Han Solo Hakkında Bilmeniz Gereken 11 Şey

1977’de ‘Star Wars Yeni Bir Umut’ filminde Mos Eisley uzay üssü barı aracılığıyla ekranda ilk kez hava attığından beri, Han Solo’nun karakteri hayranlık uyandırdı ve aktör Harrison Ford’un kariyerini ışık hızıyla fırlatmasına yardımcı oldu.


Çeviren: Simge Şahin

Filmlerin orijinal üçlemesinden sonra Solo, Güç Uyanıyor’daki Star Wars evrenine, (izlemeyenler burayı okumasın!) sadece öz oğlu Kylo’nun elindeki bitmeyen bir sona ulaşmak için döndü. Ancak bağımsız bir film olan Solo: Bir Star Wars Hikâyesi’nde Alden Ehrenreichtaking’in daha genç, Leila öncesi, isyan öncesi Han’ın rolünü üstlenmesi ile yeni bir hayat var oldu.

Alden Ehrenreich as Han Solo, Joonas Suotamo as Chewbacca, 2018. Photo: Jonathan Olley/©Lucasfilm/©Walt Disney Studios Motion Pictures/Courtesy Everett Collection

Han, Millennium Falcon’u kullanmadan ve sahip olmadan önce, Chewbacca the Wookie ile takım olmadan önce bile, izleyicileri zamanda geri bir yolculuğa götürdü. Yeni film onun ekrandaki geçmişini araştırırken, işte Han Solo hakkında bilmeniz gereken gerçekler:

1- Aslında yeşil olması amaçlanmıştı.

Uzaylı yeşili. George Lucas’ın Yeni Bir Umut’unun ilk taslaklarında Solo, Ureallians’ın uzaylı ırkından, burun yerine solungaçları olan yeşil tenli bir yaratıktı. Ayrıca aslında bir Jedi olmak için yazılmıştı! Dark Horse Çizgi Romanları, uzaylı yeşil Han ile tamamlanmış hikayeyi nihayetinde çizgi roman sanat formuna aktardı fakat aktör Harrison Ford ve hayranlarının şansına filmde sevimli ve tamamıyla alçak bir insan oldu. Jedi olmadı.

Harrison Ford on the set of ‘Star Wars Episode VI – Return of the Jedi,’ directed by Welsh Richard Marquand. Photo: Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

2- Solo’nun ana gezegeni Correlia’dır.

Millennium Falcon Corellian yük gemisinin de olduğu yer. Bu bir tesadüf mü? Cevabı sadece Lucas biliyor. Correlia ayrıca isyan savaşı pilotu Wedge Antilles’in de eviydi.

3- Ford, karakteri oynaması için Lucas’ın ilk tercihi değildi.

Christopher Walken, Kurt Russel, Nick Nolte ve hatta Sylvester Stallone’nin de aralarında bulunduğu dönemin diğer önemli aktörleri de seçmelere katıldı ya da bölüm için düşünülüyorlardı. Eğitimli bir marangoz olan Ford, yönetmen Francis Ford Coppolo’ya hatır için bir kapı kurduğunda doğru zamanda doğru yerdeydi ve Ford’un American Graffiti üzerinde kısa bir süre çalıştığı Lucas’tan geçmeliydi. Konuştular, Ford seçmelere katıldı ve gerisi Star Wars tarihi.

4- Solo karakterinin kısmen Coppola’ya dayandığı göz önüne alındığında, hikâyeye tam uyuyor.

Lucas Solo’nun havasından, karizmasından, alaycılığından ve Coppola’nın düzgün zekasından ilham aldığında Godfather yönetmeni ve Star Wars yaratıcısı zaten arkadaştı.

5- Efsane replik doğaçlamaydı.

Düzgün konuşma söz konusu olduğunda Ford, seti sık sık kontrol altına alırdı ve en meşhur olanı da dâhil olmak üzere Solo’nun bazı hareketlerini doğaçlama yaptırdı. İmparatordaki karbonit odasına inmeden önce, Solo ve Prenses Leila (Carrie Fisher) aslında uzun bir sözel mübadeleyle yazılmıştı. Yönetmen Irvin Kirshner ile görüşüldükten sonra, Leila Han’a onu sevdiğini söylediğinde, Ford basit ama şimdilerde hemen tanınan “biliyorum” cevabını doğaçladı.

Carrie Fisher and Harrison Ford on the set of ‘Star Wars Episode V – The Empire Strikes Back,’ directed by Irvin Kershner. Photo: Lucasfilm/Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

6- Que la force soit avec toi!

Fransa’da orijinal Star Wars filminin piyasaya sürülmesi, izleyicilere daha anlaşılır ve telaffuz edilebilir hâle getirmek için, karakterlere ve gemilere Fransızca isimler verildi. The Millennium Falcon Le Millennium Condor oldu, C3PO Z6PO’du, Chewbacca Chiktabba olarak yeniden adlandırıldı ve Han Solo’ya Yan Solo’nun takma adı verildi.

7- Ford Solo’nun Jedi’nin Dönüşü’nde öldürülmesini istedi.

”Karakterinin en iyi faydasının, kendisini yüksek bir ideale feda etmesinin girişime küçük bir ciddilik vereceğini düşündüm. Şimdiye kadar yoktu ama sadece bu kısımda istedim.” Ford 2015’de Conan’da açıkladı.

8- Eğer biri bir oh çekecek olsaydı bu kişi Prenses Leila olurdu.

Resmi Star Wars romanı Aftermath: Life Debt’e göre Solo ve Prenses, ikinci Death Star in Return of the Jedi’nin yıkılışından hemen sonra evlendiler. Kitapta Leila bu olayı sadece “güvendiğimiz kişilerin” katılımı ve “küçük bir tören” olarak tanımladı.

Harrison Ford, Carrie Fisher, British actors Peter Mayhew and Anthony Daniels on the set of ‘Star Wars Episode V – The Empire Strikes Back,’ directed by Irvin Kershner. Photo: Lucasfilm/Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

9- Solo’nun eşi ve oğlu filmlerde görünse de, babasının da ayrıca görünmesi amaçlandı.

İmparatorun ilk taslağında, filmin sonunda, isyan için hayati öneme sahip olduğu iddia edilen sevgili yaşlı babasını aramak için yarışmasına yol açtı. Güç Uyanıyor’da Han ve Ben arasındaki dramatik baba oğul dinamiği göze alındığında, hikâye rampasından hiç çıkmadığında, hayranlarının şanslı olduğunu söylemek doğru olur.

10- Solo’nun silahının kökeni dünyaya aittir.

Die hard hayranları size kaçakçı tarafından kullanılan silahın çok uzak bir galaksiden, DL-44 lazer silahı olduğunu söyleyebilirdi. Ancak silah 20.yüzyılın başlarında üretilen German Mauser C96’ya ve Winston Churchill’in seçtiği bir silaha dayanıyor.

11- İlk önce Han Solo vurdu!

Lucas’ın orijinal üçlemeyi düzeltmesinden önce ilk kısımda, gözünü dört açmış herhangi bir çocuk gibi, kesinliği onaylanacaksa Solo, ünlü bar sahnesinde provokasyon yapmadan Guido’yu vurdu.

Kaynakça: https://www.biography.com/news/star-wars-han-solo-facts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir