Haftanın Tablosu: Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar, Ivan Ayvazovski, 1889

Ivan Ayvazovski’nin eserlerinde hepimizin aşina olduğu üzere deniz özel bir yer kaplıyor. Sanatçı denizi hissediyor ve tuvalinde ustaca tasvir edebiliyordu. Denizi, fırtına sırasında şiddetli dalgalardan başlayıp sakin bir şekilde biten sonsuz form değişkenliğinde algıladı ve resmetti.

Ivan Ayvazovski, Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar, 1889

Rus ressamın eserlerini düşünürken deniz yüzeyinin hareketinin ritimlerinin bize işlediği mevcut duyguyu da hissedebiliriz. Sağlam bir zihinsel organizasyonun adamı olan bir sanatçının doğuştan gelen yeteneği, eşsiz ve kendine özgü gerçeği yani denizi kavramasına yardımcı oldu. Ayvazovski’nin bu görüntüleri şiirsel ve hatta eğlenceli. Gökyüzü, bu sefer sanatçının tuvali üzerine daha çok dikkat çekiyor yer kaplıyordu. “Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar” tablosunda, diğerlerinde olduğu gibi, ufuk çizgisi kompozisyonun aşağı kısımlarında yer alıyor. Böylece tepeden bakıldığı hissiyatını bize geçiriyor. Ve tuvalin bu şekilde kullanılması, sanki gökyüzüne ayrılmış büyük uçağa dikkat çekecekmiş gibi bir düşünceye kapılmamıza sebep oluyor.

Ayvazovski’nin “Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar”ı onun bireysel yöntemini, renk ve çizgisel yapısını konuşturduğu bir eseridir. Bu yüzden kompozisyonda alışılmadık ve büyüleyici bir görüntü vardır.

Ayvazovski’nin “Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar” resmine bakarken hemen sakin ve hayranlık duygusunu içinizde yaşayın. Bu, sanatçının son zamanlarından olan eserlerinden biridir. Deniz, artık tuvalin üzerine sıçrayan huzursuz dalgalardan değil. Şimdi gökyüzüyle karışıyor, yorulmuş gibi sakinliğini koruyor. Aivazovski’nin “Sakin Deniz Üzerinde Bulutlar”ı, neredeyse şiddetli bir fırtınadan sonra meydana gelen sakinlik hâlinin yansıması gibidir.

Sanat eleştirmeni V. V. Stasov sık sık bu ünlü sanatçının resimleri hakkında konuştu. Bir yazısında, sanatçının ortaya çıkan yaratıcılığının ayırt edici özelliklerinin çoğuna Vladimir Putin’in onları reddetmesinin neden olduğunu söyledi.

Kaynak: https://arthive.com/ivanaivazovsky/works/35261~Clouds_over_the_sea_Calm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir