Dizi İncelemesi: Undone

Amazon Prime’ın çok konuşulan ve mutlaka izlemeniz gereken dizisi “Undone“, Amazon’un ilk animasyon dizisi olarak 13 Eylül 2019’da tarihe geçti. Dizinin başında Netflix’in en ünlü yapımlarından biri olan “Bojack Horseman“ın yaratıcısı Raphael Bob-Waksberg ile Kate Purdy var. Fantastik, drama, mistisizm, psikolojik gerilim türlerinden oluşan yapım ortalama 22-23 dakika süreden oluşuyor ve ilk sezon 8 bölümden oluşmakta.

Ana karakterimiz Alma (Rosa Bianca Salazar) sıradan, sıkıcı, monoton bir hayatının olduğunu düşünür ve bir gün geçirdiği kazadan sonra bu monotonluk yerini gizemli bir maceraya bırakır. Alma, kazadan sonra ölmüş babasını tekrar görmeye başlar ve babasının nasıl öldüğünü ya da kimin öldürdüğünü araştırmaya başlar. Alma’nın babası Jacop (Breaking Bad ve Better Call Saul dizilerinden tanıdığımız Bon Odenkirk), kızına büyük beyin ventrikülleri olduğunu ve bu özelliğin de sadece Şamanlarda olduğunu söyleyerek kızı Alma’nın seçilmiş bir kişi olduğunu söyler. Alma, babasını öldürülmekten kurtarmak için zamanda yolculuk yapmaya çalışır ve babasına yardımcı olur.

“Bu kötü zamanda neredeyse öldüğüm için özür dilerim. Fazla bencilce davrandım.” -Alma

Alma rüya ila gerçek arasında gidip gelirken yaşanılan her şey gözümüze sanki gerçekmiş gibi gelir. Etrafındaki herkes onun şizofren olduğunu düşünür ve annesinin ısrarıyla psikoloğunun verdiği haplara başlar. Babası Jacop ise Alma’ya gerçeklerden bahsetmezken Alma zamanda yolculuk işinde kendini geliştirmiş ve tek başına hareket etmeye başlamıştır.

Toplam 3 saat süren Undone dizisinin temposu o kadar hızlı ilerliyor ki ne olup bittiğine en başlarda anlam veremiyorsunuz. Diğer yandan, senaryonun aşırı heyecan vermesi bölümden bölüme atlamanıza neden oluyor; diziyi bir gün içinde bitiriyorsunuz ki bu kötü bir şey fakat dizi bittikten sonra adeta boşluğa düşeceğinizden eminim. Neredeyse 2 yıl geçti ama 2. sezona dair bir bilgi verilmemiş durumda ki 2. sezonun erken çıkmamasının nedenini size aşağıda anlatacağım.

Çekim Tekniği

Sahnelerin hepsi rotoscoping* tekniğiyle çekiliyor. Sahneler ilk olarak oyuncular üzerinde gerçek kameralarla çekiliyor ki doğal olarak animasyondaki oyuncular hepsi gerçek hayatta da var. Daha sonra sahnelerin üzerine 2D-3D görsel yardımlarıyla adeta yağlı boya gibi çizim yapılıyor. Bir çekimin üzerine 3 kat efekt yapılması gibi düşünün, ne kadar zor bir teknik olduğu aşikâr. Bu sebeple normal maliyetin 3-4 katı ödendiği için 2. sezonun gelmesi biraz zaman alabilir.

Dizi sonunda ana karakterimiz Alma’nın gerçekten şizofren mi yoksa gördüğü her şeyin gerçek olup zamanda yolculuk mu yapıyor ikilemine kapılıyorsunuz. Ben Zindan Adası filminin sonu gibi değil de Alma’nın gördüğü her şeyin gerçek olduğunu bilmesini isterdim.

Son olarak zamanda yolculuk, bilim-kurgu tarzı animasyonları beğeniyorsanız Undone tam size göre bir dizi. Life is Strange (video oyunu) tarzı bir dizi olduğu için oyuncu arkadaşların da hoşuna gidecektir.

“Gerçekten çok mutluyum ve keşke benim için en iyi olduğunu düşündüğün şeyi söylemekten vazgeçsen. Çünkü ben sen değilim.” -Alma

*Rotoscoping: gerçek filmdeki hareketlerin tek tek kopyalanarak animasyon filme aktarılması tekniği
Kaynak: 12 – 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir