Bilgisayar Programlama Dili SQL Öğrenmenin Önemi

Bilgisayar programlama dili, belirli eylemleri gerçekleştirmek için tasarlanmış bilgisayarlar veya makinelere verilen bir dizi ayrıntılı talimattır. Programlama dili kullanarak bir bilgisayarın davranışını ve çıktısını doğru algoritmalar aracılığıyla kontrol edebiliriz. Programlama diline bilgisayar dili veya programlama sistemi de denir. Bilgisayarlar; SQL, Java, C ++, Python vb. gibi çeşitli programlama dilleri ile çalışır. Bu diller, bilgisayarların ve makinelerin büyük ve karmaşık verileri daha etkin ve hızlı şekilde işlemesine yardım eder. Bu dilleri bazı kuruluşlarda, özellikle de veritabanı yönetim sistemleri oluşturulmasında oldukça değerli bulmamızın nedeni budur.

sql
SQL programming language

SQL nedir?

SQL, İngilizcedeki “Structured Query Language” kelimelerinden gelmektedir. Raymond Boyce ve Donald Chamberlin SQL’i 1970’lerin başında IBM’de geliştirdi. Veri tabanlarında tutulan verilere erişim sağlamak ve bu verileri değiştirmek için tasarlanmıştır. Başlangıçta SEQUEL (Yapılandırılmış İngilizce Sorgu Dili) olarak adlandırıldı ancak daha sonra başka bir işletme bu adı bir ticari marka olarak kullanmak istediği için adının değiştirilmesi gerekti. Daha sonra Structured Query Language, ANSI (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) ve ISO (Uluslararası Standartlar Teşkilatı) için resmî bir standart haline geldi.

SQL, veri tabanları ile arayüz oluşturmak için kullanılan olağanüstü bir programlama dilidir. Tablolardaki veri alanlarını içeren veri tabanlarını anlayarak ve analiz ederek çalışır. Örneğin, çok fazla verinin depolanması ve yönetilmesi gereken büyük bir organizasyonu ele alalım. Organizasyon, çeşitli departmanlardan tüm bilgileri toplamalı ve saklamalıdır. Toplanan tüm bilgiler veri tabanlarında düzenlenir ve depolanır ancak her birinin bir değeri olması ve erişilebilir olması gerekir – bu noktada Structured Query Language devreye girer ve böyle bir durumda SQL, ön uç ve arka uç veri tabanları ile ilişkilendirilir.

Veritabanı Kavramı Nedir?

Esasen, veritabanı organize bir bilgi yığınıdır. Veri tabanları çok sayıda tablo içerir ve tablolar, veri satırlarını tablonun sütunlarıyla karakterize edilen organize bir biçimde depolar. Bunun büyük bir kısmı veri tabanının temel gelişimine yol açar. Yani Structured Query Language sorguları, tablolarda depolanan bilgi satırlarını kontrol eder, bu tablolar da veri tabanlarında bulunur.

SQL, bu verilerle etkileşim kurmanıza izin veren çok sayıda önemli komut içerir. Bu komutlar etkili bir şekilde uygulanırsa, çok güçlü olabilir ve kullanıcıların büyük hacimli verileri zahmetsizce yönetmelerine ve değiştirmelerine yardımcı olabilir. İşte bazı önemli komutlar: SELECT, DELETE, CREATE DATABASE, INSERT INTO, ALTER DATABASE, CREATE TABLE ve CREATE INDEX.

SQL, herhangi bir veritabanı ile çalışabildiğinden veritabanlarına erişmek için kullanılan en yaygın dildir. Arayüz tasarladığınız veritabanları, kullanıcıların bilgileri mantıksal şekilde depolamasını ve yönetmesini sağlayan programlardır. Genellikle veri tabanları, SQL standartlarının kullanımına dayalı olarak iki kategoriye ayrılır. SQL ve NoSQL veri tabanları olarak bilinirler. Çok az çeşitliliğe sahip ve pek farkı bulunmayan çok sayıda Structured Query Language veri tabanı çeşidi vardır. İşleri daha detaylı hale getirmek için bu veri tabanlarının çoğunun SQL terimini içeren adları vardır: Örneğin MySQL ve PostgreSQL.

Çeşitli Structured Query Language veri tabanları, farklı bölgelerde değişiklik gösterebilen benzer komut çekirdekleri içerir. Genellikle, belirli bir görev için hepsinin arasından belli bir veri tabanı türü seçilir. İşe alımlarda ise genellikle belli bir veri tabanında uzmanlaşmış kişiler tercih edilir.

SQL Öğrenmenin Avantajları

SQL öğrenmenin avantajları günden güne artıyor ve önem kazanıyor. SQL, son birkaç yıl içinde kullanımda muazzam bir artış gösterdi. Bu eğilim hâlâ devam ediyor çünkü şirketlerin daha sonra kullanılmak üzere depolanması gereken bilgileri gittikçe artıyor.

1. Evrensel Bir Dil

SQL, sayısız disiplinde kullanılan tekniklerden biridir. SQL ile çalışırken bilgisayarın dilini kullanırsınız. Bu, C ++, Javascript, Python ve diğerleri gibi farklı dillerle kodlama konusunda ilerlemenizi sağlar. Tüm bu diller paha biçilmez olup hâlâ çok fazla talep görmektedir.

Bir programlama diline hakim olmak için ihtiyacınız olan her şey çalışmak istediğiniz alanla ilgili hayal kurmaktır. SQL öğrenirken bir programcı, geliştirici, yönetici ve daha fazlası olarak uzmanlaşma becerilerinizi artırabilirsiniz. Biraz klişe geliyor ancak SQL ile yapabileceklerinizin hiçbir sınırı yoktur.

2. Açık Kaynak – Öğrenim ve Kullanım Kolaylığı

SQL, açık kaynaklı bir programlama dilidir, bu nedenle geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Structured Query Language, C ++ gibi diğer programlama dillerine kıyasla da daha kolaydır.

3. Milyon Satır Veriyi Yönetin

Geleneksel elektronik tablolar, küçük ve orta büyüklükteki bilgi kümelerini yönetmek için kullanılabilir, bu nedenle bu kadar büyük kayıtları yönetirken alternatif bir çözüme ihtiyaç duyarız. Neyse ki bu, SQL’in kendini gösterdiği bir alandır: 1.000 kayıt veya 100 milyon kayıt fark etmeksizin Structured Query Language hemen hemen her boyuttaki veri havuzlarını işlemek için tam donanımlıdır.

Binlerce bilgi sütununuz olduğu için elektronik tablonuz mu çöktü? SQL, bu büyük veri ölçeklerinde bile çökme endişesi yaşamamanızı sağlar. Microsoft Excel de oldukça faydalı bir araçtır ancak görevleri aynı anda milyonlarca satırda gerçekleştirmek için geliştirilmemiştir.

4. Teknolojik Gelişimi

MySQL, Microsoft SQL ve PostgreSQL Server gibi veri tabanı teknolojileri; büyük dernekleri, küçük şirketleri, bankaları, hastaneleri, üniversiteleri geliştirmede kullanılır. Aslında bir tür mekanik cihaza erişimi olan her birey, bir şekilde SQL’den faydalanır. Hem Android hem de iOS SQL kullandığı için akıllı telefonlarınızda bile bu durum geçerlidir.

5. Yüksek Talep

Mevcut işgücünde SQL’de çalışma deneyimi olan çok fazla kişi bulunmuyor. Birçok işletme mevcut pazarda böyle bir becerinin değerinin farkında.

Şirketler şu anda SQL konusunda yetenekli kişiler arıyor. Yüksek maaş ise bu durumun getirilerinden biri. Ayrıca, işinizi değiştirmek istemeniz ihtimaline karşın, SQL öğrenmek sizi aranan biri haline getirir.


Structured Query Language programcısı olarak iş bulurken sorun yaşamazsınız. C +, C ++, Java, JavaScript, Python ve PHP dahil olmak üzere diğer programlama dillerinden çok daha fazla SQL istihdamı vardır.

Özet olarak SQL işletmelerin talep ettiği son derece önemli ve değerli bir beceridir. Hemen hemen her işletme artık dijitalleşti. Dijitalleşme ise aklımıza verileri getirir, veriler ise veri tabanlarını. Tüm bunlar içinse SQL’e ihtiyaç duyarız. Herhangi bir işletme dergisini okursanız mutlaka analitik veya işletme zekası hakkında bir şeyler görürsünüz. Bu işletmeler daha fazla şey başarmak için çabalarken bu verilere erişme ve bunları analiz etme becerisine sahip daha fazla insana ihtiyaç duyacaklardır. Structured Query Language, bunu başarmanız için size yardımcı olacak temel bir beceridir.

Çeviri Kaynak: https://codingsight.com/structured-query-language-importance-of-learning/

Bilgisayar Programlama Dili SQL Öğrenmenin Önemi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir