BoJack Horseman’da Gözüken Tüm Sanat Eserlerini Bir Araya Topladık

Popüler kültürün sanat tarihini kullanmasına, birleştirmesine bayılıyoruz. Özellikle bu birleşimi bir televizyon programında görüyorsak… Eğer Bojack Horseman hayranı ve sanat meraklısıysanız, bu yazıyı ilgi çekici bulacaksınız.

BoJack hakkında çok şey bilmeyenler için – bir zamanlar 90’lara damga vuran “Horsin’ Around” dizisinin starıydı, şimdi ise kolunu kaldıracak hali olmayan, Hollywood’da yaşayan, her şeyden şikayet eden, renkli kazaklar giyen biri olmuştur. Dizinin yayından kalkmasından 18 yıl sonra BoJack, itibarını geri kazanmak istediğinin farkına varıyor. Kader arkadaşı Todd ile eski sevgilisi olan kedi menajerinin yardımıyla bunun gerçekleşmesi için işe koyuluyorlar. Dizi korkusuzca duygusal gamı işliyor – olaylar komik olduğu kadar sık sık üzücü sonuçlar veriyor. Cinsellik, uyuşturucu ve alkole yapılan birçok referansa ek olarak.

Bojack’in insansı bir at olduğundan bahsetmiş miydim? Netflix’in orijinal içeriği olan bu kara mizah serisinde klasik ve modern sanata dair düzinelerce referans vardır. Biz de sizin için beş sezonda geçen bütün sanat eserlerini bir araya topladık.

1- Henri Rousseau

Ressam Henri Rousseau, yaşamının çoğunda saf veya ilkel bir şekilde resim yaptığı için alay edilmiş, ama en sonunda, Pablo Picasso, Henri Matisse ve diğer genç sanatçıların onayıyla, kendine-has-bir-dahi olarak kabul edildi.  En bilinen eseri, hayvanat bahçesine yaptığı ziyaretlerden ilham aldığı hayali orman sahnesidir. Bitkiler ve güneş, eserlerinin çoğunun karakteristik unsurlarıdır.

BoJack Horseman ve Henri Rousseau benzeri resim.
Henri Rousseau, Batan Güneşte Orman, ca. 1910, Kunstmuseum Basel

2- David Hockney, Bir Sanatçının Portresi

Hockney’in Havuzdaki İki Figür olarak da bilinen Bir Sanatçının Portresi tablosu, BoJack’in kendi hikayesiyle birçok ortak özelliği olan bir resimdir. Hockney, 1960’larda Büyük Britanya’dan Kaliforniya’ya ve daha sonra bir kanyon evine taşınmıştı. LA yüzme havuzları resimlerinde uluslararası üne sahip. Ayrıca, Hockney bu şaheseri 1972’de yaptığında, uzun süreli bir ilişkinin bitmesinden dolayı depresyona girmiş ve o sırada çoğunlukla kendi evinde durmuştu. BoJack’in devam eden kargaşasının mükemmel bir örneği olan yalnızlık ve kopma hikayesidir.

BoJack’in David Hockney’in sürümü, bir sanatçının portresi (iki figürlü havuz), sezon 01 bölüm 02
David Hockney, Bir sanatçının portresi (havuzda iki figür), 1972, özel koleksiyon

3- Henri Matisse, Dans

Henri Matisse’in Dans’ı bir dairede özgürce birlikte dans eden çıplak figürleri göstermektedir. Resmin hikayesi oldukça sıra dışıdır. Sergei Shchukin adlı son derece zengin bir Rus sanayici, Matisse’e, malikanesinin Moskova’daki Trubetskoy Sarayı’ndaki döner merdivenleri süslemesi için üç büyük tuval yapmasını rica etmiştir. Dans’ın son hali yasaklayıcı, tehditkar, kabilesel, ritüelist, hatta şeytani olarak tanımlanmıştır. BoJack’in çılgın partilerle tanınan evi için ideal bir tablodur.

Henri Matisse’in Dansı, BoJack Horseman, sezon 01 bölüm 02
Henri Matisse, Dans, 1910, Hermitage, St. Petersburg

4- Andy Warhol

BoJack’in yatağının üstündeki at nalı resimlerine benzeyen pop-sanat, Andy Warhol’a atıfta bulunuyor. Warhol tekrarları ve sık sık renkleri değişen görüntüleri severdi. Warhol’un ünlü kültürü, Hollywood’u, cazibesini ve tüm cazı sevdiğini ve taşladığını belirtmek önemlidir. Ve elbette pop kültürü.

BoJack Horseman, 1. sezon 3. sezon
Andy Warhol, Marilyn Çekimleri, 1964, özel koleksiyon

5- Mark Rothko

Renk Alan Resmi‘nin öncülerinden biri olan Rothko, eski eserlerinde biraz gerçeküstü biyomorfik olanlardan, sonraki yıllardaki karanlık karelere ve diktörtgenlere kadar soyut şekil aranjmanları, izleyicilerin tuvalle olan birlikteliğiyle metafiziği uyandırmayı amaçlamıştır. Bu bölümde BoJack’in menajeri Prenses Caroilne, aktör Wallace Shawn’u, “Mr. Peanutbutter’ın Hollywoo-d Soygunun” adlı filmde BoJack Horseman rolünü oynaması için ikna etmekte. Diyalog şöyleydi:

Prenses Carolyn: Yardım etmeye çalışıyorum Wally. Durmadan pahalı Rothko tabloları alan sensin.

Wallace Shawn: Hastayım ben. Bir alkoliğe alkol almayı bırakması söylenir mi?

Carolyn: Yedi numaralı Siyah ve Mavi haftaya müzayedeye çıkacak.

Shawn: Peki. O aptal filmde oynayacağım.

Rothko’nun resimleri sık sık müzayede rekorları kırdı – örneğin 10 numara, 82.9 milyon dolara satıldı.

Ruthko ile dolu duvar, Bojack Horseman, 1. sezon 10. bölüm
Mark Rothko, Turuncu ve Sarı, 1956, Albright-Knox Sanay Galerisi, Buffalo, NY, US

6- Paul Cezanne

Tabii ki de Paul Cezanne ve onun hayatını anlatmaya gerek yok. BoJack’in sevmediği arkadaşı Bay Peanutbutter, ünlü elmalar başyapıtına köpeklerin tipik olarak sevdiği şeyleri eklemiştir – gazete ve terlikler.

BoJack’te Cezanne’nin eseri, 2. sezon 1. bölüm
Paul Cezanne, Perdeli Natürmort, 1895, Hermitage Müzesi

7- Franz Marc

Franz Marc atları resmetmeyi severdi. İnsanlık, doğal dünya ve insanlığın kaderi hakkında derinlemesine mesajlar ilettiği, parlak renkli hayvan görüntüleriyle ünlüdür.  Rus ressam ve teorisyen Wassily Kandinsky ile birlikte Marc, modern dünyanın toksik durumu olarak gördüklerinin üstesinden gelmek için sembolik araçlar olarak gördükleri soyutlanmış formların ve koyu renklerin kullanımını vurgulayan Der Blaue Reiter grubunu kurdu. I. Dünya Savaşı yaklaşırken, Marc’ın resimlerinin gerginliği, hem kendi kaderini hem de bir bütün olarak Avrupa’nın öngördüğünü tahmin ediyormuş gibi, özellikle keskin bir odak noktası haline geldi.

sezon 02 bölüm 01
Franz Marc, Mavi At, 1911, Städtische Galerie im Lenbachhaus, Münih

8- Claude Monet, Nilüferler

Nilüferler, Fransız İzlenimci Claude Monet’in yaklaşık 250 yağlı boya serisinden oluşan bir seridir. Resimler, sanatçının Giverny’deki evinin çiçek bahçesini tasvir etmektedir ve hayatının son otuz yılında sanatsal üretiminin ana odağını oluşturuyordu. Eserlerinin çoğunu katarakttan muzdaripken yapmıştır.

BoJack Horseman, 2. sezon 1. bölüm
Claude Monet, Nilüferler, 1916, Batı Sanatı Ulusal Müzesi, Tokyo

9- Cassius Marcellus Coolidge, Poker Oynayan Köpekler

Buradaki tablo, puroların reklamını yapmak için Brown & Bigelow tarafından Marcellus’a yaptırılan on altı yağlı boya resmine ve 1910 resmine eş zamanlı olarak atıfta bulunmaktadır. Serideki on sekiz resmin hepsinde antropomorfize edilmiş köpekler bulunur, ancak köpeklerin bir kart masasının etrafına oturdukları on birincisi, Amerika’da ev dekorasyonunda kitsch sanatının (ucuz edebiyat da denir) örnekleri olarak iyi bilinmektedir.

BoJack’ın Horseman, Cassius Marcellus Coolidge sezon 02 bölüm 09
Cassius Marcellus Coolidge, Poker Oynayan Köpekler, 1894

10- Edouard Monet, Olympia

Olympia, yatakta uzanan ve bir hizmetçinin ona çiçek getirdiği çıplak bir kadını sergilemektedir. Çatışan bakışları, resim ilk kez sergilendiğinde, özellikle resimdeki bazı detaylardan onu fahişe olarak gösterdiği için şaşkınlığa ve şoka neden oldu. Ayrıca, sağ köşedeki kediye bir bakın – dizide antropomorfize edilmişti.

Sezon 02 bölüm 10. BoJack Horseman & Edouard Manet
Edouard Manet, Olympia, 1856, Musee d’Orsay, Paris

11- Damien Hirst, Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü

Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü, 1991 yılında İngiliz sanatçı ve “Genç İngiliz Sanatçılar” (veya YBA)’nın önde gelen bir üyesi olan Damien Hirst tarafından yaratılan bir sanat eseridir. Vitrin içinde formaldehitte korunmuş bir kaplan köpekbalığı durmaktadır. İlk olarak 1991 yılında, 2004 yılında Steven A. Cohen’e açıklanamayan bir miktara sattığı Charles Saatchi tarafından yaptırılmıştı ve bu rakamın 8 milyon dolar olduğu bildiriliyor. 1990’lı yılların İngiliz sanatının ikonik eseri olarak kabul edilir ve dünya çapında Britart’ın sembolü haline gelmiştir. Köpekbalığı başlangıçta zayıf bir şekilde korunduğundan, bozulmaya başladı ve çevresindeki sıvı bulanıklaştı. Yerine yeni bir köpekbalığı geldi, ama ikincisinde de boksör şort yoktu.

BoJack Horseman, 03. Sezonu 2. Bölüm: Damien Hirst’ın Köpekbalığı
Damien Hirst, Zihnen Hala Yaşayan Birinin Fiziken İmkansız Ölümü, 1991

12- Pablo Picasso, Deniz Kenarındaki Figür

Picasso’nun Fransız Rivierası tatil beldesi Juan-les-Pins’te, 1931 yazında bir dizi tuhaf erotik plaj sahnesinin resmidir. 50 yaşındaki ressamın 19 yaşındaki modelle olan ilişkisinden ilham aldığı söylenen, tasvir edilen biçimlerin grotesk doğası, bu samimi temas anını, muhtemelen karısı Olga ile kötüleşen ilişkisini temsil ettiği sert bir seviyeye indirgiyor. Dizinin Pacific Ocean City’deki oteli için mükemmel.

BoJack Horseman’da Picasso, 3.sezon 4. bölüm
Picasso, Deniz Kenarındaki Figür

13- Antik Mozaik

BoJack’in banyosundaki Roma tarzı mozaik, arkeologların aristokratların evinde buldukları tipik bir şeydir.

BoJack Horseman’da Roman Mozak, 3.sezon 5.bölüm
Medusa’yı tasvir eden Roman mozaik, Piraeus, 2. yüzyıl

14- Diego Rivera, Eşeğe Odun Yükleyen Adam

1938’de boyanmış bir çiftçinin ve eşeğinin imgesi, Rivera’nın kırsal Meksika yaşamına dair birçok resmine örnek teşkil ediyor. Yüzünü görmeden, şapka giyen çiftçiye herhangi bir kimlik koymakta özgürüz – o ülke genelinde dağılmış sayısız tarım işçilerinden herhangi biri olabilir. Kaderin dönüşümü: Rivera, Meksika Komünist partisine aitti ve açıkça Kapitalizme karşıydı, ama şimdi eserleri yüksek satış fiyatlarına satılıyor. Ve eserleri Hollywoo-d’daki süper restoranlardan birinde asılıdır.

3. sezon 5. bölüm
Diego Rivera, Eşeğe Odun Yükleyen Adam, 1938

14- Gustav Klimt, Öpücük

Dizide insanların yılanlarla değiştirildiği tablo, ünlü bir aktör Alexi Brosefino’nun dairesinde asılı kalıyor, Klimt’in şaheserine açık bir referanstır. Resim, Diane’in kocasıyla yakınlığı yeniden kazanmaya çalıştığı bölümde ortaya çıkar – aynısı, Öpücük’ün diğer simgesidir.

BoJack Horseman’da Öpücük, 3.sezon 5. bölüm
Gustav Klimt, Öpücük, 1907-08

15- John Everett Millais, Ophelia

Ophelia, en popüler Ön Rafaelit eserlerinin ve Shakespeare’in “Hamlet” adlı oyununun en iyi bilinen örneklerinden biridir. Sarah Lynn’in yatağının üstüne yerleştirilen resimler, edebidiğer karakterini – Ophelia’yı ve trajik ölümünü gösteriyor.

Ama daha fazla spoiler vermek yok – bu bölümü izlediyeniz neden orada olduğunu biliyorsunuzdur!

John Everett Millais, Ophelia, 1851–1852, Tate Galeri, Londra

16- Marc Chagall, Doğum Günü

Tabloda, Chagall ve karısı Bella’yı havada yüzerken ve birbirlerini öperken görebiliriz. Bölümde, Sarah Lynn, resmin LSD’den yapıldığını iddia ediyor.

BoJack Horseman, 3.sezon 11. bölüm
Marc Chagall, Doğum Günü, 1915; Modern Sanat Müzesi (MoMA), New York Şehri, NY, ABD

17- Madam X

Madame X, Fransız bankacı Pierre Gautreau’nun karısı Virginie Amélie Avegno Gautreau modelliğindeki John Singer Sargent’ın resmidir. Portre bir komisyon olarak değil, Sargent’ın isteği üzerine boyandı. Sargent, mücevherli kayışları olan siyah saten elbiseyle poz veren, bir kadını gösteriyor. Madame X, New York üst sınıfının bir simgesidir ve zamanının en bilinen toplum portrelerinden biridir. Dizide aile konağının duvarında duran Sargent’ın portresi fare versiyonuyla mükemmel uyuyor!

BoJack Horseman, Madame X 4.sezon 8.bölüm
John Singer Sargent, Madame X, 1884-1885, Metropolitan Sanat Müzesi

18- Georgia O’Keeffe

O’Keeffe’ye göre, narin çiçekler doğal olarak ortaya çıkan güzelliğin en göz ardı edilen parçalarından bazıları olarak duruyordu. ”Elinizde bir çiçek aldığınızda ve ona gerçekten baktığınızda, o an için sizin dünyanızdır. O dünyayı başkasına vermek istiyorum. Şehirdeki çoğu insan bu yüzden acele ediyor, çiçeğe bakmak için zamanları yok. İstemek isteyip istemediklerini görmelerini istiyorum.” Bu bölümde Prenses Caroline, jinekoloğunu ziyaret ediyor. Duvardaki O’Keeffe, ünlü çiçek resimlerinin kadın cinsel organının tasviri olduğu yaygın kabul gören varsayımlara gönderme yapıyor.

Bojack Horseman, 4.sezon 9.bölüm
Georgia O’Keeffe, Jimson Weed / Beyaz Çiçek No. 1, 1932, Kristal Köprüler Amerikan Sanatı Müzesi, Arkansas, ABD

18- Edgar Degas

Orada bir Degas resminin bir parodisi vardır. Resmi, bu kırıcı kişilik bölünmesi bölümünde, BoJack’ın annesi Beatrice’in anılarını gördüğümüzde, kulübe girdiklerinde barda görürüz. Degas, özellikle dans konusu ile ilişkilidir ve çalışmalarının yarısından fazlası dansçıları betimlemektedir.

Bojack Horseman, 4. sezon 11. bölüm
Degas, Stüdyodaki Dansçılar, 1884

19- Sandro Boticelli, Venüs’ün Doğuşu

BoJack’ın dünyasında Sandro Botticelli’nin mutlak klasiği olan Venüs’ün Doğuşu, BoJack’in restoranı Elefante’nin duvarında açık havada yer almaktadır.

Sandro Botticelli, The Birth of Venus, 1484–1486, Uffizi Gallery

20- Claude Monet, Japon Köprü

BoJack Horseman, 5.sezon 2.bölüm
Claude Monet, Japon Köprüsü, 1892

21- Pablo Picasso, Dora Maar

Pablo Picasso, Dora Maar

Dizideki versiyonunda at portreleri yer alıyor ve açıkça Dora Maar’ın portresine atıfta bulunmaktadır. Orjinalinde, Dora görkemli bir şekilde bir koltukta oturuyor, gülümseyerek ve başını uzun parmaklı bir el üzerinde tutuyor. Bu, BoJack’in her zaman sanata – veya en azından bazı deforme olmuş portrelere – iyi bir bakış açısına sahip olduğunun kesin kanıtıdır.

Alex Katz, Yeşil Başlık, 1985

Picasso’nun portresinin yanında Alex Katz’ın Yeşil Kep’i var. Alex Katz, tabloları, heykelleri ve baskılarıyla tanınan Amerikalı bir figüratif sanatçıdır. BoJack’in duvarındaki resim, yeşil başlıklı bir kedi sunar. Ve biliyorsun, Katze, Almancada bir kedi demek. Beyin yakıcı, değil mi?

Kaynakça:http://www.dailyartmagazine.com/all-art-in-bojack-horseman-series/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir