Haftanın Tablosu: Sempati (Kedinin Öfkesi), Remedios Varo, 1955

Remedios Varo Uranda (1908-1963), İspanya, Fransa ve Meksika’da çalışmış İspanyol Sürrealist ressamdır. Genç bir kadın iken Varo’nun sanatçı olması gerektiğine dair hiçbir şüphesi yoktu. Paris’te bir yıl geçirdikten sonra İspanya’ya giderek ilk sanatçı arkadaş çevresini burada kurdu. Genç avangart sanatçılarla dolu bir mahallede stüdyosu olan Varo, 1935 yılının yazında Fransız sürrealist sanatçı Marcel Jean Barselona’ya geldiğinde, Sürrealizm’e resmi olarak davet edildi.

Remedios Varo, Sempati (Kedinin Öfkesi), 1955, Christie’s.

Önümüzde oldukça normal bir ev sahnesi bulunuyor. Remedios Varo’nun diğer eserleri gibi fantastik ya da ezoterik değil. Yine de her yerde uçuşan enerji, hanımefendiyle kedisi arasındaki şefkat ile bizi büyülüyor. Hassas ve sevecen; ancak yoğun bir sahnenin tanığıyız: Bir kedi az önce masanın üzerine atladı ve bir bardak suyu devirerek dramatik bir su birikintisi haline getirdi.

Remedios Varo, Sempati (Kedinin Öfkesi), 1955, Christie’s, detay.

Kadın öfke yerine, sevgi dolu kucaklamasıyla sevgisini ve sempatisini göstermektedir. Buna karşılık, onun bu nazik dokunuşu, insanı hayvana bağlayan ve odanın diğer yönlerine de yayılan enerji kıvılcımlarını üretir. Remedios Varo kedileri severdi; aslında onun sürrealist ikinci kişiliği bir kediydi. Belki de kedinin özellikleri kadınınkiyle uyuştuğu için gördüğümüz şey bir çift otoportredir.

Remedios Varo, Sempati (Kedinin Öfkesi), 1955, Christie’s, detay.

Sempati (Kedinin Öfkesi), Remedios’un oldukça kısa hayatında yaptığı 171 resimden biridir. Çok nadir ve kişiseldir. Varo, resimlerini çoğunlukla tuval ve sıkıştırılmış fiber levha üzerine boyuyordu. Temelde tek bir kıldan oluşan son derece küçük fırçalar kullanarak metodik bir şekilde çalışıyordu ve bir parçayı teslim etmesi aylarını alıyordu. Varo’nun sık kullandığı teknik Sürrealistler için o kadar tipikti ki buna çıkartma sanatı (dekalkomani)¹ deniyordu. Bu özel resimde bunun sonucunu, bardaktan gelen suyun kontrolsüz, büyük boyutlu sıvı yüzeyine dökülme şeklinde görebiliriz. Remedios Varo’nun samimi ve huzurlu eseri, Sürrealizm’in bir ipucu ve tüm canlı duyguların yelpazesi niteliğinde.

Remedios Varo, Sempati (Kedinin Öfkesi), 1955, Christie’s, detay.

Remedios’un sanatı, farklı zamanlarda çok geniş ve farklı izleyicilere hitap etmiştir. Sanatçı İspanya’da bağımlılık haline geldikçe, Latin Amerika onun büyülü gerçekçilik versiyonunu da keşfetmiştir. Ayrıca “Remedios” İspanyol tıbbında çare aramak anlamına gelmektedir.

¹Çıkartma sanatı (dekalkomani): Bu teknikte boya kalın bir fırça ile ince bir kağıdın üstüne sıçratılır. Daha sonra boya kurumadan ikinci bir kağıda yavaşça sürtülerek gelişigüzel dağılması sağlanır. Bu eserlerin en önemli özelliği ön tasarım olmadan oluşturulmasıdır.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/simpatia-la-rabia-del-gato-remedios-varo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir