Caravaggio: İtalyan Ressam Aynı Zamanda Ünlü Bir Suçlu ve Katildi

Barok sanatçı Caravaggio, “Judith Holofernes’in Başını Keserken” gibi korkunç tablolarıyla ünlüdür. Yine de acımasız ve şiddetli olan sadece resimleri değildi. 17. yüzyılın başlarında Caravaggio, iftira niteliğinde şiirler yazmak, garsona bir tabak enginar atmak ve insanlara kılıçla saldırmak gibi davranışları için en az 11 kez yargılandı. Sonunda cinayetten yargılanacağından dolayı Roma’dan kaçtı ve gizemli koşullar altında sürgünde öldü. Sanatçı, diliyle ve kılıcıyla insanları yaralamada hızlı davrandı. 


Çeviren: Talha Kayalı

Judith Holofernes’in Başını Keserken, 1598

Caravaggio, 1571 yılında İtalya’da Michelangelo Merisi olarak dünyaya gelmiştir. Çocukken her iki ebeveynini de veba yüzünden kaybettikten sonra Roma’ya taşınmış ve 1595 civarında kendi resimlerini satmaya başlamıştır. Sonraki birkaç yıl içinde ismi; içmesi, kumar oynaması, kılıç taşıması ve kavga etmesi ile ünlenmişti.

Kayıtlara göre 1598 ile 1601 yılları arasında izinsiz kılıç taşıdığı için tutuklanmış, bir adamı sopayla dövdüğü için davalık olmuş ve başka bir adama kılıçla saldırmakla suçlanmıştı. Bu olaylardan en az ikisi gece 02:00 veya 03:00 civarında meydana gelmişti.

Caravaggio, Medusa, 1595-96, Uffizi Galeri

O sıralarda, zamanında Caravaggio’yu öldürmek için suikastçılar kiralamakla suçlanan rakip ressam Giovanni Baglione ile münakaşaya girmişti. 1603’te Baglione, Caravaggio’ya onurunu lekelediği gerekçesiyle dava açmıştır. Baglione’nin yaptığı altar panosunun zayıf kabul edilmesinden memnun olan Caravaggio, Baglione’nin çalışmaları hakkında birkaç hiciv şiiri yazmış ve bunların kopyalarını sanatçıların mahallesinde dağıtmıştı.

Bu, modern düşünceli insanlara suçlu olmaktan çok aptalca bir hareket gibi gelebilir ancak şiirlere bakarsanız, 17. yüzyılın sosyal medya tacizine benziyorlar. Caravaggio, Baglione ve arkadaşı Tommaso “Mao” Salini’nin karısının Baglione’nin sanatıyla yapabileceklerini düşündükleri hakkında oldukça bel altı küfürler içeren yazı yazmıştır. Ne Baglione ne de “Mao” Salini Caravaggio’nun bu yazısından etkilenmiştir. Bu yüzden Baglione onu yayın yoluyla hakaretten mahkemeye çıkarmıştır. Kazanmış ve Caravaggio iki hafta hapis yatmıştır.

Sonraki birkaç yıl içinde Caravaggio, bir garsonun yüzüne bir tabak enginar fırlatmak, izinsiz bir kılıç ve hançer taşımak ve kiraladığı odada bir pencere kepengini kırmak sebeplerinden mahkemeye çıkmıştı. Ayrıca polislere taş atmak, bir memura küfür etmek ve bir kadını ve kızını rencide etmek suçundan hapse girmiştir. 1605’in sonlarına doğru ev sahibesi, altı ay boyunca kira ödemediği için mobilyalarına el koymuş ve görünüşe göre kendi kılıcına düşerek kendini yaralamıştı.

Sonra, Mayıs 1606’da Ranuccio Tomassoni adında bir adamı öldürmüştür. Tarihçiler uzun zamandır erkeklerin bir tenis maçı yüzünden kavga ettiklerini teorileştirdiler. 2002’de, sanat tarihçisi Andrew Graham-Dixon’ın bir belgeseli, aslında Fillide Melandroni adlı bir kadın fahişe için kavga ettiklerini ve onu hadım etmeye çalışırken Tomassoni’yi öldürdüğünü öne sürdü.

Berber-hekimin, Tomassoni’nin ölümü hakkındaki raporu, onun kasıklarındaki femoral arterden kan aktığını, Caravaggio’nun onu hadım etmeye çalıştığını ortaya koymuştu. Nedeni ne olursa olsun, papa Caravaggio’ya ölüm cezası verdi ve Caravaggio hayatta kalmak için Roma’dan kaçtı.

Young Sick Bacchus (1593) by Caravaggio

Sürgünde, Caravaggio resim ve dövüş kariyerine devam etmiştir. 1608’de Roma’da hâlâ cinayetten aranırken, Malta’daki St. John Tarikatının en kıdemli şövalyelerinden biri olan Fra Giovanni Rodomonte Roero’ya saldırmıştır. Caravaggio saldırı yüzünden hapse girmiş ancak Napoli’ye kaçmıştı, burada Roero daha sonra ressamla yüzleşmiş ve onun yüzünü çizmiştir.

1610’da Caravaggio, ölüm cezası için papalık affı sağlamaya çalışırken Roma’ya geri dönmeye çalışmıştır. Oraya varamadan Porto Ercole kasabasında 38 yaşında kuvvetle muhtemel “ateşten” ölmüştür. Tam olarak ne olduğunu kimse bilmese de, ölümüne ilişkin olası açıklamalar arasında bir kılıç yarası enfektesi ve boyadan kurşun zehirlenmesi yer alıyor. Ölümünden sonra onun hakkında biyografi yazan ilk insanlardan biri olan Baglione’den başkası değildi, Caravaggio’nun poposunu kendi resimleriyle silmeyi söylediği adamdı.

Çeviri Kaynak: https://www.biography.com/news/caravaggio-italian-painter-criminal-murderer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir