazmıştır. Doktor da Van Gogh’la defalarca ilgilenmişti. Vincent yakındaki Saint-Rémy’de iltica başvurusu yapmaya karar verdiğinde, Dr. Rey ona destek vermiş ve geçişi kolaylaştırmıştır. Postacı Joseph Roulin ve Protestan Rahip Frédéric Salles ile birlikte, doktor Arles’ta geçirdiği son aylarda van Gogh’un birkaç arkadaşından biriydi.

Kaynakça:http://www.dailyartmagazine.com/van-gogh-felix-rey/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir