Captain Marvel Neden Gülümsemiyor?

Bir internet trolü, Marvel Stüdyosu’nun ilk solo kadın süper kahramanına gülümsemesini söyledi, oyuncumuz ise onu destansı bir şekilde susturdu. Neden erkekler kadınlardan gülümsemesini istiyorlar? Bu olay, bir açıklama gerektirecek kadar sık olmaktadır, hatta bu yazının sahibi de geçmişte bilinçsizce bunu yaptığını itiraf etmiştir. Peki, bu istekleri etrafa neşe ve pozitiflik dağıtılsın diye mi? Ya da arkasında daha uğursuz ve kontrol edici bir sebep mi var?

Brie Larson, Marvel’ın ilk kadın süper kahraman filminin yıldızı, Captain Marvel fragmanı yayınlandığından beri internet trollerinin, neden ‘gülmüyor’ diye soru bombardımanına uğramaktadır. Bazıları fotoğraflarına fotoşopla gülümseme ekleyecek kadar ileri gitmiştir. Ama neden? Larson’ın filmdeki karakteri, cici gözükmesi için orada değildir, Captain Marvel uzaylı istilasından Dünya’yı kurtarmak için görevlendirilen güçlü bir süper kahramandır! Hiç de gülümsediğini hayal edeceğim bir durum değil. Cevap olarak, bu baskının sebebinin sadece onun kadın olmasından kaynaklandığını bildiği için, Brie Larson da eğlence amaçlı küçük fotoşoplar yapmaya karar vermiştir. Erkek Marvel süper kahramanlarının, çok hoş görünen, inci-beyaz ışıltılı gülüşlerle donatılmış görüntülerini yayınladı. Ne kadar saçma göründüğünü görüyor musunuz? Bu adamlar kesinlikle yeterince gülümsemedikleri için eleştirilmiyorlardı, aksine karanlık ve ciddi karakterlerin cesur tasvirlerinden ötürü övülmüşlerdir.

Ne yazık ki, görünüşe göre bu film türü, daha çok, bir tekme ile başa çıkamayacak, kendine güvenen, kendilerinin de tercih edecekleri gibi görünmeyen kadını çekici bulan güvensiz adamları cezbeden bir tür ve bu da sorunun kaynağı olduğunu gösteriyor. Birçok erkek, kadınların sadece kendilerine iyi görünmek için var olduklarını düşünmektedir ve bu yüzden onlara nasıl davranmaları ve hissetmeleri hakkında talimat vermeyi normal görüyorlar.

Ekran karşısında ve ekran dışında da süper kahraman olan Larson, şöyle söyleyerek devam etti: “Son dakika haberleri: Kendin olabilirsin. Bu da demek oluyor ki gülümseyebilirsin veya gülümsemezsin. Olmak istediğin şekilde güçlü olabilirsin. Benliğine sahip çıkabilirsin. Eğer aksini söyleyen olursa, onlara güvenme.” Ve %100 haklı. “Hadi ama arkadaşlar, kadınlara gülümsemelerini söylemeyi bırakalım. Bizi ilgilendiren bir şey değil gerçekten de ve eğer gülümserlerse bu içlerinden geldiği içindir, bu sizin hoşunuza gittiği için değildir.” demiştir yazının sahibi.

Şimdi ise bu fotoşoplara bakacağız. Fikirleriniz bizimle aşağıdaki yorumlar kısmından paylaşın lütfen!

Görünen o ki Captain Marvel’ın yüz ifadesinden memnun olmayanlar varmış.

Brie Larson, bunun dışında herhangi bir yüz ifadesi yapabiliyor mu? Tahta parçasından başka bir şey değil! #İlkizlenim
Hadi şu surata bir gülümseme yerleştirelim.

Biri de ‘düzeltmeye’ karar vermiş.

Daha fazla sessiz kalamayan Larson, kendi yaptığı fotoşopları İnstagram’ında paylaştı.

Başkaları da Larson’a katılmaya karar verdi.
Image credits: Shinjischneider
Image credits: itsdougjam
Image credits: _murphamy
Kaynakça: https://www.boredpanda.com/smile-marvel-characters-brie-larson/

Captain Marvel Neden Gülümsemiyor?” için 2 yorum

  1. Bu bir karakter kadın veya erkek her ikisi de imajına ve karakterine uygun davranmalı ve tepkisi çok iyi. Güzel bir çeviri olmuş, emeğinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir