Marvel Filmi ‘Shang-Chi’ Engelleri Aşarak Gişe Rekorlarını Kırıyor

Stereotipleri kırmanın ve çocuklara farklı hikâyeler anlatmak için filmlerde temsiliyet hayati bir önem taşıyor. Marvel Sinematik Evreni’nin (MCU) temsiliyet ile tarihî bir sorunu vardı: ilk on yıl çoğunlukla ismi Chris olan beyaz erkekler filmlerin merkezindeydiler. 2018’de Black Panther yayınlanana kadar bu durum değişmemişti. O dönemde Black Panther Birleşik Devletler’de en çok satan süper kahraman filmi olarak tarih yazmıştı. Şimdi ise böyle başka bir film rekorlarına imza atıyor. Bir Asyalının başrolünde olduğu Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, Kuzey Amerika’da tahmini 75.5$ ile ABD’de tüm zamanların iş günü gişe rekorlarını kırdı.


Çeviren: Elif Dağatar

Kanadalı oyuncu Simu Liu, rolü almadan önce hiç duymadığı Shang-Chi karakterini oynuyor. Hatta hikâye, projede çalışacak olan herkese yabancı bir konuydu ki bunun da avantajlı bir durum olduğu ortaya çıktı. Asya-Amerikan yönetmen ve senarist de dahil olmak üzere yapımcılar, zorba babasından uzaklaşmaya çalışan ve “dünyanın en iyi dövüş ustası” Liu’nun karakterini geliştirmede özgürlerdi.

1970’ler çizgi roman döneminin ırkçı özelliklerinden arındırarak Shang-Chi’yi hem kolayca kendinizi bulabileceğiniz birini hem de komik (ona olan komik şeylerin aksine) birini yapmak istediler. “Bir Asyalı olarak Shang-Chi’yi olabildiğince romantik olarak uygun olmasını da istedik.” diye açıklıyor senarist David Callaham. “Ve aynı zamanda sürekli olarak fetişize veya aşırı seksüalize edilen Asyalı kadın streotipinin aksine oldukça bilinçli olacaktı.”

Çoğu MCU başrolü filmlerinin lansmanının öncesinde film yıldızları olmasına karşın Liu yıldız olmada farklı bir yol izliyordu. Kim’s Convenience ve Queensli Nora gibi CBC televizyon serilerindeki çalışmalarıyla tanınır. Ondan öncesinde ise stok görüntü modelliği yapmıştır. Şimdi sonunda “başardığı” için Liu bunun keyfini çıkarıyor – Sandra Oh ve Michelle Yeoh ile Shang-Chi‘nin Londra’daki BK Gala’sında poz vermek gibi.

“Ruhumun bedenimi terk ettiği ve aydınlık alemine girdiğim an. Melekler ağlıyor. Güvercinler neşeyle cıvıldıyordu. John Legend ve Michael Buble düet yaptılar ve onların ruhani sesleri internet cenettini aştı. Böylesine inanılmaz, güçlü kadınları tanımak gerçek bir onudur.”

Shang-Chi Kimdir?

Marvel Comics evreninde geçen kurgusal karakter olan Shang-Chi için Kung Fu Ustası da denmektedir. Yazar Steve Englehart ve sanatçı Jim Starlin tarafından yaratılmış olan karakter, ilk olarak 15 Mart 1973 tarihinde Özel Marvel Baskısı (Special Marvel Edition #15) başlıklı çizgi romanda okuyucusu ile buluştu. Sonrasında kendi çizgi roman dizisinin yıldızı olarak The Hands of Shang-ChiMaster of Kung Fu gibi çizgi romanlarda yer almaya devam etti. Shang-Chi, herhangi bir süper güce sahip değildir ancak Wushu stillerine dayanan çok sayıda dövüş sanatında olağanüstü bir beceriye ayrıca çeşitli silahlara sahiptir. Nunchaku ve jian (Çin kılıcı) konusunda da çok başarılıdır. Kung fu ustası unvanına uygun olarak Shang-Chi çeşitli Çin dövüş sanatlarını bilir ve hepsini kendi dövüş tarzında birleştirir. Shang-chi genellikle yakın dövüş becerilerini kullanmasına rağmen aynı zamanda nunchaku, mızrak ve kılıç sahibidir.

Bu hususta, filmin ilk yarısından itibaren sizi kontrolü altına alan yakın dövüş aksiyon sahneleri ile Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, tam bir Çin mitolojisi filmi niteliğinde ve bu aralar oldukça popüler olan fantastik mitoloji filmlerinin izinden gidiyormuş gibi gözüküyor.

Çizgi romanlarda Shang-Chi çoğunlukla Fu Manchu ile savaştı, ancak Shang-Chi ve On Yüzüklerin Efsanesi filminde bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil. MCU burada Fu Manchu’yu Shang-chi’nin babası ve baş düşmanı olarak Mandarin ile değiştirecek. Mandarin’in de çizgi romanlarda tek oğlu Temugin idi. Filmde Mandarin Çin sinemasının yıldızı Tony Chiu-Wai Leung, Shang-Chi ise Çinli-Kanadalı oyuncu Simu Liu tarafından canlandırılacak. Filmin konusu hakkında çok az şey biliniyor, ancak Mandarin karakterinin dahil edilmesi önceki filmlerdeki olayların esasında bazı ipuçları veriyor.

Shang-Chi

3 Eylül 2021’de vizyona giren Shang-Chi ve On Halka Efsanesi 45 gün yalnızca sinemalarda gösterimde ardından ekstra ücrete dahil olmadan Disney+’da yayında olacak.

Çeviri Kaynak: 123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir