Andy Warhol Tasarımlı Kapak Velvet Underground & Nico’nun Hikâyesi

Bugün Andy Warhol’dan ve The Velvet Underground’un çıkış albümü olan The Velvet Underground & Nico’nun ünlü muz kapağından bahsedeceğiz.

Andy Warhol tarafından rock grubu “The Velvet Underground” albümü “The Velvet Underground & Nico” için tasarlanan albüm kapağı


1967’nin Mart ayında piyasaya sürülen albüm, 1966’da grup Andy Warhol’un Exploding Plastic Inevitable multimedya etkinlik turundayken kaydedildi. Bu albüm deneysel performans duyarlılıkları ve uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş, sadomazoşizm ve cinsel sapkınlık gibi içeriklere sahip tartışmaya açık lirik konularıyla dikkat çekti. Turda Velvet Underground’un yanı sıra Warhol’un film gösterimleri, özellikle Mary Woronov ve Gerard Malanga gibi Warhol’s Factory üyeleri tarafından sergilenen dans ve performanslar da bulunmaktaydı.

Muzun kendisi elbette görüntüyü tasarlayan ve grubun ilk kaydının kapağına koyan Andy Warhol’un el işidir. Warhol, ilk beş yılında şaşırtıcı bir şekilde sadece 30.000 albüm satan – ki bu özellikle de Warhol’un resmî desteğini hesaba kattığımızda bir başarısızlık olarak değerlendirilebilir- şu anki ikonik sanat-rock grubunun yöneticisi ve koruyucu azizi olarak görev yaptı. İlginç olan şeyse, Warhol resmî olarak çalışan tek yapımcıydı ancak kayıt oturumları için ödeme yapmanın ötesinde albüm üzerinde çok az doğrudan etkisi ve/veya yetkisi vardı. Aslında, albüm üzerinde çalışan diğer birkaç kişi genellikle albümün teknik yapımcısı olarak anılmaktadır.

The Velvet Underground & Nico artık popüler müzik tarihinin en büyük ve en etkili albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Andy Warhol tarafından rock grubu “The Velvet Underground” albümü “The Velvet Underground & Nico” için tasarlanan albüm kapağı- bir çıkartmayla orijinal hali


Orijinal albüm kapağı, hayranların soyulmuş muz kabuğunu bir çıkartma olarak kullanmalarını sağladı ve kabuğun altındaki ten rengi muz meyvesi ortaya çıktı. Üreticilerin cinsellik dolu bu etkiyi yok etmesi zordu (kabuğu mükemmelleştirmek için geçen süre, albümün gecikmeli yayınlamasının nedenlerinden biridir) ancak MGM, Warhol’un onay damgasının 1960’larda çok ileri gideceğini bildiğinden bunu garanti etti. “Heroin” ve “I’m Waiting For The Man” gibi uyuşturucu şarkılarıyla, albüm kapağını muz kabuğu içmenin sizi yükselteceğine dair söylentilerine referans olarak yorumladı. Warhol’un amacı olsun ya da olmasın, kapak en ünlü eserlerinden biri olarak kaldı.

Warhol’un ilham kaynağı neydi? Her zaman olduğu gibi, gerçek hayat. Son zamanlarda D Generation ve Danzig üyesi Howie Pyro nihayet Warhol’un yarattığı ünlü muzun gerçek kökenini ortaya çıkardı. Pyro, bir op-ed’de New York’un Aşağı Doğu Yakası’ndaki “80’lerin ortalarında” bir hurda dükkânında istemeden orijinal muza denk geldiğini açıklıyor, yalnızca son zamanlarda punk ve NYC tarihinde ne anlama geldiğinin farkına vararak.

“Broadway’de Forbidden Planet’in aşağısında kalan caddede daha önce hiç görmediğim tüm zamanların en harika yeri vardı, büyük Strand Kütüphanesi. İçeri girdim ve içerisi benim için harika şeylerle doluydu. Bazı eski kayıtlar, birkaç ay sonra oradan satın almaya devam ettiğim altmışlardan kalma çok rezil ve berbat haldeki gazeteler zulası, ve bazı eski ama havalı ıvır zıvırlar.

Muzlu küllük

Çok fazla ıvır zıvırla dolu masadaki bir şeye çarptım ve çimento zeminde yüksek bir TAK sesi duydum. Düşen şeyi almak için eğildim. Genellikle üzerinde araba lastiklerinin veya sıradan şeylerin reklamı olan ucuz üçgen teneke küllüklerden biriydi. Onu aldım (yüzü aşağı dönüktü) ve ters çevirdiğimde gördüğüm şeye çok şaşırdım… bir MUZ !! ”

 

Kaynak: https://www.google.com.tr/amp/s/www.dailyartmagazine.com/the-story-velvet-underground-warhol-cover/amp/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir