Aslında Bir Sanat Eseri Olan Albüm Kapakları

Gerçek müzik hayranları, çağdaş müzik tarihi boyunca gelişmiş olan bu albümlerin değerini bilecektir. Peki ya müzik ve görsel sanat dünyasının birbirine ne kadar yakından nüfuz ettiğini ve karşılıklı ilham kaynağı olarak değerlendirildikleri ortaya çıktıkça sanat tarihi için de bir çığır açtıklarını fark edecekler mi?

Sürrealist Duvar Kağıdı

Jackie Gleason’un 1955 tarihli Lonesome Echo albümünün kapağı, Salvador Dalí tarafından tasarlandı.

Jackie Gleason’u hiç duydunuz mu? John Herbert yani “Jackie” Amerikalı bir komedyen, oyuncu, müzisyen ve yazardı. “Müdahaleci olmayan elverişli bir müzikal duvar kağıdı” işlevi görmesi amaçlanan “ruh hâli müziklerini” üretti. Filmlerdeki aşk sahnelerinin fon müzikleri sayesinde bizlere on kat daha fazla işlediğini belirtti. Salvador Dalí tarafından yapılan bu kapağı bugün rahatlıkla duvar kağıdı olarak kullanabiliriz.

Andy Warhol’un Muzu

Andy Warhol, The Velvet Underground & Nico, albüm kapağı, 1967.

The Velvet Underground & Nico (1967) albüm kapağı, sıradan bir nesnenin tipik Andy Warhol baskısına sahip olduğu için hemen tanınıyor. Muzun cinsel çağrışımlarının yanı sıra albümün ilk kopyaları sahiplerini muz kabuğunu soymaya davet etti ve bu da altında kalan parlak pembe renkli bir muzu ortaya çıkardı. Kapakta “yavaşça soy ve gör” yazmakta.

Bu albüm kapağına detaylı bakış atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelmiş Geçmiş En Ünlü Albüm Kapağı?

The Beatles’ın Sgt.Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümünün kapağı, 1967, Peter Blake tarafından tasarlandı.

Hem müzik hem de sanat açısından ne kadar ikonik bir albüm! The Beatles’ın 1967 yapımı Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band‘ı, İngiliz pop sanatçısı Peter Blake tarafından tasarlanmıştır. Albüm kapağındaki resim, birçok ünlü ve sanatçının bir araya gelmesiyle 88 farklı figür içeren bir kolajdan oluşuyor. (Grubun menajeri Brian Epstein, bu görseli kullanmak için herkesten tek tek izin almadan önce herkesin yerini çoktan belirlemişti.) Blake ve eşi Jann Haworth, tarihi figürlerin gerçek boyutlarda kesilmiş hallerini bir araya getirdi ve grup üyelerinin orta kısımda durduğu görsel Michael Cooper tarafından fotoğraflandı.

Dönen Grammy

Talking Heads, Speaking in Tongues albüm kapağı, Robert Rauschenberg tarafından tasarlandı, 1983.

Neo-dada sanatçısı Robert Rauschenberg, muhtemelen Grammy Ödülü kazanan tek sanatçı! Ödülü, bu kapağın karakteristik kolaj tasarımı sayesinde aldı ancak bu tasarım aslında Talking Heads’in Speaking in Tongues 1983 albümünün yalnızca sınırlı sayıda üretilen bir LP versiyonuydu. Kolaj, harap olmuş bir araba, bir banliyö yatak odası ve döndürüldüğünde çeşitli görsel efektler üreten bir otoyol reklam panosunu içeriyor.

Bir Tekli İçin Birlikte

David Bowie’nin Without You adlı tekli albümünün kapağı, Keith Haring tarafından tasarlandı,1983.

David Bowie, çoğunlukla sokak sanatçılığı yapan Keith Haring’den o yılki Let’s Dance albümüne dahil edilen teklisi Without You için bir kapak tasarlamasını istedi. Kapak, Haring’in mesajını evrensel ve herkes tarafından hemen anlaşılır kılan, karakteristik, cinsiyetsiz ve yüzü olmayan figürlerini içeriyor.

Sinekler Her Zaman Seninle

Red Hot Chilli Peppers’ın I’m With You albümünün kapağı, Damien Hirst tarafından tasarlandı, 2011.

Red Hot Chili Peppers, İngiliz sanatçı Damien Hirst’le onuncu stüdyo albümleri olan I’m With You‘nun kapağını hazırlaması için anlaştı. Hirst’ün ilaçlara olan sevgisini ve bunların çağdaş toplumumuza ve ölümün evrenselliğine yaptığı çağrışımları görüyoruz. Grubun şarkıcısı Anthony Kiedis’in açıkladığı gibi: “Bu ikonik bir sanat, anlamını tam olarak vermedik fakat yoruma açık.” Hirst ve RHCP bu işbirliğinden sonra arkadaş oldu; grup, Hirst’in bu yıl Venedik’teki sergisinin açılışında sahne aldı. (özel bir mini konserdi, açılışa kadar gizli tutuldu.)

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/album-covers-art/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir