Haftanın Tablosu: Jacqueline Çiçeklerle, Pablo Picasso, 1954

Pablo Picasso 72 yaşındayken 1952 yılında Jacqueline ile tanışır. Jacqueline o sıralar 27 yaşındadır ve Picasso âşık olduğu kadına, Jacqueline’e, altı ay boyunca teklifini kabul edene kadar her gün bir gül gönderir. İşte resimdeki güller Picasso’nun ona gönderdiği güllerdir.

Son Sevgili: Jacqueline Roque

Picasso’nun büyük aşklarından sonuncusu ikinci evliliğini yaptığı Jacqueline Roque idi. Jacqueline için Picasso’nun hayatına giren en gizemli kadın derler, resimdeki duruşu “Modern Sfenks” olarak adlandırılmıştır. Picasso onunla tanıştıktan sonra ölene kadar çizdiği tek kadın Jacqueline olmuştur.

Pablo Picasso ve Jacqueline Roque

Picasso, 1961 yılında evlendiği Jacqueline Roque’nin 400’den fazla portresini yaptı. Bu resimlerin en önemli yanı, 70 yıl sonra Picasso’yu yeniden en başa, neredeyse Mavi Dönemi’ndeki çizimlerine geri döndüren klasik hareketsizlikti, Roque’nin özelliklerini dikkatle yansıtmalarıydı. Jacqueline ile yaşadığı yıllar, Picasso’nun en verimli dönemlerinden biriydi.

Picasso 8 Nisan 1973’te öldüğünde son yirmi yılını onunla geçirmişti. Ama Jacqueline’in hikâyesi de trajediyle bitti. Jacqueline, Picasso’nun çocukları Claude ve Paloma’nın cenazeye katılmasına engel oldu, mülklerinin paylaşımı konusunda bütün çocuklarıyla mücadele etti. Ama ilginçtir, Picasso Müzesi’nin yaratılmasında tam tersi bir tutum alıp hepsiyle işbirliği yaptı. Ta ki 1986’da kendini vurup intihar edene kadar. Hiçbir kadının hikâyesi mutlu bitmedi.

Jacqueline Çiçeklerle

Pablo Picasso. Jacqueline with flowers

Bu tablo, birkaç yıl sonra Picasso’nun eşi olacak Jacqueline’in ilk portresidir. Onlar ilk tanıştığında ressam, Eugene Delacroix’nın ünlü tablolarını açıkladığı “Cezayir Kadınları” adlı serisi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Picasso’nun yeni karakterlere sevgilisinin bu 15 resmini vermesi şaşırtıcı değil.  Büyüleyici karanlık gözler, siyah kaşları, yüksek elmacık kemikleri ve Jacqueline… “Cezayir Kadınları”nın sahip olduğu klasik Akdeniz tipi görünümü olduğunu gördü Picasso. Ressamın eserlerine ilham olan ve ona “Delacroix çoktan Jacqueline ile tanışmış” dedirten yüz hatlarını görmüştü Picasso.

Kaynak: https://serkanhizli.wordpress.com/2015/06/15/jacqueline-with-flowers-1954-ressam-pablo-picasso/ – http://www.tempomag.com.tr/detail/pablonun-paspaslari-picassonun-tanricalari – https://www.dailyartmagazine.com/the-many-rebirths-of-venus/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir