Klimt’in Çok Bilinmeyen Portreleri

Klimt’in Ona Ait Olduğunu Asla Tahmin Edemeyeceğiniz Bilinmeyen Portreleri. Altınlar içindeki Adele Bloch-Bauer gibi bazı portreleri çoktan ikonik” olarak kabul edilse de Klimt, 1897’de Viyana’daki Ayrılma (Secession) hareketinin başına gelmeden önce, komisyon üyelerinin talebi üzerine oldukça geleneksel tablolar yapmıştı. Aşağıdaki eserlerin çoğu Klimt’in bilinmeyen (veya çok az bilinen) portreleridir. Bu tabloların Klimt’e ait olduğunu tahmin edebilir miydiniz? İşte Klimt’in bilinmeyen portreleri!


Çeviren: Betül Kap

Emile Flöge’nin Portreleri

Gustav Klimt, Emilie Flöge, Yaş 17, 1891, Özel Koleksiyon

Bu tablonun tamamlandığı 1891 yılında, Klimt ve Flöge aileleri arasında bir birliktelik kurulmuştu. Gustav’ın kardeşi Ernst, Emilie’nin kardeşi Helene ile evlenmişti. Emilie o sıralar 17 yaşındaydı, Gustav ise ondan 12 yaş büyüktü ve bu tanışmadan sonra aralarında ömür boyu sürecek bir dostluk kurulmuştu. 3 yıl sonra Gustav, Emilie’i tekrar resmetti, bu kez belirli bir yerde (oldukça alışılmamış!). Şu fırça darbelerine bakın, Klimt için fazlasıyla empresyonistler. Bu farklılığın sebebi komisyondu diyebiliriz çünkü bu tablo, bir aile salonu için değil Viyana’daki Burgtheater için yapılmıştı.

Gustav Klimt, Emilie Flöge’nin Portresi,1893, Albertina, Vienna

Marie Breunig’in Portresi

Gustav Klimt, Marie Breunig’in Portresi, 1894, özel koleksiyon

Mütevazı bir aile ortamında dünyaya gelen Marie Breunig, başarılı bir adamıyla evlenmişti. Bu onun Viyana sosyetesine giriş bileti olmuştu. Marie, Flöge kardeşlerle arkadaş olmuş ve kız kardeşlerin güzellik salonunun müşterisi haline gelmişti. Her ne kadar bu tablonun Klimt’e ait olduğu bilinse de, satın alanlar anonim olarak kalmak istediklerinden tabloya ulaşımımız ve onu görmemiz engellenmiştir.

Bilinmeyen Bir Kadının Portresi

Gustav Klimt, Bir Kadının Portresi (Frau Heymann?), c.1894, Kunsthistorisches Museum Wien

Bu tablo her ne kadarbilinmeyen bir kadının portresiolarak kayıtlara geçmiş olsa da, müze tarafından koleksiyoncu Dr. Augustus Heymann’ın mirasından satın alındığı için resmedilen kadının Frau Heymann olduğu söylenmektedir. Resmin arka planına bakarsanız, AyrılıkçıVer Sacrum’un (Latince Kutsal Kaynak demek) üç yıl içinde ortaya koyacağı üslup değişikliğine işaret eden, yalın ve oldukça kalıplaşmış çiçek desenlerini fark edebilirsiniz.

Oturan Küçük Kız Tablosu

Gustav Klimt,

Kopyalarının boyutlarının aksine tablonun orijinal ebatları oldukça küçüktür (14×9 cm) ve tablo tuval yerine tahtaya yapılmıştır. Eser, Marie Breunig tablosunu anımsatmaktadır. Adı bilinmeyen küçük kız, o zamanın modasına uygun bir elbise giymekte ve doğrudan izleyene bakmaktadır. Kim olabileceğine dair bir fikriniz var ?

Helene Klimt Portresi

Gustav Klimt, Helene Klimt’in Portresi, 1898, Kunstmuseum Bern on loan from a private collection

Helene, babası Ernst  (Gustav’ın kardeşi) 1892’de öldüğünde yalnızca birkaç aylık bir bebekti. Gustav kızın sorumluluğunu üstlenmiş ve kızın annesine kendilerine yardımcı olacağına dair söz vermişti. Helene ailenin gururuydu ve büyüdüğünde Floge moda evine katılmıştı. İdareye ve muhasebeye yardımcı olmuş, müşterilere tavsiyelerde bulunmuştu. Portrede ön plana çıkan şey kızın muntazam bir şekilde kesilmiş küt saçlarıdır. Bu saçlar Klimt’in birkaç fırça darbesiyle çizdiği, empresyonist yorumunu yansıtan beyaz bluz ile tamamlanmaktadır.

Kaynakça: http://dailyartmagazine.com/klimts-unknown-portraits

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir