Haftanın Şarkısı: Elfida, Haluk Levent

Haluk Levent

Kimimizin daha gençken tanıştığı ama yeni nesilin dikkatini de sosyal medyayı aktif kullanması ile üzerine çeken, üstelik sosyal medyayı ise en yararlı, verimli şekilde kullanarak herkesi kendine hayran bırakan adam, hayranlarının deyimi ile ‘Haluk abi’. Türk Rock Müziği denilince akla gelen sayılı başarılı isimlerdendir.

Onun şarkılarında gerçeklikler, yaşanmışlıklar buluyoruz. Sadece bu mu? Bazen güçlü tınılar ile yerimizde duramazken bazen de uzaklarda kaybettiğimiz bir şeyleri ararken güzel şarkıları bize eşlik ediyor. Fakat aralarında bir tanesi var ki en gerçek belki hikayesi nedeni ile en yürek burkucu ama yine de ‘çok güzel’ dedirtebiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere ‘Elfida’.

Gelin bu şarkının hikayesini bizzat Haluk Leventin anlatışı ile dinleyelim bir de… Şarkıyı önden veriyoruz burdan sonrasını dinleyerek okumanızı tavsiye ediyor ve istiyoruz.

Haluk Levent, bir dönem kanser hastası 16 çocuğun bakımını üstlenmiştir. Beyzanur ise bu güzel çocuklardan biri. Haluk Levent, Beyzanur ile daha 4 yaşlarındayken tanıştı ve onu çok sevdi. Bir gün hastaneye gittiğinde ise Beyzanur’un doktoru “Haluk Bey, bu kızı gözden çıkarın” dedi. Bu sözün üzerine çok üzülen Haluk Levent, bir müzisyen arkadaşı ile oturup ‘Elfida’ şarkısını yazdı. Bu arada Beyzanur’a neden Elfida? diyorsanız eğer Elfida Osmanlıca’da ‘gözden çıkarılan kadın’ anlamına gelmektedir. Doktorun söylediği ‘gözden çıkarın’ sözü üzerine Beyzanur’a kendince Elfida adını vermiş sevilen sanatçı. Yazdığı şarkıyı onun son günlerinde, ara sıra okuyormuş Beyzanur’a. Tabi küçük kızın Elfida’nın kendisi olduğundan haberi yok. Twitter hesabında şarkı sözlerini ise şu şekilde açıkladı Haluk Levent:

“O dönem de şirketlerim batmış, sözlerdeki ‘omzumda iz bırakma, yüküm dünyaya yakın’ şunu ifade etmek içindi: Ya zaten dünya kadar batmışım, sıkıntılıyım, Beyza’cığım ne olur bari sen gitme demek içindi. O sözlerdeki yüzyıllardır sarılmamış kolların cümlesi, anne ve babası gece gündüz nöbetteydiler. Beyzanur’un kırılganlığından hasta yatağından dolayı sarılamıyorlardı. Gerçekten sarılabildiklerini görmedim. Sisliydi kirpiklerin ve gözlerin yağmurlu sözleri ise Beyzanur’un gerçekten hep yağmurlu gözleri vardı hayata tutunmaya çalışan…”

Anlatmaya devam eden Haluk Levent, bir gece hastane personeline konser verdiğini söylüyor; Beyzanur’a iyi baksınlar diye ama o gece beklenen oluyor. Yaklaşık 4 sene direnen küçük Beyzanur, 8 yaşlarında hayata Haluk Levent’in onun için verdiği konser akşamı veda etti.

Beyzanur’un Hastaneden Fotoğrafı

 

Beyzanur’un kaybının üzerinden bir yıl geçmişti ki aile bir gün Haluk Levent’i aradı ve bir kız çocuklarının olacağını haber verdi. Haluk Levent ise aileden doğacak kızın adının Elfida olmasını istedi ve öyle de oldu. Şarkıya adını veren ‘Elfida’ ismi, küçük kızda hayat buldu.

Haluk Levent’in kadir kıymet bilen bir insan olduğunun diğer bir göstergesi de bu şarkıyı ticari amaç için kullanmak istememesi ve kimseye vermemesidir. Ancak kendisinin bilgisi dahilinde olmadan Ankara’dan bir müzisyene verildiğini ve bu durum için aileden çok özür dilediğini belirtiyor Haluk Levent ve bir kez daha gönüllerde taht kuruyor.

ŞARKININ SÖZLERİ

Yüzün geçmişten kalan
Aşka tarif yazdıran
Bir alaturka hüzün
Yüzün kıyıma vuran
Anne karnı huzur
Çocukluğumun sesi
Senden bana
Şimdi zamanı sızdıran

Şımartılmamış aşkın
Sessizliğe yakın
Kimbilir kaç yüzyıldır
Sarılmamış kolların
Sisliydi kirpiklerin
Ve gözlerin yağmurlu
Yorulmuşsun
Hakkını almış yılların

Elfida
Bir belalı başımsın
Elfida
Beni farketme sakın
Omzumda iz bırakma
Yüküm dünyaya yakın
Elfida
Hep aklımda kalacaksın

Elfida
Sen eski bir şarkısın
Elfida
Beni farketme sakın

Omzumda iz bırakma
Yüküm dünyaya yakın
Elfida
Hep aklımda kalacaksın

Hep aklımızda kalacaksın Elfida…

Yararlanılan kaynaklar: https://listelist.com/haluk-levent-elfida , http://www.gazetebilkent.com/2017/06/14/gozden-cikartilan-kizin-hikayesi-elfida/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir