Başbakan’ın Sanatı: Winston Churchill’in Resimleri

İngiliz devlet adamı Winston Churchill, saygın ve beğenilen adamlardan biriydi. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallığın Başbakanı olarak üstlendiği rol, onu tanınmış bir figür haline getirmiştir. Ancak Churchill diğer pek çok neden ötürü de öne çıkmaktadır. Başbakan’ın ressam sıfatındaki çalışmalarından gözde temalarından biri olan manzara çizimlerini görmeye davet ediyoruz sizi. İşte Winston Churchill’in resimleri!

Winston Churchill’in Resimleri: Sör Winston Churchill, Kulüp Evi ve İskele, Saint-Jean-Cap-Ferrat, 1930, National Trust, Chartwell, İngiltere

Winston Leonard Spencer-Churchill, 30 Kasım 1874’te, geleneksel olarak politik ve askeri yaşamla ilişkilendirilen aristokrat bir aileye doğdu. Ve yine de, bu devlet adamı, tarihçi, yazar ve İngiliz Ordusu subayı bir ressamdı. Churchill’in siyasi faaliyeti, Meclis’e üye olduğu 1900’lerde başlamıştı. Yaşamı boyunca, Birleşik Krallık’ın siyasi ve askeri işlerine aktif olarak katılmış ve 40 yıl sonra Başbakan olmuştur. Çatışmalar, savaşlar, siyasi ve askeri kararlar ile işaretlenmiş bütün bu sorunlu yaşamın ortasındaydı. Bu da onu resim yapmaya yöneltmiştir.

Chartwell’in Görünümü

Empresyonist bir sanatçı olarak tanımlanan Churchill, özellikle güneşin en ilgi çekici etkilerini yarattığı günlerin doğuşundaki ve batışındaki güzel manzaraları yakalamakla ilgileniyordu. Ama profesyonel bir ressam olmayan Churchill, Fransız Empresyonistlerin yaptığı gibi, ona ilham veren bir çevreyi aramaya ya da resim yapmak için güzel bir manzaraya sahip olabileceği yerlere gitmedi. Bunun yerine, evinin çevresindeki yerleri seçti.

Sör Winston Churchill, Chartwell’in Bir Görünümü, 1938, National Trust, Chartwell, İngiltere

Cassis’te Şafak Vakti

Ancak, Churchill’in sadece kendisinin aşina olduğu şeyi çizdiğini düşünmeyin. İşi, onun çok seyahat etmesini sağlamış ve bu gezilerde sanatına yoğunlaşmak için de zaman kazanmıştı. Bu yüzden Churchill’i resim hakkında çok tutkulu buluyorum.

Sör Winston Churchill, Cassis’teki Şafak, 1920, National Trust, Chartwell, 1920

Resim yapmayı bir hobi olarak görse bile, kendisini ciddiyetle bu işe adamıştır. Cassis’te bir şafağı tasvir ettiği bu resme bakın. Yeşilin ve mavinin farklı tonları çok güzeller!

Piramitler’den Kahire manzarası

Bunlar Winston Churchill’in en çok sevdiğim sanat eserleri. Hiç Mısır’da bulunmadım ama bu perspektiften, bu ışık ve bu atmosferden görmek güzel olmalı. Bulutlar ve mavi gökyüzü, yeryüzünün turuncu-yeşil yönüne mükemmel uyum sağlamıştır.

Sör Winston Churchill, Piramitler, 1921, National Trust, Chartwell, İngiltere

Gölgeler, bu manzaraya kayıtsız kalmanın imkansız olduğu ışıkla mükemmel uyum sağlamaktadır. Bu manzara ile birisini heyecanlandırmayı planlayıp planlamadığını bilmiyorum, ama şunu söylemeliyim: Etkilenmemek elde değil.

Piramitlerden Gözüken Kahire ve Sanatçı

Sör Winston Churchill insanları birçok farklı nedenden dolayı büyülemekteydi. Edebiyattan siyasete kadar pek çok cephede hareket etmiş (bu arada, edebiyattan bahsetmişken, 1953’te Nobel Edebiyat Ödülü almıştır), ancak resim yaparken dünyayı değiştirmeye ya da haksızlığı kınamaya çalışmamıştır. İster doğal manzarasının güzelliğini, ister evinin bahçesini, ister dünyanın diğer tarafı olsun, hep resmetmek istemiştir. Ve elbette sanatının önemini taşıyan bu sadelikte.

Sör Winston Churchill, Piramitlerden Gözüken Kahire ve Sanatçı, 1921, National Trust, Chartwell, İngiltere

İlgili: The Crown’da Sanata Dair İzler: Kraliyet Sanat Koleksiyonu Gizemleri

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/landscapes-by-winston-churchill/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir