George Rodrigue’den Mavi Köpek

Amerikalı sanatçı George Rodrigue New Iberia’da doğdu. Mavi köpek resimleriyle dünyaca ünlendi. Rodrigue 1944 doğdu, George ve Marie Rodrigue’nin tek çocuğuydu. Babası duvar ustasıydı. 8 yaşında çocuk felci geçirince çizmeye ve boyamaya başladı. 1960’ların ortasında Güneybatı Louisiana Üniversitesi’nde sanat okudu ve 1965 ve 1967 yılları arasında Art Center College of Design’a (o zamanlar Los Angeles’daydı, şu anda Pasadena’da) katıldı.

Mavi Köpeği ile George Rodrigue

Neden mavi bir köpek diye düşünebilirsiniz. Bunun hikâyesini anlatalım sizlere. 1980’lerde “Rodrigue Louisiana hayaletleri” hakkında bir kitabın görsellerini yapmıştı. Kitabın adı Bayou idi. Rodrigue, hikâyede geçen karakterleri ve mekânları göstermek için kırk adet resim yaptı. Kasapevi adlı bir hikâyede yazar, evi gözleyen şeytani bir köpekten bahsediyor. Loup-garou ya da kurt adamdan ilham alarak sanatçımız ilk Mavi Köpek’ini (1984) yaratıyor. Kulakları siyah ama kendi beyaz olan vefat etmiş köpeği Tifanny’nin bir fotoğrafından da esinleniyor.

George Rodrigue, Gardiyan Köpek, 1984.

Mavi Köpek, 1992 senesinde Absolut Vodka tarafından ünlendirildi ve bu tarihte Rodrigue, Absolut Vodka sanatçısı oldu. Andy Warhol ve cam sanatçısı Hans Godo Frabel gibi ünlü sanatçılara katıldı. Çalışmaları hem Absolut Vodka hem de Xeox Corporation’ın ulusal tanıtım kampanyalarında kullanıldı.

George Rodrigue, 1993, Michel Roux ve Carillon İthalatcıları için yapılmış üç resimden biri.

1998’de New York Times’da bir röportajında Rodrigue Mavi Köpek hakkında konuştu.

“Sarı gözler hakikaten köpeğin ruhu. Sert bakışları var. İnsanlar köpeğin gözleriyle onlarla konuştuğunu söylüyorlar ama her seferinde başka bir şey söylüyormuş. Mavi Köpek resmini gören kimse onu asla unutmaz. Hayatla ve cevap arayan insanoğluyla ilgililer. Köpek asla pozisyon değiştirmiyor. Sadece size bakıyor ve siz de ona. Cevap mı arıyorsunuz, “Neden buradayız?”, sadece size bakıyor ve aynı şeyi merak ediyor. Köpek de bilmiyor. Bu hasreti gözlerinde görebilirsiniz; cevaplara, aşka olan hasreti.”

George Rodrigue, baskı resim.

Sanatçı, Mavi Köpek’i cumhurbaşkanlarıyla, Fransız sahnelerinden çıplak kadınlarla, çorba kasesinin içinde ve Marylin Monroe’nun yanında resmetti. Haliyle köpek bir nevi popüler kültür yıldızı da oldu. Eleştirmenler her zaman bu resimlerden etkilenmedi ama Rodrigue bunu umursamadığını dile getirdi.

George Rodrigue, Bill Clinton/Al Gore Başkanlık Açılışı Mavi Köpek Posterleri, 1997.

George Rodrigue, uzunca bir süre kanserle savaştıktan sonra 2013’te 69 yaşında hayata gözlerini yumdu. Çalışmaları geçmişe dönük iki ana konuydu. Dizon Galerisi, Gardens Müzesi, New Orleans Müzes’ndekiler de buna dâhil.

Hikâyeyi bir de sanatçının kendisinden dinlemek isterseniz:

Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/blue-dog-by-george-rodrigue/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir