Keyfini Sürebileceğiniz Yedi Kar Manzarası Tablosu

Kış. Sevenlerin bayıldığı, sevmeyenlerin ise hiç hoş karşılamadığı mevsim. Zihninizde taze bir kar yağışı canlandırabiliyor musunuz? Veya siz bu yazıyı okurken pencerenize karlar yağıyor mu? Her iki türlü de kar yağışına şahit olmanın getirdiği his kadar şahane bir şey yoktur. Meşgul yaşamlarımızı durdurur, bazense bütün dünyadaki şehirleri işlevsiz hale getirebilir. ‘Normal’ hayatlarımızı durma noktasına getirdiğinde bize ya bu doğa olayının güzelliğinin keyfini çıkarmak ya da dondurucu soğukta üşümek seçeneklerini bırakıyor. Kış mevsimine bir kez daha aşık olmamızı sağlayacak kış manzaralarının yer aldığı birkaç tabloya bakalım.


Çeviren: Elif Dağatar

Kar bizi nasıl mest eder? Peki ya buz kristalleri sanatçılarının kalplerini ve zihinlerini nasıl etkisi altına almış ve almaya devam etmekte? Sizin için, bir kış mevsiminde yağan karın getirdiği canlandırıcı hissi anlatan bazı kış tablolarını listeledik. Sıklıkla görme fırsatı yakalayamıyor veya kara bakmaktan hoşlanıyor ama dondurucu soğuktan haz etmiyorsanız tabloların keyfini çıkarın.

1. Pierre-Auguste Renoir: Paris’te kar kaplanmış bir göl

Karın ilgili olduğu en iyi aktivitenin buz pateni olduğu tartışmaya açıktır. Ve Renoir’ın Paris’indeki Bois de Boulogne’da Patenciler tablosundaki manzaraya bakılırsa pek çok insanın paten fikrine katıldığını varsayabiliriz.

Auguste Renoir, Bois de Boulogne’da Patenciler (Skaters in the Bois de Boulogne), 1868, özel koleksiyon.

2-3. Claude Monet: Şehir ve tarlalarda kış havası

19. yüzyıl İzlenimci ressamlarından Monet, yüzden fazla kış temalı tablo resmetmiştir. Aşağıda en bilindik iki yağlı boya tablosu bulunuyor.

Claude Monet, Argenteuil’de Kar Manzarası (Snow Scene at Argenteuil), 1875, Ulusal Galeri, Londra, İngiltere, BK.

 

Claude Monet, Buğday Yığını (Wheat Stacks), Kar Etkisi, Sabah, 1890-1891, J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles, California, ABD.

4. Camille Pissarro: Kar kaplı Paris

İzlenimci meslektaşları gibi Pissarro da nefis kış manzaraları resmetmiştir. Aşağıda Louvre yakınları Paris’ini tasvir etmektedir.

Camille Pissarro, Kar Altında Louvre (The Louvre Under Snow), 1902, Ulusal Galeri, Londra, İngiltere, BK.

5. Edvard Munch: Kış havası yürüyüşü

Munch’ün karla kaplı caddeleri betimlemesinde özel bir şeyler var. Çevredeki ağaçların, gökyüzünün ve diğer figürlerin kahve, siyah ve kırmızılarının oluşturduğu kati tezatlık muazzam bir kış temalı tablo oluşturmuştur.

Edvard Munch, Bulvarda Yeni Kar (New Snow in the Avenue), 1906, Munch Müzesi, Oslo, Norveç.

6. Kazimir Malevich: Absürt kış havası

Bu resmi ilginç kılan etken, soyut bir tablo olsa da şekillerin ve renklerin onu kış manzarası resmi olarak tanımamızı sağlamasıdır.

Kazimir Malevich, Kasabada Kar Fırtınası Sonrası Sabah (Morning in the Village After Snowstorm), 1912, Guggenheim Müzesi, New York, ABD.

7. John Northcote Nash: Kar kaplı sahalar

Bu yağlı boya, erimekte olan karı tasvir ediyor bize. Lakin elbette bu, kış havasında sabah ışıklarının tozlanması da olabilir.

John Nortcote Nash, Wormingfor’da Eriyen Kar (Melting Snow at Wormingford), 1962, Beercroft Sanat Galerisi, Essex, İngiltere, BK.
*Okuyucuya önemli bir not; WWF, Türkiye nüfusunun 2030 yılında 100 milyona ulaşacağı ve kişi başına düşen su miktarının 1.519 m³’ten 1.120 m³’e gerileyeceğinin öngörüldüğünü belirtiyor. Bu bir bakıma, ülkemiz “su fakiri” olma yolunda ilerliyor demektir. Kar yağmıyor ve su kaynaklarımız tükeniyor. Barajlardaki su miktarı geçtiğimiz günlerde %20’nin altına düşen İstanbul’da ise su tasarrufu için musluk aparatı dağıtımına başlandığı, aparat kullanımının yıllık yaklaşık 350 ila 400 ton su tasarrufu sağlayabileceği söyleniyor. (Bu paragraf http://yesilposta.org‘un gönderdiği e-postadan alınmıştır.)
Çeviri Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/snow-landscape-paintings/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir