Peter Paul Rubens Kimdir? Hayatına ve Eserlerine Bir Bakış

Rönesans döneminin ardından resim sanatı, Barok olarak bilinen daha dramatik bir değişim daha geçirdi. Bu dönemde çıkan ressamlar gösterişli, duygu, drama ve renk dolu eserler ortaya çıkardı. Dönemin en etkili figürlerinden biri de Flaman Barok ressam Peter Paul Rubens’dir.


Çeviren: Sena Liman

Artistin Portresi” panel üzeri yağlı boya. 1623

Kıvrımlı vücutlu kadınları, gösterişli renkleri ve dinamik kompozisyonlarıyla tanınan Rubens, kendisini İspanyol Habsburgları için önde gelen bir saray ressamı olarak tanıttı ve bir sanatçı ve diplomat olarak uluslararası bir üne kavuştu. Burada Rubens ve eşsiz tarzının özellikleri hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Peter Paul Rubens Kimdir?

Sir Peter Paul Rubens (1577-1640) , Hollanda Altın Çağı’nda yaşamış önde gelen bir Flaman Barok ressamdı. Kendine has tarzı, Barok döneminin temel özellikleri olan renk, hareket ve dramaya önem verirdi. 1577’de Kutsal Roma İmparatorluğu’ndaki Seigen’de doğdu fakat 1589’da ailesiyle beraber Anvers’e (günümüzde Belçika) taşındı. Orada sanata karşı olan yeteneğini ispatladı ve Maniyerist tarzı uygulayan farklı sanatçılara çıraklık yaptı. Rubens 20’li yaşlarındayken İtalya’ya taşındı ve sanatında çok büyük etkisi olan Titian,  Michelangelo ve Raphael gibi Rönesans ustalarının ve  İtalyan Barok ressam Caravaggio’nun eserlerini inceledi. Ayrıca Helenistik heykel “Laocoön and His Sons” (Lacoön ve Oğulları) tesirini ömür boyu sürdürecek bir eser oldu.

Rubens ve Isabella Brandt, Hanımeli Çardağı” pano üzerine yağlıboya 1609-1610

Rubens 1609’da Avusturya Arşidükü VII. Albert’in (1599-1621) ve İspanya’nın İnfanta İsabella Clara Eugenia’sının (1566-11633) saray ressamı oldu ve hayatının geri kalanında İspanyol Habsburglarının himayesi altında olacaktı. Yalnızca bir sanatçı olarak değil, aynı zamanda bir diplomat olarak da sayılıyordu ve çoğu zaman kraliyet ailesi için bilgi toplama aktivitelerinde bulunuyordu.

Hayatının ilerleyen zamanlarında Rubens, İngiltere kralı I. Charles (1600-1649) tarafından şövalye ilan edildi ve bu, patronu İspanyol IV. Philip (1605-1665) tarafından onaylandı ve 1629 senesinde Cambridge Üniversitesi’nden onursal yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Ruben Tarzının Özellikleri

Kıvrımlı Çıplak Kadınlar

Üç güzeller” tuval üzerine yağlıboya 1635.

Kadın nüleri Barok sanatta, özellikle mitolojik tasvirlerde oldukça popülerdi. Rubens özellikle kadınları  yumuşak gövdeli, kıvrımlı figürlerle  çizmeyi tercih eden tasvir etme biçimiyle tanınır. Bu tarz o zamanlar oldukça popülerdi ve tam nü figürlü kadınları tanımlamak için “Rubenesque” gibi terimler ortaya çıktı.

Rubens’in etkileyici tarzı, zıt yollarla da olsa erkek resimlerine de uygulanmıştı. Erkek eserleri, Sistine Şapeli’nin tavanından Michelangelo’nun karakterlerini anımsatan dinamik, kıvrımlı pozlarda, geniş ve son derece kaslı figürler olarak tasvir edilmiştir.

Renkler

Pythagoras vejeteryanlığı savunuyor” Tuval üzeri yağlı boya. 1618-1630

Rubens, İtalyan Rönesans Titian’ın (c. 1488 – 1576) ve renklerin çizimden daha çok vurgulandığı Venedik çizim stilinin büyük bir hayranıydı. Aynı felsefeyi resimlerindeki dramı ve zenginliği arttırmak için zengin renkler kullanarak kendi Barok tarzı sanatına uyguladı.

Hareket

“Diana ve perileri kır ve orman tanrısına hayret ediyor” Tuval üzerine yağlı boya 1639-1640

İnsan formunun ustası olan Rubens, uzmanlığını enerji ve hareket dolu ilgi uyandıran, inandırıcı resimler yaratmak için kullandı. Resimlerinin çoğunda kıvrılan figür grupları bulunur. Bunu yaparken izleyiciler için görsel yollar yaratırlar ve olayın izleyicinin gözleri önünde geliştiği hissini verirler.

Rubens’in En İddialı Projesi; Marie de’ Medici Cycle

İspanyol Habsburglarının himayesi Rubens’in sanatçı olarak ününün Avrupa’da yayılmasına yardım etti. 1621’de, Avrupa’daki en ünlü ressamlarından biriyken Rubens, Fransa’nın valide sultanı Marie de’ Medici (1575-1642) tarafından bugüne kadarki en iddialı eserini yaratması için görevlendirildi; “kraliçenin hayatını ölümsüzleştiren 24 eserlik bir dizi.”

Rubens mitoloji ve alegorik temsiller hakkındaki bilgisini, Marie’nin büyük bir başarıdan veya olaydan yoksun hayatına renk katmak için kullandı. Resimlerin çoğu İncil’den, Yunan ve Roma mitolojisinden ikonografiye sahip. Rubens’in arka planları ve detayları boyamak için asistanları olsa da – süreci hızlandırırken- sözleşme gereği figürlerin hepsini kendi boyamak zorundaydı.

Günümüzde “Marie de’ Medici Cycle” Paris’teki Louvre Müzesi’nde görülebilir.

Marsilya’da Tahliye, tuval üzerine yağlı boya,1622-25.
Marie de’ Medici’nin Saint-Denis’de taç giyme töreni” tuval üzerine yağlıboya 1622-25
Kaynakça: https://mymodernmet.com/peter-paul-rubens-paintings/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir