Ukiyo-e: Japon Tahta Baskı Sanatı

Eşsiz süreçleri ve farklı estetiği ile ünlü tahta baskılar, Japon sanatının yaygın olarak tanınan, ikonik bir formu haline geldi. Resimlerle birlikte, 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yapılan baskılar, “yüzen dünyanın resimleri”ni halka sunan bir tür olan ukyio-e ruhunu yakaladı.

Tahta Baskıların Tarihi

Katsushika Hokusai, “Kanagawa’nın Büyük Dalgası,” 1829-1833

Çin’in MÖ 206’dan MS 220’ye kadar süren Han Hanedanlığı döneminde tanıtılan tahta baskı sanatı, Edo dönemine kadar Japonya’da yaygın değildi. Başlangıçta, tahta baskı işlemi geleneksel kıvrımlı tomara, uygun fiyatlı kitaplar olarak çoğaltılmak için kullanıldı. Ancak, sonrasında, seri baskı üretmek için bir araç olarak uyarlandı ve benimsendi.

Andō Hiroshige, Katsushika Hokusai ve Kitagawa Utamaro gibi Japon ustalar, bugün dünya standartlarında sanat eserleri olarak kabul edilen “yüzen dünya baskıları” ile uygulamanın yükselmesine yardımcı oldu.

1672 yılında Hishikawa Moronobu’nun tahta kalıplar üzerine resim çizmesiyle başlayan Ukiyo-e, Meiji Restorasyonu’na (19.yy) değin sürdü. Batı dünyasının, Japonya’yı teknolojiyle tanıştırması sonucu gözden düşen Ukiyo-e, Van Gogh başta olmak üzere bir çok Batılı sanatçıya da ilham kaynağı olmuştur.

Japon sanatını seviyorsanız Taschen’in bu son yayımlanan kitap bülteni ilginizi çekecek. Japon Tahta Oymalı Baskılar (1680-1983) başlıklı, 622 sayfalık ciltli baskı, nefes kesen manzaralardan efsanevi yaratıkların canlı görüntülerine kadar benzersiz bir sanat formunun iki yüzyıl süren tarihini anlatıyor.

Taschen, 3 yılını dünyanın dört bir yanındaki müzeler ve özel koleksiyonlardan topladığı 200 reprodüksiyon Japon tahta baskıdan oluşan çarpıcı koleksiyonunu bir araya getirmeye ayırdı. Koleksiyon, kronolojik olarak düzenlenmiş 89 sanatçının 1680’den 1938’e kadar olan eski medya tarihini izleyen 7 bölümlük eserlerinden oluşmaktadır. Ayrıca 17 katlanmış görsel, sanatçıları listeleyen bir ek, tahta oymacılık baskılarının başlıkları ve Minneapolis Sanat Enstitüsü’ndeki Japon ve Kore Sanat Bölümü başkanı yazar Andreas Marks’ın yayın notlarını da içeriyor.

Kitap, geniş bir yelpazede tahta oyma ustalarının konularını ve motiflerin arkasındaki hikâyeleri kapsıyor. Taschen, “Sumo güreşçileri, kabuki oyuncuları veya cazibeli naziklerin – “yüzen dünyayı” dolduran ve hayran kitleleri tahta oymacılık baskılarının çılgınca üretimini körükleyen rock yıldızları – tasvirlerinin yanı sıra, tahta oyma baskısının dört sütununu – güzellikler, aktörler, manzaralar ve kuş ve çiçek kompozisyonları- keşfediyoruz” demiştir. “Şeytanların, hayaletlerin, insan yiyenlerin ve başka dünyaya ait yaratıkların bugüne kadarki işkencelerinin yansıdığı Japon manga, film ve video oyunlarının baskılarındaki dehşeti ve belirsizliği araştırıyoruz.”

Bu yeni kitap, 1680’den 1938’e kadar iki yüzyıl boyu süren Japon tahta oyma baskılarını anlatıyor.

89 oymabaskı ustasının çalışmalarından 200 baskı içeriyor.

Taschen, dünyadaki müzelerden ve özel koleksiyonlardan her bir görüntüyü almak için 3 yıl geçirdi.


Kaynakça: https://mymodernmet.com/japanese-woodblock-prints-taschen/ – https://mymodernmet.com/ukiyo-e-japanese-woodblock-prints/ onedio.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir