Avengers: Endgame || Fragman Analizi

Avengers 4’un merakla beklenen fragmanı nihayet yayınlandı ve serinin dördüncü filminin ismi Avengers: Endgame olarak açıklandı!


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

Bu yılın Nisan ayında vizyona giren Avengers: Infinity War, tam bir çılgınlığa dönüştü ve gişede 2 milyar dolardan fazla gişe hasılatı elde etti. Ama esas çılgınlık Avengers 4 ile yaşanacak gibi duruyor. Uzun zamandır beklenen fragman, ilk 24 saatte 289 milyon izlenerek hali hazırda 230 milyon izlenme ile en çok izlenmeye sahip fragman olan 2017’de çıkmış Infinity War’un fragmanını geride bıraktı. Endgame’in de Infinity War gibi gişeyi sallayacağı ortada. İşte fragmanda dikkat çeken ayrıntılar…

Her yolculuğun bir sonu vardır.

Fragmanın başında Tony Stark’ın, Star-Lord’un gemisi Milano ile uzayda sürüklenirken görüyoruz. Nebula’nın da hayatta kaldığını düşünürsek gemide birlikte olduklarını varsaymak doğru olacaktır. Belli ki Nebula ve Tony, Titan’dan bir şekilde çıkmayı başarmış ama hayatta kalabileceğini düşünmeyen Tony, Pepper’ın izleyebilmesi için bir uzay günlüğü kaydediyor. Bu sahnenin filmin son sahnesi olduğunu söyleyenler çok fazla fakat Russo kardeşlerin dediği “Tüm kahramanları bir arada göreceğiz” cümlesi, bize Tony’nin bir şekilde kurtulacağını gösteriyor.

Çiftçi Thanos!

Thanos’un zırhını korkuluk olarak kullanması bariz olarak çizgi romana bir gönderme. Evren için görevini yerine getirip yapılması gereken en zorlu eylemi yaptığını düşünen Thanos, bir çiftlikte rahatlayıp basit bir hayat yaşamaya adamış gibi kendini.

“Tüm canlıların yüzde ellisini yok etti.”

Black Widow’un bu cümlesi üzerine izlediğimiz sahnede, Bruce Banner yas tutarken Ant-Man, Shuri ve Spider-Man’in resimlerini görüyoruz. Spider-Man’in başına gelenleri biliyoruz. Ant-Man ise en son Quantum boyutunda sıkışmıştı ve kendisine ulaşamadıkları için onun toza dönüştüğünü düşünüyor olabilirler. Shuri’nin resmini görmemiz onun da toza dönüştüğü anlamına gelmiyor. Evet kayıp ama Kralın kardeşi gibi bir karakterin toza dönüştüğü sahneyi bize gösterirlerdi diye tahmin ediyorum.

RONIN! RONIN! RONIN!

Avengers: Infinity War fragmanlarındaki Hawkeye eksikliğini fark ettiğimiz andan beri herkesin tahmin ettiği Ronin karşımıza çıktı. Onun yokluğunda kahramanlarımız ilk defa kaybetti ama artık o Ronin olarak geri dönüyor. Çizgi romanlarda Hawkeye, yaşadığı zorlu tecrübeler sonucunda ortadan kaybolup gizli bir kimliğe bürünmeyi tercih edip Ronin ismini almıştı. Filmde kendisine Ronin diye hitap edilir mi? Emin değilim. Ama Ronin ile Hawkeye’ın aralarında ki örneği kısaca söylemem gerekirse eğer, Eskiden Hawkeye birini durdurmak istiyorsa muhtemelen o kişinin bacağına ok atardı ama şimdi direkt o kişinin kafasını keseceğine emin olabilirsiniz. Karakter Thanos’a karşı Drax’ın beslediği hisleri besliyor. Vay Thanos’un haline… Ayrıca zaten tahmin ettiğimiz ama fragmanda da “Ailemizi kaybettik. Kendimizden bir parça kaybettik.” dendiğinde bu sahnenin gösterilmesini ele alırsak Clint’in ailesinin de toza dönüştüğü sonucunu çıkarabiliriz.

“-Bu işe yarayacak Steve.
-İşe yarayacağını biliyorum. Çünkü yaramazsa ne yapacağımı bilmiyorum.”

Belli ki bir Natasha ve Steve’in bir planları var ama Steve burada o kadar karamsar görünüyor ki, işe yaramazsa eğer başka ne yapabileceğine dair hiçbir fikri yok. Tek çare olarak gördükleri bu plan acaba geçmişe mi gitmek? Steve’in tıraş olduğunu ve Captain America: Winter Soldier filminde ki STRIKE kostümünü giydiğini fark etmişsinizdir, şimdi… Crossbones karakterini canlandıran Frank Grillo kadroda, acaba Steve geçmişe gidip bir şeyleri mi düzeltecek merak konusu.

“Bu eski bir mesaj mı?”

Son olarak ise Scott Lang‘in Quantum evreninden çıkmayı başardıktan sonra Kaptan Amerika’yı bulmaya gittiğini görüyoruz ya da öyle görmemizi istiyorlar. Paul Rudd’ın oyunculuğu sayesinde neşeli bir sahne olarak görülüyor olsa da, içinde olduğumuz durumu düşününce mutlu olması biraz kafa karıştırıcı. Steve’in tepkilerinden Ant-Man’in uzun bir süredir ortada olmadığını anlayabiliyoruz. Oynatılan kayıtın köşesinde ki “arşiv” yazısı ise ilginç bir detay. Ayrıca Ant-Man’in Avengers üssüne geldiği düşünüyoruz ama kapıda ki asma kilit ne öyle, sanki kapısına kilit vurulmuş kapanmış bir mekan gibi. Ant-Man’in başka bir zamanda veya başka bir yerde olma ihtimali çok yüksek. Sanırım Marvel bizi yine kandırıyor.

Avengers: Endgame, Türkiye’de 26 Nisan 2019’da Vizyonda Olacak. Kadroda, Robert Downey Jr., Chris Evans, Chris Hemsworth, Sebastian Stan, Elizabeth Olsen ve Josh Brolin gibi isimlerin geri döndüğü filmde Brie Larson, Paul Rudd, Jeremy Renner, Tilda Swinton, Evangeline Lilly ve Frank Grillo gibi daha önce ki filmlerde yer almış isimlerle birlikte ilk kez göreceğimiz Katherine Langford da oyuncu kadrosunda karşımıza çıkıyor.

Avengers : ENDGAME | Türkçe Dublaj Fragman;

http://https://www.youtube.com/watch?v=jWxY5K4ZCcQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir