Koronavirüs Haberleri Okumaktan Sıkıldınız mı? İşte İhtiyacınız Olan 10 Bilimsel İyi Haber

Böylesi bir salgın sırasında yaşam oldukça zor bir hale gelebiliyor. Sosyal medyanın yaygın olması ve koronavirüs fırtınasından dolayı zaten endişeli olan bizlerin işini daha da zorlaştırıyor. İşte kendinizi daha iyi hissetmeniz için 10 hikaye…

1. CRISPR, genetik körlük için kullanılan ilk tedavi girişimidir.

(Gen Düzenleme İle (CRISPR) dünyada İlk Kez Kalıtsal Körlük Tedavisini Deniyor)

Dünyada bir ilk olarak Oregon Sağlık ve Bilim Enstitüsü’ndeki cerrahlar, erken çocukluk döneminde körlüğe neden olan nadir bir genetik durum olan leber konjenital amaurozu tedavi etmek için CRISPR gen düzenleme tekniğini kullandılar.

Bu deneyin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için beklerken bu başarı; Huntington hastalığı, uçuk, HIV ve bazı kanser türleri için immünoterapi tedavisinde kullanıldı.

Tıbbi araştırmacıların bu güçlü araca sahip oldukları bir zamanda yaşamak bizler için kesinlikle iyi bir haberdir.

2. Svalbard’daki Arktik tohum rezervine 60.000 tohum örneği daha eklendi.

Şubat ayında yerli bir ABD kabilesinden kalan tohum yatağı da dahil olmak üzere Norveç’in Svalbard takımadalarındaki bir dağın içine yerleştirilmiş Svalbard Global Tohum Kasası’na 60.000 tohum örneği eklendi.

Bu mahsullerin artan mevduatları, biyolojik çeşitlilik ve gıda güvenliğinin potansiyel kaybı hakkındaki dünya çapında artan endişeyi yansıtmaktadır – ancak bu eylemler gelecek nesillerimize güzel bir bağlılık göstermektedir.

3. Potansiyel bir evrensel grip aşısı önemli bir dizi klinik denemeden geçti.

İnfluenzaya neden olan virüsler, sürekli olarak onlara karşı bağışıklık kazanma yeteneğimizin ötesine geçerler – bu nedenle hastalığın önüne geçmek için yıllık grip aşılarına ihtiyacımız var. ‘Evrensel’ grip aşısı bu süreçte bize büyük bir avantaj sağlıyor.

FLU-v adı verilen aşı, insan deneklerde güvenliğini gösteren faz I ve faz II klinik çalışmalarını başarıyla geçmiştir ve en az altı ay süren bağışıklık tepkilerinin ortaya çıkmasına neden olduğu bulunmuştur. Denemelerin bir sonraki aşamasının sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

4. Bilim insanları kırmızı-yeşil renk körlüğünü düzeltebilen kontakt lensler icat ettiler.

Yeni bir kontakt lens tipi, gözleri yeşil ve kırmızı tonlarını ayırt etmekte güçlük çeken insanlarda renk spektrumu sınırlamalarını önleyebilir.

Bu mükemmel teknoloji, akıllıca tasarlanmış bazı güneş gözlüklerinde zaten mevcut. Yakında Tel Aviv Üniversitesindeki bir mühendis ekibi sayesinde insanlar son derece uygun iletişim formlarında da bu bilgilere erişebilirler.

colour contact lens result

(Bir ağacın ‘Normal’ görüntüsü; renk körlüğü versiyonu; düzeltilmiş versiyonu. (Sharon Karepov / Tel Aviv Üniversitesi)

5. Bir hastanın HIV’inin ‘iyileştirildiği’ ilan edildi – ve bu bir ilk değil.

Araştırmacılar, ikinci kez HIV virüsünü taşıyan bir hastanın geleneksel tedaviyi bıraktıktan 30 ay sonra kanında enfeksiyon izi bulunmadığını ve özel bir kök hücre tedavisi geçirdiğini açıkladı.

Bu başarı genelleştirilmiş bir tedavi olarak düşünülemez çünkü hastanın bu deneysel tedaviyi almasını sağlayan bir tür lenfoması vardı ancak bu durum tıp biliminde gerçek bir atılımdır ve bilim insanlarının sınırları daha önce hiç olmadığı kadar zorlayabildiklerini gösterir. 

6. Niue dünyanın ilk ‘kara semalı ulusu’ seçildi.

Niue (Küçük Güney Pasifik ülkesi), resmi olarak Uluslararası Kara semalı Yer olarak resmen tanınan ilk ülke olduğu için benzersiz bir onura erişti.
Bu onay; doğal karanlık gece ortamını korumakla görevli, yapay ışık kirliliğinden koruyan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan International Dark-Sky Association (IDA) tarafından verilmiştir.
Işık kirliliğinin; hayvanlar, bitkiler veya insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini gösteren bilimsel araştırmaların sonu yoktur. Bu da gökyüzünün doğal halini korumanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkartıyor.

7. Hidrojen yakıt üretimi için temiz ve 25 kat daha verimli bir yöntem bulduk.

Hidrojen yakıtı ancak ucuz bir şekilde ve çok enerji ihtiyacı duymadan üretilebilirse piyasadaki gelecek vaat eden sıfır emisyon seçeneklerinden birisi olabilirdi.
Tokyo’daki bir araştırma ekibi bunu yapmayı başardı. Işık ve belirli bir pas türü de dahil olmak üzere birkaç temel bileşen kullanarak hidrojen yakıtı üreten bir yöntemi geliştirdi. Yeni bir çalışma, bu yöntemin mevcut yöntemlerden 25 kat daha verimli olduğunu göstermektedir.

8. Yenilenebilir enerji depolamanın mükemmel bir yolu var ve biz gerekli teknolojiye zaten sahibiz.

Sürdürülebilirlikten bahsetmişken yenilenebilir enerjilerin yaygın bir şekilde benimsenmesi için en büyük zorluklardan biri büyük ölçekli depolama sorunudur. Ancak bu yöntem için bir yöntem sunuldu: Pompalı termal elektrik depolama. Bu yaklaşımda elektrik öncelikle ısıya dönüştürülerek depolanır ve ihtiyaç duyulduğunda bir motor aracılığıyla ısı tekrar elektriğe geri çevrilir.
Belirli coğrafi koşulları gerektirerek pompalanan sudan farklı olarak bu tür depolama birçok yerde inşa edilebilir ve elektriği ısı şeklinde depolamak için termodinamik ilkeleri kullanır. En iyi kısmı da kullanıma başlanmış olmasıdır.

9. İklim değişikliğinde güneşi sorumlu tutan hatalı bir makale literatürden geri çekildi.

Haziran 2019 tarihinde Scientific Reports’da yayınlanan bir makale ortalığı sallamıştı. Bilim topluluğu, Güneş’in hareketlerinin, antropojenik küresel ısınmanın gerçek nedeni olduğunu iddia eden bu kusurlu çalışma hakkındaki endişelerini dile getirmek için hızlı davrandı.
Tanınmış derginin editörleri bilimsel kaydı düzeltti ve hataları açıklayan bir geri çekme bildirimi yayınladı. Yanlış bir şey başlangıçta gözden kaçmış olsa bile, bilimsel süreç hala hatayı düzeltmek için yeterince titiz olduğunu gösteriyor.

10. Şu anda iklim değişikliğini yavaşlatabilecek 76 çözüm bulunmaktadır.

Kâr amacı gütmeyen Drawdown projesi tarafından yayınlanan bir rapor, iklim değişikliğini yavaşlatmak istiyorsak başvurabileceğimiz 76 yöntemi bizler için sıraladı.Bu stratejiler – enerji üretim araçlarımızı değiştirmekten gıda israfını azaltmaya ve kadınları tüm sektörlerde güçlendirmeye kadar uzanıyor.
Ayrıca, bu çözümler statükoyu korumaktan daha ucuzdur (‘hiçbir şey yapmamak’ olarak da bilinir). Drawdown projesi, bu 76 yöntemi kullanarak iklim hasarlarından ve kirlilikle ilgili sağlık masraflarından yaklaşık 144 trilyon ABD dolarına kadar tasarruf sağlanabileceğini öngörüyor.
Kaynakça: https://www.sciencealert.com/here-are-10-good-news-stories-you-need-to-read-right-now

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir