Sizi Düşünmeye Sevk Edecek Felsefe Filmleri Önerisi

İzlerken sizi sürekli düşünmeye sevk edecek, felsefe altyapılı en güzel filmleri sizler için derledik. İşte başlıyoruz. Şimdiden patlamış mısırları hazırlayın. İşte felsefe filmleri önerileri!


Çeviren: Betül Kap

1. THE TRUMAN SHOW

IMDb: 8.1

Artık her şeyin kocaman bir şova dönüştüğünü düşünenlerden misiniz? Peki ya bu şovun başkahramanı sizseniz? Etrafınızdaki her şey yapay ve herkes birer oyuncu olsaydı bunu fark edebilir miydiniz? Jim Carrey’nin başrolü oynadığı 1998 yapımı The Truman Show, her insanın ömründe en az bir kere izlemesi gereken sıra dışı bir senaryoya sahip. Şimdiden hazır olun çünkü bu filmi izledikten sonra bir müddet etrafa sorgulayan gözlerle bakacaksınız!

2. 12 ANGRY MEN

IMDb: 8.9

Babasını öldürmekle suçlanan savunması güçsüz bir genç, gence karşı ifade veren görgü tanıkları ve karar verecek olan 12 kişilik bir jüri… 12 kişilik jüriden sadece tek bir kişi, Davis, gencin suçsuz olduğuna inanmakta ve kendi gerekçelerini sunmaktadır. Tek başına 11 kişilik bir topluluğa meydan okuyan Davis diğer jüri üyelerini ikna edebilecek midir? Özellikle hukukla ilgilenenlerin muhakkak izlemesi gereken kült film 12 Angry Men, hepimize büyük bir insanlık dersi veriyor.

3. THE TERMINAL

IMDb: 7.3

Sizce Babil Kulesi efsanesinde iddia edildiği gibi insanların farklı diller konuşması tanrının bir laneti mi? Peki ya tek kelime dahi bilmediğiniz bir ülkenin hava alanında mahsur kalsaydınız hayatta kalabilir miydiniz? İnsanlar aynı dili konuşamasalar da anlaşabilirler mi? Tüm bunların cevabı için hiç vakit kaybetmeden Tom Hanks’in başrolü oynadığı 2004 yapımı eğlenceli film The Terminal’i izleyin deriz.

4. ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND

IMDb: 8.3

Joel ve Clementine’ın oldukça güzel giden bir ilişkisi vardır. Bir sabah Joel, sevgilisinin kendisini tamamen unutmuş olduğunu fark eder. Bir günde neler değişmiş olabilir? Kate Winslet ve Jim Carrey’nin başrolleri paylaşarak iki sevgiliyi canlandırdığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind başarılı bir bilim kurgu ve içinize işleyecek bir aşk filmi.

5. PLEASANTVILLE

IMDb: 7.5

Pleasantville her şeyin fazlasıyla yolunda gittiği, siyah beyaz, küçük ve çok huzurlu bir kasabadır. Ne var ki bir televizyon dizisidir. En büyük hobisi bu diziyi izlemek olan David ve başına buyruk ablası Jennifer kazara televizyona hapsolur ve kendilerini bu dizinin içinde bulurlar. İki yabancı, şehrin kaderini baştan sona değiştirecektir.

6. PERSONA

IMDb: 8.4

Çok güzel bir oyuncu olan Elisabeth Vogler bir piyes esnasında aniden sessizliğe bürünür ve bir daha asla konuşmaz. En sonunda bir kliniğe yatırılan Vogler orada da konuşmayınca doktor tavsiyesi ile sakin bir yazlığa gönderilir. Yazlıkta ona hemşire Alma eşlik edecektir. Duayen yönetmen Ingmar Bergman’ın en iyi filmlerinden olan Persona, aynı zamanda sinema tarihinin en önemli psikolojik filmlerindendir.

7. THE MAN FROM EARTH

IMDb: 7.9

Ölümsüzlük: İnsanoğlunun elde etmek için binlerce yıldır çabaladığı bilinmezlik. Peki ya birisi size ölümsüz olduğunu söylese ve hatta mantıklı sebepler sunsa ona inanır mıydınız? Yoksa deli olduğunu mu düşünürdünüz? Bir bağımsız sinema eseri olan The Man from Earth, tek odada geçen düşük bütçeli fakat her dakikasında sizi düşünmeye sorgulamaya sevk edecek başarılı bir film.

8. THE ROPE

IMDb: 8

“Kusursuz cinayet yoktur.” “Katil mutlaka bir ipucu bırakmıştır.”

Tanıdık geliyor değil mi? Ne var ki başarılı birer üniversite öğrencisi olan Philip ve Brandon, kusursuz cinayetin var olduğunu ispatlamak için okul arkadaşları David Kentley’i öldürürler. Cesedi evin içine saklayan ikili, akşam yemeğine pervasızca misafir çağırır. İki arkadaş tamamen farklı mizaçlara sahiptir ve misafirlerden biri fazlasıyla zekidir. Alfred Hitchcock’un en başarılı filmlerinden olan 1948 yapımı The Rope’u izlerken gerilmemek elde değil!

9. THE DEVIL’S ADVOCATE

IMDb: 7.5

Birçok dinde yer aldığı üzere kibir şeytanın en sevdiği günahtır ve hatta şeytan kibri yüzünden cennetten kovulmuştur. Üst üste elde ettiği başarılarla sarhoş olan savunma avukatı Kevin Lomax öyle bir hale gelmiştir ki artık “şeytanın avukatı” olmuştur. Keanu Reeves’in başrolü oynadığı The Devil’s Advocate, şeytanın en sevdiği günahın neden kibir olduğunu korkutucu ve gizemli bir senaryoyla ele alıyor.

10. CLOUD ATLAS

IMDb: 7.4

Her alt hikâye, ustaca bir sonrakine bağlanmıştır çünkü her alt hikâyede bir önceki hikâyede geçmiş olan unsurlar açığa çıkarılmaktadır. Filmde, ruhların reenkarnasyon yoluyla farklı zaman dilimlerinde yeniden vücut bulmaları anlatılır. Senaryoda 5 değişik zaman diliminde 5 farklı hikaye anlatılırken insanların yaptıkları seçimlerin ve aksiyonların birbirlerinden etkilendiği ele alınıyor. İyi adam-kötü adam rolleri seçime bağlı olsa da olaylar bir daire gibi zaman ve şartlara göre aynı oluyor.

 

11. THE FOUNTAİN

IMDb: 7.3

Öncelikle The Fountain’da iç içe geçmiş farklı zaman dilimleri olduğunu söylemekte fayda var. Bu durum tam da seyirciyi düşünmeye sevk eden ve filmi özelleştiren şey. Farklı zaman dilimlerinde yaşayan bir kaşif, bir tıp araştırmacısı ve uzayda hayat ağacıyla yaşayan bir adam… Hikayelerinin keşisim noktası aşk ve ölümsüz. Hepsinin amacı ise aynı: kaynağı bulmak. The Fountain olumlu eleştiriler almış, felsefe filmleri arasında yer alan sıra dışı bir fantastik eser.

 

12. SEVMEK ZAMANI

Felsefe filmleri önerileri listelerinde yabancı yapımları görmeye alıştık. Peki bizim filmlerimiz?

Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı, başrollerini Müşfik Kenter ve Sema Özcan’ın paylaştığı 1965 yapımı siyah beyaz bir filmdir Sevmek Zamanı. Boyacı Halil bir gün Büyükada’da bir evi boyamaya gider ve duvarda gördüğü resme aşık olur. Her gün kimsenin olmadığı eve gider ve resmin karşısına oturur, saatlerce resmi izler. Bir gün resimdeki kız Meral çıkagelir. Ne var ki Halil’in âşık olduğu Meral değil, Meral’in resmidir. Sevmek Zamanı, çok kadim bir konu olan halk efsanelerinde de kendine yer bulmuş surete aşık olma temasını yüreklere dokunarak ele alıyor.

Özenle hazırladığımız bir felsefe filmleri önerisi listesinin daha sonuna geldik. Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın ki beğendiğinizden emin olup serinin devamını getirelim.

İyi seyirler!

Kaynak: https://www.bilimkurgukulubu.com/https://www.filmloverss.com/

Sizi Düşünmeye Sevk Edecek Felsefe Filmleri Önerisi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir