Star Wars Üçlemesi Perde Arkası: Mat Boyama Tekniği

Bilgisayar çağından önce, ILM* yağlı mat boyamada (oil matte painting) ustaydı, izleyiciyi bazı orijinal Star Wars ve Indiana Jones setlerinin gerçek gibi göründüğüne inandırmaktaydı. Bunlar, Chris Evans, Mike Pangrazio, Frank Ordaz, Harrison Ellenshaw, and Ralph McQuarrie gibi dâhilerin çalışmalarıydı.


Çeviren: Elif Dağatar

Mat boyama, genellikle plastik cam ve yağlı boyadan yapılan sahte setlerdir. Ressamlar, daha sonra geniş sinema ekranına yansıtıldığında seyirciyi kandırabilecek ince detayları işleyebilecekleri büyük paneller kullandılar. Resimler, resmin perspektifini bozmamak için filmlerle birleştirilerek kullanıldı. Eğer doğru kullanılırsa, izleyici kesinlikle yutardı.

Dijital matte painting ve 3D imgelerle değiştirilen yağlı boya matte paintingler, bugünlerde artık revaçta değil. Son büyük model, Titanik’ten Carpathia, Chris Evans tarafından yapılan bu çekimdi:

Chris Evans

1954’te Bremerton Washington’da doğan Chris Evans, birçok ikonik film için matte painting yaratmıştır. İmparatorun Dönüşü, Jedi’nin Dönüşü, Indiana Jones ve Lanetli Tapınak, Titanik, Söğüt (Willow), Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi ve Yeşil Yol gibi filmlerin sanatını üstlenmiştir.

Güncelleme: Frank Ordaz bu görüntünün çevrildiğini, yanlış olduğunu söyledi. Aslında Evans sağlaktır.

Mike Pangrazio

Mike Pangrazio, ILM’ye katılmadan önce pek tecrübe sahibi değildi. Ustanın kendisi Ralph McQuarrie üç yıl boyunca bu sanatı ona aktardı. İlk işlerinden biri Star Wars’taki çekici ışın sahnesiydi.

Sinema tarihinin birçok anahtar sahneleri kurmakla yükümlüydü. En dikkate değer çalışması, Kutsal Hazine Avcıları’ndaki, devlet görevlilerinin Ark’ı, yüzlerce sandıkla dolu geçitten aşağı attıkları ikonik final sahnesidir. Şimdi Weta Digital’de sanat direktörü olarak çalışmakta. Ayrıca şimdiki Walt Disney açılış logosunun dizaynı da kendisine aittir.

Ralph McQuarrie

Beoing’de teknik ressam olarak kariyerine başladıktan ve CBS için Apollo programının kapağını canlandırdıktan sonra, efsanevi Akademi Ödül Kazananı Ralph McQuarrie, bütün Star Wars filmlerinin arkasındaki dahi yaratıcı güçtür. Ayrıca, çoğu orijinal sanat konseptleri, JJ Abrams’ın Star Wars devam filmlerine ilham olmuştur. Uzun kariyeri boyunca, yeni ufuklar açan, Battlestar Galactica serisi ve Üçüncü Türden Yakınlaşmalar ve E.T’nin uzaygemilerini tasarladığı diğer çalışmaları oldu.

Harrison Ellenshaw

McQuarrie ve Pangrazio ile birlikte, Harrison Ellenshaw, orijinal Star Wars’ın üçüncü matte ressamıydı. Yeni Bir Umut ve ILM’de ‘George Lucas’ın İmparator’un Dönüşü matte denetleme departmanı’ ön uygulama fakültesinde çalıştı. Kendisi ve babasını Akademi Ödülüne aday yapan, Torn ve Kara Delik gibi Disney filmlerinde çalıştı.

İşte Empire Strikes Back sırasında çekilen Ellenshaw, McQuarrie ve Pangrazio’nun bir görüntüsü.

Frank Ordaz

Frank Ordaz ‘7 yaşına vardığında bir sanatçı olduğunu bildiğini’ söylüyor.

“10 yaşındayken, portre ustası Theodore N. Lukits’le çalışıyordum. Ayrıca, Kaliforniya Plein Air sanatçısı Hyde Harris tarafından eğitildim, kendisi Norman Rockwell ile arkadaştı. 1800’lerde doğan iki insanın hikayeleriyle büyüdüm. Design’ın Merkez Sanat Koleji’nden mezun olduğun sıralarda, çoktan film endüstrisi için çalışıyordum ve George Lucas’ın ILM’si tarafından işe alınmıştım. İlk olarak E.T’nin arka plan yerleştirme çekimlerine tahsis edilmiştim. Spielberg çalışmamı beğendi ve sürdü gitti.”

Ayrıca Vader’ın girişinde kullanılan matte paintingi de Frank yapmıştır.

Ve, İmparator’un gelişinin yerleştirme çekimlerini de.

“Matte paintingim, karşılıklı duran pilonları tutan kayıkları kaplıyor. Luke’un sağda sola atladığı çekimde Lando bile bir çizim.”

Etkileyici birçok matte painting daha.

(Bazı resimler diğer sanatçılar tarafından yapılmıştır.)

Kesinlikle bu kapının setin bir parçası olduğunu düşünmüştüm ☹

Chris Evans, Michael Pangrazio, Frank Ordaz, Harrison Ellenshaw ve Ralp McQuarrie, kariyerleri boyunca çeşitli filmlerde çalıştılar. Onların ve iş arkaşalarının el yapımı çalışmaları bize Dünya ve Evren boyu hayal edemeyeceğimiz fantastik yerleri bize sundu.

* Industrial Light & Magic: Amerikan Hareketli Görsel Efekt Şirketi

Kaynak: https://gizmodo.com/the-amazing-matte-paintings-from-star-wars-and-their-cr-1680372651?utm_campaign=socialflow_io9_facebook&utm_source=io9_facebook&utm_medium=socialflow

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir