2020’de İzlediğimiz En İyi Dizi Bölümleri

2020 yılı boyunca ekranlarda yayınlanmış olan en iyi 14 televizyon bölümünü sizler için seçtik. Evde bol bol zaman geçirdiğimiz bu günlerde sizler için seçmiş olduğumuz en iyi dizi bölümlerini izleyerek can sıkıntınızı biraz da olsa gidebiliriz diye düşündük. İyi okumalar.

1) “Better Call Saul” — “Tahsildar”

Better Call Saul' Season 5, Episode 8, 'Bagman' — Bob Odenkirk | TVLine

Pek çok izleyicinin Jimmy McGill’in çöl gezisinin Lalo Salamanca’nın “Tahsildar”daki kefalet parasını sorunsuz bir şekilde elde etmesini beklemesi komik olurdu. Ancak bu beklenti, bölümün ilk üçte birinde gerçekleşen kanlı pusuda meydana gelen şok faktörünü hafifletemedi. Jimmy’nin Mike’la medeniyete dönüş yolculuğu, Jimmy için bir ilk oldu -hakkında iyi konuşamadığı ya da kaçamadığı bir durum- ve Mike ile yaptığı konuşmalar, izleyicilerin on yıldan uzun bir süre önce “Breaking Bad“te göründüklerinden beri hayranlık duydukları iki karaktere yeni bir ışık tuttu.

“Tahsildar” esas olarak Jimmy ve Mike’a odaklanmış olsa da, Kim Wexler’in Salamanca ile buluşması sezonun öne çıkan anlarından biriydi. Çöldeki Jimmy gibi Kim, kendisini Lalo ile derinliğinin dışında buldu ve uzmanlık alanı dışındaki ölümcül bir durumla yüzleşmek zorunda kaldı. “Tahsildar”, dizinin yaklaşan altıncı ve son sezonu için kritik parçaları oyuna soktu. “Better Call Saul“un diğer bölümleri buna nazaran eksik değildir, ancak en iyi dizi bölümü olarak “Tahsildar”ın seçilmesinin bir nedeni var. 

2) “BoJack Horseman” “Yolun Yarısından Görünüş”

BoJack Horseman

Serinin sondan ikinci (muhtemelen “sondan bir önceki” kelimesinden nefret ederdi) bölümü, sihirli bir numaradan başka bir şey değil. BoJack, ölmüş akrabalar, en iyi arkadaşlar ve geçmiş tanıdıkların katıldığı, kendisinin de daha önce birçok kez bulunmuş olduğu bir purgatorial (ruhları arındırma) toplantısına gelir. Bu kısım, şimdiye kadar ekrana getirilen rüya mantığının en iyi temsillerinden biri: kendi yarattığı tutarlı akışa bir şekilde uymayı başaran karışık bir ateşleme sinapsları karmaşası. Hayranlar için bu, en iyi “BoJack” konuk yıldız seslerinden bazılarının geçit törenidir (Stanley Tucci ve Kristen Schaal’ın bu sahneye katılması büyük bir hediye).

Bu bölüm, BoJack’in gerçek ve hayalî hayatından seçtiği yarım düzine figürle, yarım saatten daha kısa bir sürede tüm gergin ilişkilerini bir şekilde çevrelemeyi başarıyor. Psikedelik (hayal gördüren) müzikal bir numara, bir “Scrubs” yıldızı ve siz neyi isterseniz onu temsil eden, kabus gibi bir sezgili yapışkan bir küresi var. Çoğu gerçekçi rüyanın olduğu gibi bu rüyanın da tam olarak ne anlama geldiğini anlamak zordur. Nihayetinde hepimiz, hayatımızdaki acının biz gittiğimizde bir anlama bürünmesini istediğimiz gerçeğiyle veya dizinin en üzücü kısımlarından biri olan “Zack ile Başlayıp Tüm Dünyayı Braff’ledim!” cümlesi ile baş başa kalsak da, burada gerçekten kalıcı etki bırakan bir şey var. Bu da en iyi dizi bölümü ünvanını kazandırıyor ona.

3) “The Crown” — “Balmoral Testi”

Picture shows: Queen Elizabeth II (OLIVIA COLMAN) and Prince Philip (TOBIAS MENZIES). Filming Location: Ardverikie Estate, Kinloch Laggan Newtonmore Inverness-shire

The Queen” filmi ile Oscar adaylığını elde eden Peter Morgan “The Crown” dizisi ile Emmy adaylığını elde etmeye amaçlamıştır. Bununla birlikte, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin masumların can damarını boşaltmasına ve sınıf yapısının etkisine son yorumunu, Başbakan Margaret Thatcher ve Diana Spencer’ın Kraliçenin sarayında tabakta sunulması gibi komik ve üzücü bir bakış açısıyla yapmıştır.

Kraliçe Elizabeth’in ailesi, içki oyunları oynamak, amatör geyik körüklerini karşılaştırmak ve gaydaları dinlemek için çok kullanılmayan bir Thatcher’ı ikna ettiği için, belki de Commonwealth tarihinin en acı verici akşam yemeği partisine ev sahipliği yapıyor. Görüntünün diğer tarafında, lüks, iyi doğmuş Diana atmosferi tüketiyor ve bilmeden yıllarca sürecek olan sefalet için sahneyi ayarlıyor. Bu sahne de en iyi dizi bölümü olacak şekilde izleyiciyi doyuruyor.

4) “Devs” “Bölüm 5”

Nick Offerman, Alex Garland break down Devs episode 5 | EW.com

Anımsama bölümleri televizyonda bir düzine, ancak Alex Garland, oldukça beğeni toplayan “Devs”in beşinci bölümünde, hafızalarda kalacak en iyi bölümlerinden birini oluşturmak için bilgisayarını kullandı. Devs bilgisayarı, programın çoklu evren fikrine oynarken her karakterin arka planını genişletmek için gösterişli bir anlatı aygıtı olarak hizmet eder. Lily’nin çeşitli versiyonlarının açılış sahnesi akıllı bir görsel sahne oluştururken, Devs’in ailesinin ölümünü izleyen Forest gösterimi tamamen kalp kırıcı.

Tüm akıllara durgunluk veren görselleri ve felsefi tartışmaları bir kenara bırakırsak, 5. bölüm gösterişli ve gerçekçi performanslarıyla gelişti. Bölümün başlangıcında Kenton’un Jaime’ye acımasız işkencesi, özellikle de “muhalifleri” ezmekle ilgili eski uğursuz monologu, eşit derecede yorucu ve manyetik olan bir sahne için yapıldı. Offerman’ın araba kazası sahnesindeki trajik performansı özellikle dikkat çekiciydi. Forest o gün ölmemiş olabilir, ancak çaresizliği ve mutlak dehşeti karaktere yeni bir ışık tuttu ve onu diğer bilim-kurgu yapımların çoğundan, klişeleşmiş duygusuz Ceo’larından daha da ayırdı. Ve ortaya en iyi dizi bölümünü çıkardı.

5) “Mrs. America” — “Houston”

Mrs. America" Houston (TV Episode 2020) - IMDb

Mrs. America” olağanüstü bölümler paylaştı ancak “Houston” en iyi bölüm ünvanını sadece birinin bir hareketten nasıl etkilenebileceğini değil, Sarah Paulson’un ne kadar harika olduğunu (sanki başka bir ihitmal varmış gibi) göstererek alıyor. Paulson’un kurgusal muhafazakar ev hanımı Alice’e odaklanarak, bağnaz kadının, rahibelerin rahipler kadar kutsal olduğunu ya da Gloria Steinem’den korku içinde olduğunu vurgulayarak, 1970’lerin kadın hareketinin içine kendini farklı şekillerde dahil ettiğini görüyoruz. Daha da önemlisi, bu durum Alice’in zihnini farklı fikirlere açar ve kendi kimliğini takip etmesine izin verir.

6) “The New Pope” — “Bölüm 7″

The New Pope | Season 1 Episode 7 | Sky.com

“Yeni Papa.” “Genç Papa.” “Seksi Papa veya “Tanrısal Papa mı? Paolo Sorrentino’nun Katolik inancının doğuştan gelen dualitesinin süslü incelemesi, iki güzel sezonda da hiçbir şeyin konu dışı olmadığını kanıtladı: (Kurgusallaştırılmış) Vatikan din adamları yozlaşmış. Rahipler ve kardinaller hepsinin gözünü iktidar hırsı bürümüş. Kilisenin her köşesinde baş gösteren skandallar varken yardımsever ve yanılmaz lider öğle yemeğinden sonra tüm eşcinselleri aforoz etmekle tehdit etmeden önce kahvaltıda şekersiz ve vişneli bir kola talep edebilir. Kutsal şeylere yapılan saygısızlıklar fazla gösteriş yapılmadıysa oyunun bir parçasıdır fakat ‘Yeni Papa’ 7.bölümde izleyicilerini yeni zirvelere götürüyor.

Aylarca komada yattıktan sonra Lenny ayağa kalkar. Bu dünyaya “İkinci Geliş”i olmadığını iddia etmesine rağmen, “The New Pope”un da sorduğu gibi: Lenny Belardo gerçekten Mesih mi? Bunun üzerine Lenny kutsal güçlerini test etmek zorunda kalıyor. Ancak “7. bölümün” en iyi kısmı, bu sorunun ne kadar çılgınca gelebileceği değil; bunu ne kadar içtenlikle sormak zorunda kaldığınız. Lenny’nin oturmuş, inanç sistemiyle mücadele ettiğini izliyorsunuz, acı çeken bir çocuk yukarıdan yardım için ona dönüyor ve kendinizi Lenny’nin hissettiği gibi parçalanmış hissediyorsunuz. Gerçekçi olunursa, onun İsa olmasının ihtimali yok; oradaki ölmekte olan çocuğa yardım etmenin bir yolu yok. Ama yine de bu seçilmiş en iyi dizi bölümünü izleyip görmek gerek.

7) “The Queen’s Gambit” — “Oyun Ortası”

The Queen's Gambit - Episode 4 review - ChessBase India

Bazıları, muhteşem Beth Harmon yeteneklerinin kökenlerini veya satranç dünyasını şok etme girişimini gösteren güç olarak Netflix’in mini dizi serisine işaret edebilir. Ancak programın en iyi unsurlarını bir araya getiren şey, programın gerçek orta noktasını işaretlemesidir. Beth ve Alma, bir otel lobisinde düzenlenen bir dizi maçtan çok daha fazlasını buldukları bir turnuva için Mexico City’ye giderler (1950’lerin sonlarındaki tasarım estetiği muhteşemdir ve tek başına diziyi bir saat sürdürebilir). Rekabetten uzaklaşan Alma, yeni bir aşk ile canlanır ve hayatının büyük bölümünde bastırdığı hayalleri yaşar. Beth’in zafer dışında herhangi bir şeyi kabul etme konusundaki isteksizliğinin hem bir destek hem de engel olduğu konusunda daha iyi bir anlayışla eşleştirilen bu bölüm, dizinin en ilgi çekici iki karakterini keskin bir şekilde odak noktasına getiren en iyi dizi bölümü.

Yakınlaşma anları, nihayet anne-kız ilişkisinde rahat olmaları, o zamandan önce ikisinin de tam olarak birbirlerine açılamadığı, keskin bir şekilde hazırlanmış bir senaryo ve birbirleriyle uyumlu iki oyuncunun güzel bir örneğidir. Üzüntüyle bitebilir, ancak daha önce gelen minik mutluluk anlarında oluşan ortam adeta bir servettir.

8) “Ramy” — “Onlar”

Ramy -- "they" - Episode 206 -- pray two rakat for Ruther Bader Ginsburg. Maysa (Hiam Abbass), shown. (Photo by: Craig Blankenhorn/Hulu)

Mükemmel olmaya bir anne rolünü Maysa Hassan’dan daha sevgi dolu canlandıran biri hiç oldu mu? Eğer Ramy Youssef’in annesi, oğlu doktor olmadığı için hayal kırıklığına uğrasa bile en azından oğlunun onu çok sevmesine sevinmeli çünkü oğlu onu o kadar seviyor ki annesinin televizyondaki herhangi bir annenin en dürüst ve saygılı tasvirlerinden biri olan kurgusal bir versiyonunu ortaya koyuyor. Komik Hiam Abbass’ın canlandırdığı “They” filminde Maysa, vatandaşlık sınavında başarılı olma yolunda ilerliyor, hatta röportajına merhum Ruth Bader Ginsburg’u bile çağırıyor. Bununla birlikte, Lyft notu negatif aldığında ve çalışmaktan uzaklaştırıldığında, hangi Millennial yolcularının tanıdıklığından dolayı uzaklaştırıldığını bulmak için adımlarını tekrar takip etmesi gerekir.

Kötü eleştirmen, Maysa, kızı Dena’ya “kadın gibi giyinmiş bir adam”dan bahsettiğinde, onları yanlış cinsiyetlendirip zamirlerini bu süreçte karıştırdığında belirgin hale gelir. Maysa, biraz tuhaf olsa da tatlı bir uzlaşmayla biten bir özür görevine başlar. Abbass, Maysa’ya trans kimlikler ve ‘onlar’ zamiri hakkında öylesine ciddi bir merak aşılamaktadır ki bu, ana dili İngilizce olmayan bir kişi için bile anlaşılabilir bir şekilde kafa karıştırıcıdır. Bu durum kişinin elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığı ve hala korkunç bir şekilde başarısız olduğu dağınık ve gerçekçi bir örnek oluşturur. Baş yapımcı Cherien Dabis, sezonun ikinci bölümünü kendine özgü insanlığı ve mizahıyla yönetirken, Maysa’nın bakış açısını merkeze alırken onu kancadan asla kurtarmıyor. Youssef ve yardımcı yazarı Ryan Welch, konuyu nüans ve kendi üzerine düşünerek ele alıyorlar. Karakterinizin onurunu merkeze aldığınızda başka perspektifler yazmanın da mümkün olduğu ortaya çıkıyor. En iyi dizi bölümü başlığını sonuna kadar hak ediyor.

9) “The Third Day” — “Sonbahar”

The Third Day – Autumn: Live 12-hour episode stream starring Jude Law has fans both confused and mesmerised | The Independent

Parçası olduğu mini dizinin iki katı uzunluğundaki bir bölüm aynı zamanda dizinin en iyi bölümü olabilir mi? Kesinlikle. HBO’nun Sky Studios ile yaptığı son işbirliği, dizinin hayranlarının aktörlerin yaşadığı canlı bir festival deneyimine gezi kazanabileceği bir karma medya deneyimi olarak başladı. Sleep No More’un arkasındaki sürükleyici tiyatro şirketi Punchdrunk’tan Felix Barrett ile birlikte çalışan yaratıcı Dennis Kelly, mini serisini iki yarıdan oluşturdu: Jude Law’un Osea adlı tuhaf küçük bir adada kaybolduğu ilk üç bölüm ‘Yaz’ı, ve son üç bölüm, Naomi Harris’i yanlış giden bir tatilde iki çocuk annesi olarak yansıtan “Kış”ı oluşturuyor.

Ancak arada, “Yaz” ve “Kış” arasındaki boşluğu dolduran 12 saatlik canlı bir bölüm olan “Sonbahar” ve bu bölümde Kanun için vahşi bir macera var. İzleyiciler, Facebook aracılığıyla, Oscar adayı oyuncuların bir tekneyi kuru arazide sürüklemesini, dikenli bir taç takmasını, neredeyse çıplak bir şekilde soyulmasını, ateşli bir zafer yürüyüşüne liderlik etmesini ve okyanusun ortasında bir podyumdan atlamasını izliyor – hepsi canlı, hepsi dublörsüz, hem de çok fazla ara vermeden. Geleneksel, altı saatlik, önceden kaydedilmiş bölümlerle dizi zaten güzel ve akıcı, ancak hayranlar “The Third Day“in üçüncü bölümünü kaçırırsa aptallık etmiş olurlar. Bu yıl televizyonda veya televizyon dışında bunun gibi bir bölüme kesinlikle rastlamadık.

10) “What We Do in the Shadows” — “Colins’in Terfisi”

What We Do in the Shadows Season 2 Episode 5 Review: Colin's Promotion | Den of Geek

Daha önce de belirttiğimiz gibi, IW TV Ekibi arasında “What We Do in the Shadows“un hangi bölümünün bu sezonun en iyisi olduğu konusunda biraz belirsizlik var ancak seçme hakkı bizde olduğu için biz bunu seçtik diyebiliriz kısaca.

“Colin’in Terfisi” şovun ve modern iş hayatının saçmalığının mükemmel bir özetidir. Enerji vampiri Colin Robinson – yararsız olmasına ve teknik olarak aslında şirketinde çalışmamasına rağmen – işinde terfi alır. Yeni keşfettiği orta yönetim gücü ve Staten Island’daki ev arkadaşları Nandor, Laszlo ve Nadja ile ev hayatının dengesini bozar. Bu bölüm, garip yatak arkadaşlarının sitcom kinayesinin en saçma yorumu ve hem şovun mantıksız bağlamında hem de çılgın bağımsız bir bölüm olarak komik.

11) “Normal People” – “12. Bölüm”

Dizinin bu son bölümünü, gözlerinde yaş olmadan kimsenin atlatacağına inanmak zor. Trinity’deki zamanlarını bitirdikten sonra, Connell’e New York’ta yazı yazmak için zaman geçirme fırsatı verilir ve Marianne isteksiz olmasına rağmen onu gitmesi için cesaretlendirir. Conell, “Gideceğim” derken göz yaşı dolu ve sembolik bir “güle güle” diyor. Marianne’in “ve kalacağım” yanıtını ile sona eriyor.

12) “The Mandalorian – “The Jedi”

The Mandalorian‘ın ikinci sezonu, neredeyse her bölümü Star Wars hayranları için galaksiyi sarsan bazı açıklamalar içeriyor, ancak beşinci bölüm olan “The Jedi”, eski Jedi öğrencisi olan Ahsoka Tano’nun geniş çapta bildirilen ancak resmî olarak doğrulanmayan söylentisine dayanıyor. Dave Filoni’nin yönettiği “The Jedi”, yüksek puanlarla dolu bir sezonda önemli bir noktaydı ve küçük ekranda canlı aksiyon Star Wars‘un gerçekte ne olabileceği vaadini yerine getirdi.

13) “The Good Place” – “Whenever You Are Ready”

Neredeyse biraz fazla pastoral olmasına rağmen, “Whenever You Are Ready”, hayatımıza anlam katan şeyin ne olduğuna dair dokunaklı bir düşünme sunmaktadır. Dizinin en büyük gücü, ne zaman bitmesi gerektiğini bilmesiydi ve nihayetinde, The Good Place’in finali, televizyondaki en iyi programlardan biri için uygun bir uğurlama oldu.

14) “Schitt’s Creek” – “Mutlu Son”

Schitt’s Creek, altı sezonluk serisini başarıyla tamamladı ve yıllarca süren düşünceli karakter gelişimini, tüm sevgili karakterleri için tatmin edici bir sonuç sunan dokunaklı bir veda ile ödedi. Tam olarak, dünyanın şu anda daha çok ihtiyacı olan iyimser, iyi hissettiren bir hikâye anlatımını bizlere sundu.

Peki, size göre 2020’de yayınlanan dizilerin en iyi bölümleri nelerdi?

Kaynakça; 1 23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir