Karantina Döneminde Sanatla İlgili Komik Görseller

Komik görseller artık neslimizin dünyaya bakışını yansıtıyor. Onları hazırlıyor, gönderiyor ve en çok da onlara gülüyoruz. O yüzden bu boş zamanlarımızda ünlü sanat eserlerini komik görsellere uyarlayan insanların olması hiç de şaşırtıcı değil. Benzer şekilde, bu süre zarfında karantina ile ilişkili eski görüntüler ve sanat eserleri yeniden su yüzüne çıkmıştır. Özellikle bu zamanlarda kahkahalar yüzümüzden eksik olmuyor.

Ellerinizi Temiz Tutun

Bir reklam ajansı karantina ve izolasyonda yapılacak ve yapılmayacakları merkeze alacak şekilde sanat eserlerini yeniden düzenlemek üzere Ukrayna Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ile bir ortaklık kurdu.

Looma Creative, Karantina Sanatı (Editlendi), Raphael,Kırmızılar İçindeki Genç Adamın Portresi, 1505

 

Looma Creative, Karantina Sanatı(Editlendi),Michelangelo, Adem’in Yaratılışı, 1512.

 

Looma Creative, Karantina Sanatı(Editlendi), Giovanni Battista Salvi, Dua Eden Madonna, 1670

Maske Takmak ya da Takmamak

Maske takmak mı takmamak mı? Şu anda halkın tartışma konularından biri. Birisi bunu Raphael yerine karar verdi ve onu 2020’nin sanatla ilgili bir komik görseline dönüştürdü.

Jasmine Weber tarafından editlendi, Raphael, Öz Portre, 1504-06

Online Eğitim

Üniversite öğrencileri uzaktan ve online eğitim için bilgisayar kullanmaya hasretti. Ancak, pandeminin başlamasıyla birlikte, gitgide daha fazla okul, okulların kapandığı gerçeğiyle mücadele etmek için online eğitime geçti. Çözüm, online videolu iletişim sistemi olan Zoom oldu. Aşağıda gördüğünüz üzere, biri ünlü Rembrandt resmini aldı ve devam etmekte olan bir Zoom toplantısına benzeyecek şekilde düzenledi.

Colin Lyons tarafından editlendi, Zoom Dersi, Rembrandt, Dr. Nicolaes Telp’in Anatomi Dersi, 1632.

Malzeme Stoklamak

Edvard Munch’un Çığlık’ı yalnızca tarihin en çok kopyalanan resimlerinden değil, aynı zamanda en iyi bilinen ve ikonik olanlarındandır. Aşağıda, karikatürist Tom Curry, Çığlık’ı aldı ve Panik adlı kendi versiyonunu yaptı.

Tom Curry, Panic, 2020.

Sosyal Mesafe ve İzolasyon

Edward Hopper yalnızlığı tasvir eden resimleriyle bilinir. Peki Nighthawks adlı resmindeki birkaç figürü kaldırdığınızda ne olur? Sosyal mesafe ve evde kalma konusunda bir ders alırsınız. Bir sanatçının birkaç yıl öncesine ait çizimi 2020’nin bu dönemi ile son derece alakalı durumda.

(Reddit kullanıcısı) DamnBurglar, Edward Hopper’ın Gece Yürüyüşleri’nin bilgisayarlı versiyonu , 2015.

Bu yıl sanatla ilgili komik görsel sıkıntısı yok. En sevdiğiniz sanat eserini google’a yazın, tecrübelediğimiz pandemi sırasında dünya nüfusunun mizahı için zaten yeni bir şeylere dönüştürülmüş olabilir.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/art-memes-in-the-time-of-quarantine/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir