Bu Film İkiz Kulelerin Gizemini mi Taşıyor? The Big Lebowski Açıklaması

Joel Coen ve Ethan Coen tarafından yazılmış ve yönetilmiş, 1998 yapımı film ile biraz yakından ilgilenme zamanı.

Coen kardeşler bu filmin başrollerini oluştururken kendi hayatlarından ve çevrelerindeki önem verdikleri insanlardan ilham almışlar. insanlardan ilham almalarının dışında bir de filmdeki olayların ve karakterlerin dayandığı gerçeklik kısımları mevcut. Coen Kardeşler’in yakın dostu olan Peter Exline’ın başından geçen olaylar yönetmenler tarafından direkt filme alınmış.

Elbette yalnızca bu da değil. Jeff Bridges tarafından canlandırılan The Dude karakteri, Coen Kardeşler’in ilk filmleri olan 1984 yılı yapımı Blood Simple filminin yapımcılığını üstlenen Jeff Dowd’a dayanıyor. Coen’ler Dowd’un hikayesinden yola çıkarak The Dude’u yarattıklarını söylüyorlar çünkü Dowd Lebowski gibi bir savaş karşıtı gruba dahilmiş ve bu yedi kişilik grup içerisinde Dowd’a The Dude deniliyormuş.

Film aynı zamanda yaratıcı bir sansürle de gündeme gelmişti. Filmde tamı tamına 292 kez ”fuck” kelimesi kullanılmış ve buna ek olarak birçok küfür daha vardır. Televizyonlarda ve sinemalarda yayınlanırken ise bu küfürlerin sansürlenmesi istenmiştir. Fuck kelimeleri sansürlendiği anda filmdeki bir küfür dikkat çekmiştir. Filmde geçen ‘This is what happens when you fuck a stranger in the ass’ cümlesi televizyon için düzenlendiğinde ‘This is what happens when you find a stranger in the Alps!’ cümlesine dönüşmüştür ve yaratıcılık açısından sinema tarihine geçmiştir.

Filmin Her Yıl Düzenlenen Festivali!

Film pek fazla gişe yapamamasına rağmen filmde geçen diyaloglar ve filmdeki karakterler izleyiciler içerisinde zamanla benimsenmiş ve bir nevi kültleştirilmiştir. Bunun örneklerinden biri de 2002 yılından beri düzenlenen filmin festivali Lebowski Fest’dir. Festivalde ilk önce film gösterimi yapılmaktadır. Daha sonra bütün gece gelenler bowling oynayarak ve The Dude’un favori içkisi olan White Russian içerek The Big Lebowski’nin atmosferini yaşatırlar.

Bu filmin ”Dudeism” adında bir dini ve internet üzerinde 220 bin üyesi olduğunu biliyor muydunuz?

The Big Lebowski’de The Dude’un ‘her şey senin bakışın gibidir adamım’ düşüncesi filmi izleyenler içerisinde büyük bir etki yaratmıştır. Öyle ki 2005 yılında Jeff Bridges tarafından canlandırılan karakterin yaşam tarzı ve ideolojileri bir öğreti olarak kabul edilmiş ve yeni bir din yaratılmıştır.

 

Peki ya bu kült film söylenildiği gibi bir gizem de taşıyor mu?

Filmde Jeffrey paraya ihtiyaç duyduğu için Ralph’s mağazasında çek yazıyor ve bu çek sadece 69 cent için yazılıyor. Ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta burası değil. Film 1998 yılında çekiliyor ve çek defterine The Dude 11 Eylül 1991 tarihini atıyor. The Dude çeki yazarken aynı zamanda dönemin Amerika başkanı Bush Irak işgali üzerine açıklamada bulunuyor ve tam çek defterine yazılan tarihten 10 yıl sonra İkiz Kuleler saldırısı gerçekleşiyor. Bu tesadüf ise filmin hala bilinmeyen yanlarından biri olarak varlığını sürdürüyor.


Çeviren: belikedilara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir