Geçmişe Özlem: Unutulmayan Çizgi Diziler

Şu sıralar herkes çıkan yayınlardan, şarkılardan ve çizgi dizilerden şikâyetçi. Hâl böyle olunca geçmişe özlem duymadan edemiyoruz. ‘Ne varsa eskide var!’ söylemi ile eski programlara geri dönüş yaşandı. Ayı Yogi, Pembe Panter, Tom ve Jerry, Scooby Doo, Taş Devri gibi herkesin hatırladığını düşündüğümüz programlardan ziyade unuttuğunuz veya unutamadığınız çizgi dizileri derledik. Hazır herkes de evindeyken gelin bir inceleyelim!


Hazırlayan: Elif Dağatar

DOGSTAR

Hayır, Keanu Reeves’in grubu değil. Bu seri ile başlamadan olmazdı. Bizim açık ara favorimiz olan bu seri, binlerce yıllık savaşlar ve kirlilik nedeniyle artık yaşanılmaz hale gelen Dünya’dan taşınmak zorunda kalan insanları anlatır. Yeni Dünya’ya olan yolculuk için hayvanlar ayrı ayrı gemilere bindirilir. Ancak köpekleri bindirdikleri gemi Dogstar, uzayda kaybolur. Yeni Dünya’da Bob Santino robot köpekler olan Robog’lar satarak zengin olmuştur bu yüzden de Dogstar’ı yok etme planları yapar. Hikâyemiz Clark ailesinin çocukları etrafında döner. Bu çocuklar kendi köpekleri olan Hobart’ı özlemektedirler ve Dogstar’ı bulmaya karar verirler.

ROBOROACH

Bu kardeş iki hamamböceğinden Reg’e hangimiz gülmedik, Rube için hangimiz üzülmedik ki! Yemek ararlarken kardeşlerden Rube yakalanır ve üstünde deney yapılır. Kardeşi Reg onu kurtarır, kaçamak için bir prize atladıklarında elektrik Rube’u sonsuza kadar bir robota çevirmiştir. Bundan sonra güçlerini kişisel çıkarlar yerine iyilik için kullanmaya yemin etmesi, Reg’i sinirlendirir.

Hikâye aslında gerçek hayattan esinlenilmiştir. Japon bilim insanları hamam böceklerine kamera ve mini bilgisayarlar yerleştirmiş, yaşam aramak için afet bölgelerine gönderilmiştir.

TUTENSTEIN

Mısır tarihine ilgi duymamızı sağlayan eserlerden biri olan Tutenstein, çocuk firavun Tutankhamun’un günümüzdeki yaşam ile başa çıkması ve kaos tanrısı Set’i yenmeye çalışmasını anlatır. Onun uyanışına şahit olan Chloe ve konuşan kedisi Luxor ona bu konularda yardımcı olmak için yanındadır.

Doğaüstü macera, komedi, mitoloji ve tarih ile birleşen Tutenstein, genellikle Antik Mısır’ın popüler konularını ele alır.

KIM POSSIBLE

Unutması zor olan bir başka serimiz de Kim Possible. Lise öğrencisi ve aynı zamanda okulun maskot grubunda olan Kim’in arkadaşları Ron Stoppable ve Wade Load ile birlikte dünyayı kötülerden kurtarmalarını anlatır. İlk çıktığı zamanlarda, baş kahramanı kadın karakter olan pek fazla seri olmadığından Disney böyle bir dizi çıkartmaları için emekli yazarları geri çağırtmış. İyi ki de yapmış, hangi kızımız Kim’in maceralarını izleyip de ona hayranlıkla büyümemiştir ki?

OLLIVER’IN MACERALARI

Hepimizin severek takip ettiği bu serimizde Ollie’nin hayal gücünü kullanarak kendi dünyasını yaratıp hikâyeler oluşturmasını izliyoruz. Oyuncaklarından, yaşadığı bir olaydan maceralar yaratabilen Ollie, küçüklerin ekran başında beklediği bir seri olarak hafızalarda yer etmiştir.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Muhteşem Yetişkin Çizgi Dizisi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

THE SECRET SATURDAYS

Benim unutulmazlar listeme kazınan bir seri olan Secret Saturdays’de Kriptidler denilen varlıkların gerçek oluşu olan Kor’u doğrulamak için çalışan kriptozoolog bir aile olan Saturday’lerin maceralarını anlatır. Hikâye genellikle evin oğlu Zak ve iki Kriptid olan evcil hayvanı etrafında döner. Baş düşman olan V. V. Argost’un Kor taşını ele geçirmeden ona ulaşmaya ve dünyayı onun elinden kurtarmaya çalışırlar.

GENERATOR REX

 

Pek de eski olmayan bir başka serimiz de Generator Rex. Dizimiz başlamadan 5 yıl önce gerçekleşen bir patlama, tüm dünyayı etkileyen Nanorobotikleri serbest bırakır. Bu naniteler canlıların evrimleşip onları EVO’lara çevirir. Bunlardan bazıları bilinçli, yeteneklerine HAKİM, diğerleri ise çılgına dönmüştür. Rex ise bu EVO’ları eski haline çevirebilen tek kişidir.

JUNIPER LEE’NİN MACERALARI

 

Bu tatlı seriyi anmadan edemedim. Çin kökenli Amerikan genç kızımızın şehrinde sihirli olaylar döner, iyi ve kötü cinler ile şeytanlarla doludur şehir. Juniper ise sihir ve insan dünyası arasındaki sınırı korur. Bu görevinde ise ona konuşan köpeği, anneannesi ve kardeşi yardımcı olur. Sihirli çılgınlıklar ve normal hayatının arasındaki dengeyi sağlamaya çalışan Juniper’ın günlük hayatını ve sorunlarının üstesinden nasıl geldiğini izliyoruz.

KOD ADI AFACANLAR

 

Hangimiz ağaç ev hayalini bu seriden almadı ki? Görevlerine özenerek büyüdük hepimiz. Yüksek teknoloji ile donatılmış ağaç evlerinde yaşayan 5 çocuğun, yetişkinlerle ve ergenlerle olan savaşlarını keyifle izliyoruz.

ED, EDD, EDDY

 

Bu üç kafadarın maceralarını izlemek bizim için büyük keyifti. Oturdukları mahalledeki insanları dolandırmak için binbir çeşit entrika çeviren bu üçlünün ise tek amacı çenekıran şekeri almaktır. Aileleri onlara para vermediğinden diğerlerinden para koparmaya bakarlar. Tabii ki bu hilelerinden hiçbiri işe yaramaz, diğerleri de onlardan hiç hoşlanmaz ama bu elbetteki onların umurlarında değil. Tekrar tekrar izlemelik bir seri.

DEXTER’IN LABORATUVARI

Dizinin kahramanı Dexter isimli dahi bir çocuktur. Odasındaki kitaplığın ardındaki gizli laboratuvarında geçen olayları konu alır. Ablası Dee Dee ile her zaman laboratuvarına girip deneylerini bozduğundan sürekli bir kavga halindedir. Ayrıca hem sınıf arkadaşı hem de komşusu olan bir başka dahi Mandark’la da aralarında bir rekabet vardır. Bu küçük despot zeka küpümüzün hikâyelerini izlemek her zaman bir zevktir.

JOHNNY BRAVO

Bu kaslı manyağın kız tavlamaya çalışırken kendisini rezil etmesini keyifle izlemişizdir. Annesiyle yaşayan bu adamın hikâyesi aslında 12 bölümden oluşacakmış fakat sonra uzun bir seri ile geri dönmüş.

GENÇ EJDER

Genç Jake Long, ejdere dönüşebilen bir gençtir. Ejderha eğitimini alırken aynı zamanda okuluna da devam eder. Biz de bu iki hayatının hikâyesini bu çizgi dizide izleriz.

DANNY PHANTOM

Çocukluğumuzun bir başka kahramanı da Danny Phantom. Hayalet avcısı ailesinin hayalet portalına girer ve yanlışlıkla bir düğmeye başlar. DNA’sını ektoplazma ile değiştiren bir şoka girerek hayalete dönüşür. Kendi isteği dahilinde hayalete dönüşebilen  Danny, kötü hayaletleri avlamaya başlar. Gidip tekrar izleyesim gelmedi değil.

BAKUGAN

Sevdiğim ve bayılarak izlediğim bir başka seri de Bakugan. Bir gün gökyüzünden kartlar yağmaya başlamıştır. Ellerine aldıklarında bu kartlardan çıkan canavarları fark eden gençler bir oyun icat ederler. Ateş, rüzgâr, hava, su, toprak ve karanlık dünyalara ait olan bu canavarlar bir deneyin ters gitmesi sonucu kendi dünyalarından bizimkine açılan bir portalla kartlar aracılığı ile dünyamıza gelirler. Kahramanlarımız ise böylece onları geri götürecek maceralarına çıkarlar.

AVATAR: SON HAVA BÜKÜCÜ

Yazımızı bu efsane çizgi seri ile kapatalım istedik. 4 element üzerinde ustalaşabilen ve dünyadaki dengeyi sağlayan Avatar, 100 yıl önce ortadan kaybolur. Onun yokluğunu fırsat bilen Ateş Ulusu ise dünyayı ele geçirmeye kararlıdır. Ortaya çıkan Avatar, dünyanın bu halini görüp dengeyi geri getirebilmek için eğitimine başlar.

İnanılmaz bir psikolojiye sahip serimizin hikâyesi diğer bütün serilere örnek olmaya adaydır. Muazzam düşmanlar, ne siyah ne de beyaz olan karakterler ile fantastik bir dünyada gerçekçiliği yakalayabilen nadir eserlerdendir. Çocuğundan yaşlısına herkesin izlemesi gerekir.

Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hafızanızda yer eden, bizim dikkatimizden kaçmış serileri bizimle paylaşmak isterseniz yorumlara eklemekte çekinmeyin!

Kaynak: wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir