Haftanın Tablosu: Moda Tutkunu Bir Eş, Firs Zhuravlev, 1872

Rus ressam Firs Zhuravlev’in (10 Aralık 1836 – 4 Eylül 1901), günlük hayattan sahneleri gösteren Realist eserleri bize, Rus yaşamının tüm yönlerini göstermektedir. Burada da, bir baloya hazırlanmakta olan moda tutkunu eşini resmetmiştir.

Firs Zhuravlev, Moda Tutkunu Bir Eş, 1872, Nikanor Onatsky Bölge Sanat Müzesi, Ukrayna.

Firs Zhuravlev, Rusya’nın Saratov kentinde tanınmış orta sınıf bir terzi ailesindendi. Elbette, ebeveynleri Firs’in tüm hobilerine, çizim de dâhil olmak üzere, zaman kaybı olduğunu düşünerek son derece olumsuz davrandılar; ancak geleceğin ressamı yeteneğini bırakamadı. Böylece, 1855’te Firs Zhuravlev, İmparatorluk Sanat Akademisi’nde tarihi resim sınıfına girdi.

Zhuravlev’in resimlerinin ana temaları, yaratıcı insanların yoksul ve huzursuz yaşamları, eşit olmayan evlilikler, dul ve yetimlerin kaderi ve tüccar hayatıydı. Yani gerçek hayatı zorluklarla, sevinçlerle, umutlarla ve hayal kırıklıklarıyla betimlerdi. Kadın karakter temaları Zhuravlev’in çalışmalarında hep önemli bir yer tutmuştur. Ayrıca Zhuravlev Rus sanat tarihinde, çalışmalarında çıplak bir kadın bedeni sergileyen ilk ressamlardan biriydi.  

Firs Zhuravlev, Moda Tutkunu Bir Eş, 1872, Nikanor Onatsky Bölge Sanat Müzesi, Ukrayna, detay.

Moda Tutkunu Bir Eş tablosunda, görünüşe göre kadın bir balo için hazırlanıyor; ancak kadının çekici görünme arzusu kocasını çok mutlu etmiyor. Eşinin güzelliği karşısında hayrete düşerken aynı zamanda, bu güzellikten doğabilecek olan potansiyel hayran kitlesinden ihtiyatlı bir biçimde korkuyor. Sanatçı bu durumu, yani kocanın kederli durumunu izleyiciye zekice aktarmayı başarmıştır. Kadın ise kocasının bu tutumuyla hiç ilgili gözükmüyor. Bu durum tarihsel olarak doğrudur: Rusya’da birçok erkek 19. yüzyılın ikinci yarısında kendilerini benzer bir konumda buldu. Erkeklerin tek bir görevleri vardı: eşlerinin ihtiyaçlarını karşılamak.

Firs Zhuravlev, Moda Tutkunu Bir Eş, 1872, Nikanor Onatsky Bölge Sanat Müzesi, Ukrayna, detay.

Resmin, eşitsiz evlilik sorununa yeni vurgular getiren başka bir yorumu daha var. Resimde entelektüel bir emek adamı görüyoruz. Odasında, demokratik görüşlerin sembolü olan Rus edebiyat eleştirmeni Vissarion Belinsky’nin büstü var; ancak karısı, yeni ve pahalı bir kıyafet denemek için bütün gün aynanın önünde dönmeye hazır vaziyettedir.

Firs Zhuravlev, Rus resim sanatının önemli bir fenomeniydi. Resimleri Rusya’nın birçok şehrinde ve komşu ülkelerdeki müzelere dağılmış iken duvar resimleri de Ortodoks kiliselerinin duvarlarını süslüyor. Ancak, ne yazık ki, şimdilerde sanatçının adı yalnızca dar bir uzman çevresi tarafından biliniyor.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/zhuravlev-fashionista-wife/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir