Tüm Ressamların Bilmesi Gereken 11 Temel Sulu Boya Tekniği

Sulu boya resim sanatı uzun zamandır meraklıları ve profesyonel sanatçılar için mükemmel bir ifade aracı olmuştur. Başlamak için sadece bir fırçaya ve renklere ihtiyacınız olsa da, sulu boya resim için birçok yaratıcı materyal kullanılabilir. Evinizde kullandığınız araç-gereçleri resminize dahil ederek, ortamın en iyi özelliklerini sergileyen akıcı renklerin yanı sıra ilginç dokulara sahip işler oluşturabilirsiniz.

Watercolor Techniques

Popüler Sulu-boya Teknikleri İçin Gerekli Olan Yaygın Araçlar

Sulu-boya boyama teknikleri için gereken malzemelerin hepsine sahip olmanız gerekmez. Aslında, muhtemelen şu anda evinizde bir kısmına zaten sahipsiniz. Fakat ek olarak, sulu boya fırçaları, kağıt ve boyama setlerine sahip olmanız gerekmektedir.

  • Sofra tuzu
  • Bant veya lastik solüsyon.

Bu ögelerin her ikisi de sulu boya pigmentinin nüfuz edememesi için bir nevi maske olarak kullanılabilir. Her biri benzer şekilde çalışır, ancak lastik solüsyon kağıda boyanır ve daha fazla esnekliğe sahiptir. Buna karşılık, bandın uygulanması daha kolaydır ve sert çizgilerle çalışıyorsanız size daha çok kolaylık sağlar.

  • Dikiş iğnesi
  • Alkol
  • Plastik ambalaj

Eğer alkol kullanımı aklınızı karıştırdıysa, merak etmeyin bir sonraki paragrafta açıklayacağız.

11 Ortak Sulu-boya Resim Teknikleri

 İnce Boya Tabakasıyla Kaplamak

Living Pattern - Posts | Facebook

Düz bir resim fırçası, bir fırça setinin en önemli parçasıdır. O kadar kolay bir teknik ki nasıl yaptığınızın farkına bile varmayacaksınız. Fırçanızı suya ve boyaya batırın ve sonra istediğiniz yüzeye sürün. (Buna tabakayı ince bir şekilde boyamak denir.) Bilmenin gereken en önemli şey, rengin eşit göründüğünden emin olmaktır – düz fırçayla yaptığınız boyama kağıdınızda tek bir katı renk olarak görünmelidir.

Kurunun Üstüne Islak

Basic Watercolor Painting (Part 1)– Art Nebula
                       Kurunun üstüne ıslak                                            Islağın üstüne ıslak
Kurunun üstüne ıslak, sık kullanılan tekniklerden biridir. Kağıt üzerini ince bir tabakayla kaplayarak oluşturulur. İnce tabaka kuruduktan sonra üstüne yeniden boya uygulanır. Sulu-boya yarı saydam olduğundan, büyük olasılıkla bu katmanın arkasındaki alt katmanı görürsünüz.

Kademeli Boyama

The complete guide to watercolor wash techniques
Kademeli boyama, açıktan koyuya doğru bir geçiş gösterir. Koyu boyayarak başlayın – fırçanızı en fazla pigmenti alın – ve sonra kağıt üzerinde sürükleyin. Bir sonraki geçişte, fırçanıza daha az pigment alın ve ilk çizginizle hafifçe örtüşmesi için kağıdı kaydırın. İki kısım birbirine karışmaya başlayacak ve sonunda tek kısım gibi görünecek. İstediğiniz ton aralığını elde edene kadar daha az pigment ekleyerek bu işlemi tekrarlayın.
Wet on wet vs wet on dry watercolor
                    ıslağın üstüne ıslak                                                  kurunun üstüne ıslak
Islak zeminin üstüne ıslak boya kullanma tekniği en kaliteli sulu-boya tekniklerinden birisidir.Bu tekniği üretmek için kağıdın bir kısmını fırçanızla ıslatın. (Su veya biraz pigment kullanabilirsiniz.) Ardından fırçanızı başka bir renge batırın ve ıslak alana hafifçe noktalayın ve boyanın dağılmasını izleyin.

Kuru Fırça

Dry Brush Watercolor Technique: Also Broken Edge Watercolour
Kuru fırça adı üstünde; kuru (veya çoğunlukla kuru) bir fırça alıp boyanıza batırın. Ardından, kuru bir kağıdın üzerine yayın. Sonuç, kürk veya saç resmetmek için son derece harika bir tekniktir.

Bant ya da Lastik Solüsyon

Watercolor Galaxies for Beginners: How to Paint a Stellar Space ...
 Bant
Drawing near: Painted Papers: Rubber Cement Resist | Stamping ...
                     Lastik Solüsyon
Lastik Solüsyon (koli bandı gibi) sulu-boya için bir direnç görevi görür. Bu malzemeyi pigmentin gitmesini istemediğiniz yerlere uygulayın. Sulu-boya kuruduktan sonra, lastik solüsyon veya bandı sayfadan çıkarın. Altındaki kağıdı göreceksiniz. Bu, resminizin geri kalanında beyaz kağıdı korumak için harika bir çözümdür.

Tuz

Two Must Try Watercolor Techniques Combined - Watercolor Resist + Salt
Sulu-boya kağıdına uygulandığında, tuz renklerin bir kısmını emer ve sayfada kumlu bir görünüm yaratır. “Sulu” bir boyama yaparak başlayın – kağıt üzerinde fazladan pigment olması gerekiyor. Boyayı uyguladıktan sonra, tuzu üstüne serpin. Boyama tamamen kuruduktan sonra (bir gece beklemek en iyisidir), tuzu sayfadan kazıyın.

Boya Kaldırma

Boyayı sayfadan kaldırmanın birkaç yolu vardır ve bunların arasında en popüler olan plastik sargılardır. Tuz yöntemi gibi, ekstra pigment içeren bir boyama ile başlanmalıdır. Ardından, resmin üzerine plastik bir tabaka yerleştirin; kırıştırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Pigment plastiğin altında toplanır ve ilginç bir doku oluşturur.

Alkol Sürtme

Learn How To Paint Using Watercolor: Essential Watercolor ...

Sulu-boya boyası ve alkol, yağ ve suya benzer. Bir kat boyadıktan sonra, bir kap alın ve ıslak yüzeye alkol uygulayın. Batikleri anımsatan çekici bir etki yaratacaktır.

Kazımak

Tips and Techniques for Using Ampersand's Claybord | All Things ...
Kazımak veya sgraffito, küçük girintiler oluşturmak için kağıdın çizilmesini demektir. Çizik dokusunun kullanılmasını istediğiniz bir boyama yaparak başlayın. Hala ıslakken, bir dikiş iğnesi (veya başka bir keskin nesne) alın ve kağıt boyunca sürükleyin. Boya delinmiş yüzeyi dolduracak ve boyadığınız yerin geri kalanından daha koyu ve daha belirgin görünecektir.

Sıçratma

Watercolor Technique To Splatter Cherry Blossom Trees | Cherry ...
Uyarı: Bu teknikle elleriniz biraz kirlenecek. (Ama yine de bu işin eğlenceli kısmı değil mi?)
Sıçratma tekniği işinize kaotik, Jackson Pollock’a özgü bir etki verecektir. Oluşturmak için fırçanıza boya ve fırçayı parmağınıza hafifçe vurun.
Ellerinizin boya olmasını istemiyor musunuz? Sıçratma tekniğini kullanmanın başka bir seçeneği de ikincil bir fırça kullanmak ve boyama fırçanızı ona vurmaktır. Kuvvet pigmenti serbest bırakır ve kağıdınıza aktarır. Bununla birlikte, bu yöntemin bir dezavantajı vardır; boyanın nereye gittiğini kontrol etmeniz zor olacaktır.

Her yöntemin bir videosuna aşağıdaki kaynak bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir