“Matrix Resurrections” Fragman İncelemesi

Oradaki Meorpheus mu? Mavi haplar ne için? Ve bu da aynı eski hikâyenin dördüncü kere anlatılışı mı olacak?


Çeviren: Elif Dağatar

Keanu Reeves and Carrie-Anne Moss return in The Matrix Resurrections trailer. Photograph: Warner Bros.

Orijinal Matrix, Smith (Hugo Weaving)’in iki tarafı da yok etmekle tehdit etmesinden sonra Neo’nun hem insanlığı hem de makine uygarlığını kurtarmak için kendisini feda etmesiyle doruk noktasına ulaşmıştı. Matrix Resurrections‘ın ilk fragmanında, şimdi geri dönen kahramanımızla, bildiğimiz ve tanıdığımız Neo’nun varlığı silinmiş gibi görünüyor.

Onun yerine sakallı, oldukça iyi yaşlanmış, ellilerinde, John Wick’e benzer biri yer alıyor. Carrie-Anne Moss’un Trinity’si ile bir kafede karşılaşıyorlar fakat o dijital tavşan deliğinde geçirdikleri bütün maceralara rağmen Trinity’yi anımsamıyor. Daha sonra, dövüş sanatı mentoru ve Matrix’e giden yolda rehberlik etmek için Morpheus’un yerini dolduracak gibi görünen Yahya Abdul-Mateen II’nin isimsiz karakteriyle dojo eğitiminde görülüyor. Abdul-Mateen insanlık direnişinin liderinin genç versiyonunu mu oynuyor? Eğer öyleyse dijital olarak gençleştiremezler miydi? Zaten filmin tamamı muhtemelen Adobe After Effects’in içerisinde gerçekleşecek gibi görünüyor.

 

Fragman, akla başka sorular da düşürüyor. Neden Neo, mavi hapları ilaç olarak alıyor? Bu, Neo’nun korkunç gerçekliğe yüz çevirip sanal gerçekliği tercih ettiğinin sinyalini mi veriyor? Eğer öyleyse, makineler bütün insanları Matrix’ten çıkaracağına dair söz vermemi miydiler?

Belki de yeni robot arkadaşlarımız kendilerine alternatif bir güç kaynağı bulmakta başarısız olarak sözlerinden dönmüşlerdir. Belki de Smith gerçekten ölmemiştir (Jonathan Groff’un isimsiz karakteri kesinlikle kötücül görünüyor). Matrix’le ilgili harika şey, genel film yapımı kurallarının kolayca bir kenara bırakılabilmesidir. Gerçeklik, gösterinin çıkarı için her an değiştirilip tekrar şekillendirilebilmektedir. Kim bilir belki de Reeves Çılgın Şapkacı’yı, Moss ise insan görünümlü dev bir saksı bitkisini oynuyor olabilir.

Bu hem etkileyici hem de korkutucu. Lana Wachowski, aynı hikâyeyi farklı şekillerde ne kadar sıklıkla anlatabileceğini görebileceği bir serüveni çekmiş bile olabilir. Veya Neo ve Trinity’nin geri dönüşünün samimi ve etkileyici bir sebebi olabilir. Ne yazık ki neler olduğunu film sinemalara gelmeden bilemeyeceğiz.

Kırmızı hapı alıp harikalar diyarına geri dönmeye hazır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir