Havada Süzülen Ruhani Melek Heykeli

Amerikan sanatçı Benjamin Victor, Michelangelo ve Bernini gibi klasik dönem ustaların eserlerini yeniden canlandırmakla ünlenmiştir. Kendisi, Amerika’nın Ulusal Heykel Salonu’nda (National Statuary Hall) 3 eseri bulunan ve hâlâ hayatta olan tek sanatçıdır. Victor’un çeşitli heykel işçiliğini sergilediği etkileyici sanat eserleri arasında, betimlediği havada süzülen uhrevi bir melek bulunmakta.


Çeviren: Elif Dağatar

Melek

Hem kil hem de bronz olarak yapılmış Melek, uzun elbisesinin kıvrımlı etekleri dökülürken neredeyse mahzun görünüyor. Geniş kanatları iki tarafına açılmış, kolları dizlerine sarmış, avuç içleri yukarı bakmakta. “Melek, model ve dansçı olan Dayna Marshall’ın fotoğrafından esinlenilmiş.” diyerek açıklıyor kendisini Victor. “Hiç efor harcamadan havaya sıçrayıp bu kadar dinamik ama aynı zamanda zarif bir poz vermesi beni hayrete düşürdü. Zihnimde onu, kanatlarını açmış hafifçe havada süzülen bir melek olarak imgeledim. Usta hareketlerinin yarattığı çizgilerin güzelliğini, elbise ve kanatları oluşturmak için kullandım.” diyor Sanat Yenileme Merkezi’nin (Art Renewal Center) sitesinde.

Figüratif heykel yalın haliyle bile güzel olsa da Victor, heykelin kanatlarına tüyler ve saçlarına çiçekler gibi zarif detaylar eklemekten geri durmamıştır. “Melek’in romantik teması sevgi ve ölümü, güzellik ve zaafı, zamansızlık ve geçiciliği anlatıyor.” diyor Victor ve devam ediyor: “Genç ve güzel bir meleği bu kadar karamsar bir havada sunmak görsel bir paradoks oluşturuyor. Azimli fakat aynı zamanda ruhani. Uhrevi aynı zamanda doğallıkla saflaşmış. Gizemi, insancıl olmasında; hepimiz ruhani ve fiziksel varlıklarız.”

Melek, Sanat Yenileme Merkezi’nin koleksiyonun bir parçası. Aşağı inerek bronzdan yapılmış halini görebilirsiniz. Sonrasında Victor’ın enfes kil ve bronz heykellerine ve daha fazlasına, web sitesini ve Instagram sayfasını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Sanatçı Benjamin Victor; kilden, bir meleğin uhrevi figüratif bir heykelini yapmıştır. Melek, model ve dansçı Dayna Marshall’ın fotoğraflarından esinlenilmiştir.

Victor aynı zamanda Melek heykelini bronz ile de oluşturmuştur.

 

Victor’un yaratıcı süreci hakkında daha fazla bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

Çeviri Kaynak: https://mymodernmet.com/benjamin-victor-angel-sculpture/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir