Sanat İcra Etmenin Amacı Nedir?

Sanat, insanları biraz daha yakından bakmaya teşvik eder. Sosyal sorunlara, diğer insanlara ve onların duygularına, çevrelerinde olup bitenlere ve her gün etrafında olan nesneler ve yaşam formlarına yakından bakmak; insanlara etraflarında olan fakat kolayca algılanamayan şeyleri görmelerine yardımcı olur. Sanatçı, kolayca görülemeyen ve hissedilemeyen şeyleri ortaya çıkarır.
Toplum bu şeyleri açıkça gördüğünde ve hissettiğinde bu, düşüncelerde değişim fırsatı ya da sanatın arkasındaki mesajı anlamayı sağlar ve bu da insanların daha önce karar verdikleri konulardaki düşüncelerini tekrar gözden geçirmelerine sebep olabilir.


Çeviren: Pelin Altıkardeş

Sanat İcra Etmenin Amacı Nedir?

Sanat Sadece Kendini İfade Biçimi Mi Yoksa Bir Beyan Mı?

Sanat genellikle kendini ifade etme hakkındadır çünkü sanatçı yaptığını denemek ve biçimlendirmek için yeterince güçlü hisseder ve diğerleri bunu kabullenirler. Bu kendini ifade etme ürünü diğerlerine yardım edebilir çünkü daima aynı şekilde hissedip kendini ifade edemeyenler olacaktır. Bu insanlar sanatçıyla özdeşleşip ifade edilmiş şeyler hakkında cesaret, amaç ve heyecan çizeceklerdir. Sanatçıların görevlerinden biri de bir çeşit ifade etme yöntemidir. Basit bir ifade olabilir. Örneğin bir manzaranın güzelliği fakat yine de ifade etme yöntemi sonuçta. Sanatçı her halükârda bir fikirle, duyguyla ya da işinin amacıyla iletişim kurmaya çalışır.

Şunu biliyorum ki gündemde, yeni sanat eserlerinin, eski olanlar hakkında oluşturulabileceği fikri mevcut. İnsanlar bu dünyada diğer sanat eserlerinde kullanılmış olanı yeniden ifade etme gereği duymadan ifade etmek için yeteri kadar materyal konusu ya da fikirler olduğunu düşünür. Birkaç sene önce bir parkta nesne olarak kullanılan bir heykelin resmini yaptım. Asker heykeli gerçek bir sanat eseriydi ve ben resmini yaparak herkesin dikkatini çekmesini sağladım. Sanırım bir bakıma var olan bir sanat eseri hakkında açıklama yapıyordum. Bazı ressamlar tarihi binaların ya da eşsiz ve sanatsal tasarımıyla dikkat çeken diğer mimari yapıların resimlerini yaparlar.

Dekorasyon Ve Süsleme Olarak Sanat

Maalesef çoğu insan hâlâ sanatı dekorasyon olarak düşünüyor. Sanat hakkında bu şekilde düşünülmesindeki problem, insanların dekorasyondan sıkılması ve dekoru birkaç yılın ardından değiştirmesidir fakat iyi olan sanatın modası geçmez. Odaya uymasa bile sanatı farklı bir oluşum olarak düşünmeyi severim. Dekorasyon olarak kullanılabilen uygun fiyatlı çok fazla baskı artık mevcut. Böylelikle hem sanat hem de dekorasyon olmuş oluyor. Ayrıca şu unutulmamalıdır ki sanatın dekorasyon olduğu fikri bir eseri hafife almaktır.

Sanatın Topluma Katkısı

Birbirleriyle bütünleşmiş sanat ve kültür kelimeleri uzun süredir gündemde. Birçok yönden, ulusal müzelerde sergilenen eserler topluma yansımalıdır. Fakat büyük sanat galerilerinden anladığım ve gördüğüm şu ki caddedeki ortalama bir insana bu yansımıyor. Aslında Müzelerdeki bazı resimler bu eksikliği arttırabilir. Fakat eğer sanat insan ruhunu yıkmaktan ziyade oluşturuyorsa o zaman bir kültürü de oluşturabilir.

Vincent Van Gogh, 1888 Self-portrait

Sanat yapıyoruz çünkü yaratıcı olan kişinin içinde dışarı çıkması gereken şeyler var. Şair, müzisyen, oyuncu ve görsel sanatçı, hepsi hissettiklerini ve paha biçilemez bir şeyi oluşturmayı ifade etme arzusuna sahipler. Bu bir çeşit terapi ya da meditasyon şekli gibi bir şey. Çoğu kişi sanatla bu haz için ilgilenir.

Kaynakça:https://www.thoughtco.com/what-is-the-purpose-of-art-2578416

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir