Haftanın Tablosu: Karadeniz’de Gece, Ivan Ayvazovski, 1879

Deniz teması, Ayvazovski resimlerinde başlı başlarına bir çeşit kültür haline gelerek eşi benzeri görülmemiş bir deha örneği oluşturmuştur. Tuvallerin tümünde ana vurgu, her zaman denize odaklanmıştır. Arka plandaki insanlar, gemiler ve yapıların tek amaçları temaya uyum sağlayarak bir çevre oluşturmaktır. Yani, Ayvazovski’nin bu resmi “Karadeniz’de Gece”de bütün dikkat, doğal afette yoğunlaşmıştır.

Ivan Ayvazovski, Karadeniz’de Gece, 1879

Deniz, daha çocukken kendine çekmiştir sanatçıyı. Ayvazovski, denizlere çok uzun sürelerdir hayranlık beslemektedir. Denizin her detayını, kıyıdaki her taş lekesini dikkatlice okuduktan sonra tabiatın, tuval üzerindeki mükemmelliğini göstermesi için mümkün mertebe gerçekçi çalışmalar çıkarır. Ayvazovski, ana ilham kaynağı olan Karadeniz’le tanıştığı Feodosia’da doğmuş ve büyümüştür. Ressam, yalnızca doğal bir felaketin tabiatını iletmekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalarına psikolojik bir anlam kazandırır. Her tuval, Maestro’nun felsefesi ile doludur ve yaşam hakkında belli bir şekilde düşünmenizi sağlamaya çalışır. Tek söylediği, dehanın duygusal ve rüya gibi olan doğası hakkındadır.

Ayvazovski’nin “Karadeniz’de Gece” adlı resmi, sanatçının en güçlü eserlerinden biri olarak sayılıyor. Tabloda bulutların ardına gizlenmiş ay, deniz gezginlerinin yolunu aydınlatırken resmediliyor. Bu ışık, bulutların üzerine dökülerek denizi daha yoğun bir hale getirmiştir. Ayvazovski, Karadeniz’de Gece’yi resmederken, ışıkla oynayarak tüm resmin tonunu belirleyecek bir ruh hali vermiştir. Bu teknik, su yüzeyinin bilhassa güzelliğini yansıtmasını ve suyun üzerinde dalgalanan dalgaların ana hatlarının belli etmesini sağlamıştır.

Detay

Ivan Aivazovski’nin “Karadeniz’de Gece” resmi, küçük bir fırtınayı tasvir etmesine rağmen içimizde huzur ve sükûnet duygusu uyandırıyor. Sanatçı, denize sonsuzluk hissi vermek için gemiyi uzaklaştırmıştır. Ayrıca ay, sadık bir yoldaş gibi hareketini yönlendiren ve yolculuk boyunca ona eşlik eden gemi için ana referans işlevi görüyor.

Laconik renkler, tuvalde bütünleyici bir palet oluşturur.  Sanatçı, gerçekçi bir gece manzarasını yeniden yaratmayı ve doğanın durumunu yansıtmasını sağlayan sınırlayıcı bir palet seçmiştir. Huzursuz deniz, ufuk çizgisiyle semavi enginlikten açıkça ayrılmıştır. Karanlık gökyüzü, ay ışığı ile aydınlanmış deniz yüzeyine kıyasla karanlık bir uçurumu andırmakta.

Detay

Bu manzara, küçük tekneyi adeta savunmasız bir oyuncağa dönüştürerek doğal elementlerin muazzam güç ve güzelliğini aktarmaktadır. Bu savunmasız tekne her an haris denizin kurbanı olabilir. Ayvazovski, bunun üzerine düşünmenizi böylece doğanın tüm gücünü hissetmenizi sağlamayı amaçlar. Ve biraz daha yakından incelediğiniz takdirde dalgaları hareket ettiren hafif meltemin cildinizi okşadığını bile hissedebilirsiniz.

Kaynakça: https://arthive.com/ivanaivazovsky/works/35266~Night_on_the_Black_sea

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir