Farklı Bakış Açısı Kazandırabilecek Film Önerileri

Bize bir şeyler anlatmak isteyen, her günümüzün kıymetini hatırlatmayı amaçlayan ve farkındalık oluşturan filmleri sizler için derlemeye çalıştık. Hayatla boğuşanları görmek, belki bizi iki saatliğine de olsa kendi dertlerimizden uzaklaştırmayı başarabilir. Umutları yeşerten, çarpıcı sonları ve bir anda değişen gidişatları olan filmleri seviyorsanız bu liste tam size göre. Öyleyse gelin bu filmlere bir göz atalım. Bize düşüncelerinizi sunmayı unutmayın. Şimdiden keyifli seyirler!


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

1-Groundhog Day, 1993 (IMDb: 8,0)

Groundhog Day (1993)

Bugün Aslında Dündü, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını konu ediyor. Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, Groundhog Day etkinlikleri için hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü, Pensilvanya’nın kasabalarından birine  gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazi insanlardan iğrense de bu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası; tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır! 2 Şubat tarihinin sinemaseverlerdeki yeri ayrıdır. Bu tarihi borçlu olduğumuz Grounghog Day, dahice yazılmış senaryosu ve başarılı oyunculuklarıyla son derece eğlenceli bir klasik.

2-Seven, 1995 (IMDb: 8,6)

Seven (1995)

Yedi, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor. Bir seri katil, 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Yedi Ölümcül Günah (Hristiyanlık inançlarına göre); Kibir, Açgözlülük, Şehvet Düşkünlüğü,Kıskançlık, Oburluk,Yıkıcılık ve Tembellik’tir. İki polis dedektifi bu seri katilin peşindedir. Film, Amerika’da gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar gelir elde etmişti. Yönetmen David Fincher imzalı film,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük başarı yakalamıştı. Başrollerde Brad Pitt, Morgan Freeman, Gywneth Paltrow var. En iyi kurgu dalında 1996’da ödüle aday olan film, bu ödülü alamamıştı. Özellikle sürpriz ve çarpıcı finali ile şimdiden sinema tarihinde bir klasik olarak yerini aldı. Hâlâ izlemediyseniz şimdi tam sırası.

3-Twelve Monkeys, 1995 (IMDb: 8,0)

Twelve Monkeys (1995)

İnsanlığı yok edebilecek kadar tehlikeli bir virüs, Dünya’da yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan, yer altına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye gidebilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlatması ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

12 Maymun, zamanda yolculuk temalı filmlerin arasında en önemli olanlardan birisidir. Terry Gilliam imzalı filmin başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt gibi ünlü isimler var.

4-Good Will Hunting, 1997 (IMDb: 8,3)

Good Will Hunting (1997) Good Will Hunting (1997)

Can Dostum‘da: Will Hunting; genel iq’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will, bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır. Son derece etkileyici bir başarı öyküsüne odaklanan film, bu başarılı senaryosunu Akademi Ödülleri’nde kazandığı Oscar heykeliyle taçlandırmıştı.

5-Children of Men, 2006 (IMDb: 7,9)

Children of Men (2006) Children of Men (2006)

Dünya, 2027: Gelecek için umut gittikçe önemini kaybeden bir kaynak oluyor. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve açıklanamayan evrensel çocuksuzluk her geçen yıl beşeriyet sınırlarını, gelecekteki tüm haklarından vazgeçirmeye yaklaştırmıştır. Çoğu insan kaçınılmazı benimsemeyi seçip ayrılıkçılığın, kanunsuzluğun ve nihilizmin içine çekilirken, diğerleri birleşik bir gezegen ve yavaş yavaş azalan nüfus için mücadeleye devam eder.

6-Source Code, 2011 (IMDb: 7,5)

Source Code (2011)

İlk uzun metrajı Moon ile tanınan yönetmen Duncan Jones’un yeni bilim-kurgu projesi Yaşam Şifresi, kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor.

Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adında tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulunuyordur.

Bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır. Hemen ardından Colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur ve üniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga), ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. Colter, Chicago’da bir treni bombayla havaya uçuran ve daha onlarcasını da öldürmeyi planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. ‘Yaşam şifresi’ adı verilen bu görev sayesinde Colter, paralel bir evrende yolcu Sean’ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın, bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. Her seferinde yeni bilgiler edinse de avı onu atlatmayı başarır. Daha fazla delil buldukça bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

7-Moonrise Kingdom, 2012 (IMDb: 7,8)

Moonrise Kingdom (2012) Moonrise Kingdom (2012)

Samimi ve içten aile hikayeleri ile kendine hatırı sayılır derecede bir hayran kitlesi oluşturan Amerikalı bağımsız filmlerin yönetmeni Wes Anderson’ın filmi Moonrise Kingdom, birbirinden ünlü oyunculardan oluşan kadrosu ile yine yönetmenin kendine has tarzını yansıtan bir filmdir. Senaryosunu Wes Anderson ve Roman Coppola’nın birlikte yazdığı film, küçük bir kasabadan kaçan genç aşıkları ve onları bulmak için seferber olan kasaba halkının maceralarını anlatıyor.

Moonrise Kingdom, 2012 Cannes Film Festivali’nin açılış filmi.

8-Gifted, 2017 (IMDb: 7,6)

Gifted (2017)

Hayatı başarısızlıklarla dolu olan Frank Adler (Chris Evans), Florida kırsalında yeğeni Mary’yi büyütürken Mary’nin okula başlamasıyla birlikte hemen yetenekli olarak yaftalanması sebebiyle Mary’nin annesi Evelyn ile kızı büyütme konusunda bir savaşa girecek. Film, mücadelenin yasal sürecine odaklanacak. Yönetmenliğini Marc Webb’in üstlendiği yapım aile için dramaya ağırlık verecek.

9-Knives Out, 2019 (IMDb: 8,3)

Knives Out (2019)

Film,ünlü bir yazarın ölümünün ardındaki sırrı ortaya çıkarmaya çalışan bir dedektifin hikayesini konu ediyor. Ünlü bir suç romanı yazarı olan Harlan Thrombey, 85. yaş gününde evinde ölü bulunur. Meraklı bir araştırmacı dedektif olan Benoit Blanc, gizli bir şekilde cinayet araştırmasında yer almaya başlar. Harlan Thrombey’nin ailesine soruşturma için başvurulur ancak aile tam anlamıyla hiçbir işe yaramazdır. Blanc, tüm bu yüzeyde görünenlerin altını kazımak ve tüm yalanları ortaya çıkararak Thrombey’nin ölümünün ardındaki gerçeği bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Dedektif, araştırmasını ilerlettikçe saklı kalan birçok gerçek ortaya çıkar.

10-A Separation, 2011 (IMDb: 8,3)

Separation (2011) Separation (2011)

Bir Ayrılık adlı İran filminde, boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşüp kadıdan yardım istemektedir. Birçok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, özellikle başrol oyuncularının başarılı performanslarına sırtını dayıyor.
Simin, kocası Nadir ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nadir’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nadir kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.

11-Lion, 2016 (IMDb: 8,0)

Lion (2016)

5 yaşındaki Hintli bir çocuk, ağabeyinin geri dönmesini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır. O uyurken trenin yola çıkması sonucu küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulur. Artık kayıptır ve eve nasıl döneceğine dair bir fikri yoktur. Kendini Calcutta’da bulan küçük çocuk, büyük mücadelelerden sonra Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir ve sevgiyle büyür. Ancak ailesini bulma isteği giderek bir saplantıya dönüşür. Elinde hiçbir şey olmadan ilerlemeye çalışan genç adamın içindeki çaresizlik zamanla hayatını da etkilemeye başlar…

Bonus: Adaptation, 2002 (IMDb: 7,7)

Adaptation (2002)

Charlie Kaufman, dönemin en meşhur kitaplarından biri olan The Orchid Thief’ı Hollywood için senaryolaştırmaya çabalamaktadır. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü senaryosunda yeni adımlar atamamakta, attığı her adımda da daha fazla tıkanmaktadır. Yaşadığı tüm bu sıkıntılı süreç ona yetmiyormuş gibi bir de son derece başarısız bir gerilim senaryosu yazmaya çabalayan ikiz kardeşiyle didinmektedir. Geçen her gün Charlie’nin biraz daha kaybolmasına ve kendi başını belaya sokmasına yol açacaktır.

Kaynak: Beyazperde (Özet ve Detaylar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir