FRIENDS DİZİSİNDEKİ SANAT ESERLERİ

Friends dizisini kim sevmez? Kuşkusuz, tarihin en çok izlenen ve en çok sevilen dizilerinden biridir. Hepimiz bu en iyi arkadaşlar grubunu ve onların buluşma yerlerinden Central Perk’i biliyoruz. Büyük kahve bardakları, çeşitli tatlılar, büyükannenin evini andıran bir dekorasyon. Samimi ve rahat bir şeylere sahip, değil mi? Ancak, sezonlar boyunca değişmeye devam eden ünlü turuncu kanepenin arkasındaki duvarı hiç fark ettiniz mi? Hadi Friends’teki sanatı görelim.

Bir önceki yazımızda sizlere Pop Art’tan bahsetmiştik. (Okumak için “buraya” tıklayabilirsiniz.) Bugün ise Friends dizisinde karşımıza çıkan Pop Art eserlerinden bahsedeceğiz.

Central Perk’ün arka planını gözlemlerseniz sanat eserlerinin her sezon sürekli değişimlerinin yanı sıra (bazen her sezonda iki defa) bir desen olduğunu göreceksiniz. Hepsi Pop Art; bazıları Andy Warhol veya Roy Lichtenstein’ın kreasyonu gibi görünüyor, bazıları diğer ünlü tabloların kopyaları veya yeniden yaratılması gibi görünüyor. Zaten 90’lı yıllar, TV dizisi yayınlanıp başarısını yakaladığında, en azından ABD’de Pop Art’ın yükseldiği yıllardı.

Central Perk, Warner Bros Stüdyosu, Los Angeles, California.

BURTON MORRIS

Burton Morris, eserleri on sezon boyunca en çok görünen sanatçıdır. Sanatçı ve yapımcılar arasındaki ilk temas, David Schwimmer (nam-ı diğer Ross), Morris’in tasarladığı bir tişört giydiğinde olmuştu.

Ross the Big Hitter Tişörtü Giyerken. 1.sezon, 3. bölüm Source: Spotern.

Üreticiler Morris ile temasa geçti ve böylece yaratıcı bir işbirliğine başladılar. Buhar çıkan bir kahve fincanı, Özgürlük Anıtı ve Amerikan kültürünü anlatan diğer resimlerin tasviri, gösteri boyunca Central Perk’ün galeri duvarında yer almaktadır.

4.sezonda, meşhur buharı üstünde kahve bardağı
5. sezonda, Arkada Özgürlük Heykeli tablosunu görebiliriz. Source: IMDb.
7. sezonda, Empire State Binasının üstündeki Koca Gorili görüyoruz. Source: Pinterest.
8.sezonda, Morris’in ünlü Uncle Sam posterini görüyoruz Source: IMDb.

Burton Morris 1964 yılında Pittsburgh, Pensilvanya, ABD’de doğdu. Carnegie Mellon Üniversitesi’nde güzel sanatlar derecesine sahiptir. ABD Olimpiyat Takımı, 38. Montreaux Jaz Festivali, 2010 FIFA Dünya Kupası vb. için sanat eserleri üretmiştir. Ayrıca Chanel, Perrier, Absolute Vodka, Rolex, Kellogg, Ford, Coca-Cola ve diğer büyük işletmeler için işler yapmıştır.

Gösterinin 25. yıldönümünde Burton Morris, Warner Bros Şirketi ile işbirliği içinde gösteride ortaya çıkan tüm ünlü eserlerle ve bu etkinlikten ilham alan birkaç yeni eserle bir sergi düzenledi. Sergi 19 Eylül – 16 Ekim 2019 tarihleri arasında New York’ta gerçekleşti.

DİĞER SANAT ESERLERİ

Tabii ki Burton Morris, Central Perk duvarını düzenleyen tek sanatçı değildi. Başka parçalar da var ama gerçek sanatçılarını bulmak gerçekten zor. Arka plan için sadece basit birer dekoratif aksesuar olabilirler. Her durumda, işte bunlardan bazıları:

İlk Bölümlerden birinde, Özgürlük Heykelinin elinde kahve tuttuğu posteri görüyoruz. Source: IMDb.
1.sezonda, el ele tutuşup dans eden neon figürlerin posterini görüyoruz. Source: IMDb.
6. sezonda, Klasik heykelleri, graffiti ile boyanmış şekilde görüyoruz. Source: IMDb.

*Elbette daha çok parça var ama arka plan detayları olduğu için net fotoğraflar bulmak zor.

Kaynakça:https://www.dailyartmagazine.com/the-art-in-friends-tv-series/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir