Öneri Köşesi: Anime

Anime, herkesin çocuklara yönelik gördüğü fakat esasında oldukça geniş bir yelpazesi bulunan bir alandır. Bir önceki yazımızda size unutulmayan çizgi dizileri derlemiştik. Şimdi de sizlere izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz çeşitli animeleri sunuyoruz. Çizgi dizilerin sadece çocuklar için olmayacağını gösteren bu listemiz, çoğunlukla psikolojik ögeler barındıran animelerden oluşmakta. Umarız ilginizi çeken bir tanesiyle karşılaşır ve keyifle izlersiniz!


Derleyen: Elif Dağatar

Joker Game (IMDb: 7,1)

İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması an meselesi iken bilgi en değerli varlık hâline gelmiştir. Hâl böyleyken Japonya, kendisine ajanlar yetiştireceği ”D-Ajanlık” bölümünü kurar. General Yuuki’nin önderliğini yapacağı bu okulda öğrenciler, fiziksel ve mental bir eğitimden geçerler. Karşılarındakini manipüle etmek için her türlü numarayı öğrenerek dünyanın çeşitli noktalarına atanırlar.

Jirou Gamou, diğer öğrenciler arasında kimsenin dürüst olmadığını fark ederek onlardan öğrenecektir. Eğitiminin ardından ”Kara Not” isimli gizli belgeleri ortaya çıkaracağı rahatsız edici bir göreve çıkar.

Ergo Proxy (IMDb: 8,0)

Yüzyıllar önce dünyayı yok eden ekolojik bir felaketin ardından insanlık sadece belirli bölgelerdeki kubbelerin altında yaşayabilmektedirler.

Bu kubbelerden biri olan Ramdo’da, insanlığın yaşayan son topluluklarından biri vardır. Günlük yaşamlarına yardımcı olsun diye geliştirdikleri humanoid robotlar bir gün anlaşılmaz bir hastalık olan ”Cogito Virüs”e yakalanırlar. Virüs, robotlara öz farkındalık kazandırmıştır.

Ramdo’nun yöneticisinin torunu Mayer ve humanoid partneri Iggy, bu hastalığı araştırmaya başlarlar. Bir gün bu rutin araştırmaları ise onları, insanlığın karanlık sırlarına yönlendirir. Ramdo’nun gizemleri ve ”Proxy” denilen mitik varlıkların gerçek amaçlarını keşfedeceklerdir.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood (IMDb: 9,1)

Simyacı iki kardeşin hikâyesini anlatan bu anime, annelerini diriltmeye çalışırken feda ettikleri kayıplarını geri almak için felsefe taşını arayacakları uzun bir yolculuğu işliyor. Yolculuklarında, ülkenin çok daha büyük bir tehlike içinde olduğunu ve bu tehlikenin onları da etkileyeceğini gören cesur Elric kardeşler, babalarının da dâhil olduğu bu kaosu engellemeye çalışacaklar.

İlk bölümlerinin daha kaygısız başladığı serimiz, yer yer komedisi ile güldürmekte, dramı ile yüreklerimizi burkmaktadır. Yoğun bir sembolizm ve felsefeyi de içinde barındırması bu animeyi herkes tarafından beğenilir kılmıştır. Anime severlerin asla pas geçmeyeceği bu seri, anime izlemeye daha yeni başlayanlar için de izlenmesi gereken seriler arasında her zaman kendine bir yer bulmuştur.

Pscyho-Pass (IMDb: 8,2)

Distopya severlerinin kesinlikle izlemesi gereken Pscho-Pass, Japonya’da cyberpunk bir gelecekte kurulmuştur. Teknoloji, suçların ve suç işleme potansiyeli olan insanların derecelerini ölçebilecek Psycho-Pass isimli bir cihaz oluşturacak kadar gelişmiştir. Yüksek suç tespit edildiği takdirde dominators diye adlandırılan polisvari birimleri göreve yollarlar.

Hikâye Unit 1’e atanan ve psikolojik seviyesi ne olursa olsun alarm verici seviyelere çıkmayan Akane’nin gözünden anlatılmaktadır. Sistemin açığını bulan bir suçlunun, bu sisteme göre gerçekten suçlu olup olmadığının vicdani yüküyle baş etmesini izliyoruz.

Polisiye ve felsefe içeren bu seri, neyin doğru ve neyin yanlış olduğuna dair inançları sarsmakta.

Shigatsu wa Kimi no Uso (Your Lie In April) (IMDb: 8,6)

Bir piyano dehası olan Arima, annesinin ölümünün ardından bir yarışmanın ortasında kendi çaldığı notaları duyamamaya başlamıştır. İki yıl sonra bütün hayranlarını ve rakiplerini ardında bırakarak piyano çalmaya veda eden Arima, bir gün parkta tanıştığı kız ile müziği hayatına tekrar almaya çalışır.

Canlı renklerin ve nefis müziklerin keyfini sürebileceğiniz bu anime ile hüzünlü ve aynı zamanda umut dolu bir hikâyeye eşlik ediyoruz.

Gangsta (IMDb: 7,3)

Mafyanın ve polislerin halledemediği pis işleri üstlenerek geçimini sürdüren Benriya’ya, bir gün tanıdıkları bir polis iş teklifi ile yaklaşır. Her zamanki işlerden biri gibi görünen işi kabul eden Benriya, kendilerini karmaşık bir işe sürüklenmiş halde bulacaklardır.

Ergastalum, ”Twilight” adı verilen ve ilaçlarla yaratılan süper güçlü insanlar için bir zamanlar güvenli bir yerdi. Yeni bir yeraltı organizasyonu tarafından avlanan Twilight’lar ve bu organizasyon arasında başlayacak savaşın ortasında kalacak olan Nick ve Worick’in hikâyesini izliyoruz.

Death Parade (IMDb: 7,9)

Dünyanın ardından gelecek hayat ile ilgili çeşitli fikirler var elbet ama belki de bu en ilginç olanı. Cennet veya cehennemin olmadığı dünyada sadece reenkarnasyon ve hiçlik vardır. Hangisini hak edeceğiniz ise Quindecim adlı barda, baristanın size oynatacağı rastgele bir oyun ile belirlenir.

Yoğun felsefi teması ile ölüme farklı bir gözle bakacağınız bu anime size şiddetle tavsiye etmek durumundayım sevgili okurlarım.

91 Days (IMDb: 7,7)

Ailesinin öldürüldüğünü gören Angelo, kendisine yeni bir kimlik edinerek Vanetti mafyasından intikam almak için uzun yıllar sabırla bekler. Vanetti’nin oğluyla tanıştığı bu soğuk ve karanlık yolda ailesinin ölümüyle ilişkisi olan herkesle hesaplaşarak ilerler.

Seri, Amerika’nın ”Prohibition” yani Yasaklama Dönemi’nde geçer. Alkolün üretilmesi ve tüketilmesi yasaktır. Angelo ise arkadaşı ile birlikte gizlice alkol üretimi ve satışıyla mafyanın güvenini kazanacaktır.

Boku Dake Ga Inai Machi (Erased) (IMDb: 8,5)

Fujinuma, bir gün eve geldiğinde annesinin öldürüldüğünü görmesinin ardından geçmişte geriye döner. Döndüğü dönem, tam da sınıf arkadaşının öldürüldüğü senedir. Bu geçmişe yolculuğunun bir sebebi olduğunu düşünen Fujinuma, katilin kim olduğunu bulmaya ve kızın ölümünü engellemeye çalışır.

D.Gray-Man (IMDb: 7,7)

Listenin tek uzun soluklu serisi. Sevdiği insanları kaybeden kişilere yaklaşarak, onlara kayıplarını yeniden diriltme sözüyle yaklaşan Milenyum Earl’ün tuzağına düşerler. Bir ruhu diriltemeyeceği için Akuma olarak canlanan ölüleri yok etmenin tek yolu ise Excorcizm’dir.

Akumalar ile baş etmek için kurulmuş Black Order ile Milenyum Earl ve ailesi ile topyekûn savaşlarını anlatan bir seridir.

Phantom: Requiem for the Phantom (IMDb: 7,7)

Amerika sokaklarında suikastların neredeyse her an olduğu bir dönemde geçiyor serimiz. Bu konuda en başarılı oluşum da Phantom’dır.

Bir görevin ortasında, bir turistin kendilerini görmesi üzerine turisti ele geçirip beynini yıkayarak onu da bir ölüm makinesine çeviren Phantom, artık ona Zwei ismini vermiştir. Zwei; bu şiddet, yalan ve bulmacalar dünyasında kendi yolunu ve anılarını bulmak istemektedir.

Tirinity Blood (IMDb: 7,1)

Kıyamet savaşının ardından insanların yüzleşmek zorunda olduğu yeni bir tehdit de vampirlerdir. İnsanlar ve Vampirler arasında süregelen savaş dünyayı ikiye bölmüştür. Methuselah isimli vampir ırkı, Yeni İnsan İmparatorluğu’nu oluşturmuştur. Vampirler tarafından Terrans adı verilen insanlar ise Vatikan Papalığı’nı oluşturmaktadır. Radikaller yeni bir savaş başlatmak isteseler de direkt bir saldırıdan kaçınırlar.

Bu saldırgan gruplar ile baş etmesi için ise Vatikan, AX bölümünü kurmuştur. Vampiler ve insanların barış içinde yaşamasını isteyen AX temsilcileri, vampir bağlantılı bu grubun hareketlerinin izini sürmektedirler.

Monster (IMDb: 8,6)

Doktor Tenma, başarılı ve elit bir beyin cerrahıdır. Doktor bir gün, bir göçmenin ameliyatına hazırlanırken, başhekimin emriyle ünlü bir sanatçının ameliyatına atanır. Bu değişim sonucunda göçmen ölür ve doktorumuz vicdani bir krizle baş başa kalır.

Daha sonra benzer bir olayın ortasında kaldığında bu sefer boyun eğmeyince bütün her şeyini kaybeder. Başhekim ve iki doktorun gizemli ölümüyle statüsünü geri kazanan doktorun ölümlerle bir bağlantısı bulunmadığı kanıtlanınca serbest bırakılır. Bunun sonucunda hastanenin başhekimliğine yükselir.

Yıllar sonra Tenma’nın kurtardığı bir suçlu, doktorun geçmişini de peşinde sürükler. Şimdi Tenma, kurtardığı canavar ile başa çıkmalı ve geçmiş hatalarını telafi etmelidir.

Ustaca yazılmış bir gerilim ve cinayet eseri olan serimiz, genellikle ünlü Death Note ile karşılaştırılmaktadır. Tabi ki Monster, Death Note‘un önderi sayılabilir. Cinayet ve gizem öykülerini sevenlerin hiç düşünmeden bu animeyi izlemesini tavsiye ederim.

Parasyte (IMDb: 8,3)

Aniden dünyaya gelen ilkel parazit uzaylılar, bir gecede insanların bedenlerini ele geçirmeye başlamışlardır. İçgüdüleriyle hareket etseler de zeka belirtisi gösteren ileri seviyeliler hızlıca insanların arasına karışarak avlanmaktadırlar.

İzumi, kendi paraziti ile birlikte yaşamayı öğrenmiştir. Birlikte bu uzaylıları dünyadan göndermek için uğraş verirler.

Dünyayı saran uzaylılarla birlikte yaşamanın mümkünlüğü ile insanlığın anlam veremedikleri varlıklara olan düşmanlığının psikolojik savaşını görmekteyiz.

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (IMDb: 8,5)

Bir başka distopya. İnsanlığın, teknoloji ile kelimenin tam anlamıyla birlikte yaşadığı bir gelecekte gerçekleşen serimizde insanların, tam vücut robotik transplantları ile yaşamaları mümkündür. Fiziksel ve robotik dünya arasındaki çizginin belirsizleştiği bu dünyada, teknolojiyi suçlular da yaratıcı şekillerde kullanabilmektedir. Bölüm 9’un görevi ise bu tür suçlular ile baş etmektir.

”Gülen Adam” isimli yeni bir hacker ile karşılan teşkilatımız, kedi fare oyunu oynayacaktır.

Kaynak: https://myanimelist.net/

Öneri Köşesi: Anime” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir