Michael Phelps vs Büyük Beyaz Köpek Balığı: Kim Kazanır?

En büyük sporcularımız yeteneklerini, hayvan krallığından meslektaşlarına karşı uzun zamandır test etmeye ugraştılar. Spor yıldızı Jim Thorpe bir keresinde bir sirk ayısıyla mücadele vermişti. Koşu ikonu Jesse Owens düzenli olarak yarış atlarıyla karşı karşıya gelmiştir.


Çeviren: Simge Şahin

Şimdi, Discovery Channel bize en üst düzey olanı, insana karşı hayvan rekabetini getirdi. Yıllık yaz serisi Shark Week’in açılış gecesi programı başlığı “Phelps’e karşı Köpek Balığı: Okyanus üstünlüğü için savaş.” Yarışta 23 kez altın olimpiyat madalyasına sahip olan Michael Phelps, Büyük Beyaz Köpek balığı ile eşleşti. Biri doğduğundan bu yana en iyisi olmak için eğitildi, diğeri evrim tarafından mükemmelleştirildi.

Bu kesinlikle baştan çıkarıcı bir tuzak, ama hemen beyindeki mantık alarmını tetikliyor. Küçük bir araştırma, Phelps’in en iyi günlerinde hızının en yüksek 6mil/saat seviyesine ulaşırken, Büyük Beyaz 25 mil/saat hızına ulaşıyor. Bunun adil bir dönüş olmasının bir yolu var mı? Ve buna ek olarak tüm bu çaba biraz tehlikeli değil mi?

Birinci soruyla gelecek olursak, eğer vahşi köpek balığını insan yapımı yarış parametlerine koyarsanız ve Phelps’e oyun alanını eşit seviyeye getirmeye yardımcı olacak bir destek verirseniz bu adil bir karşılaşma olabilir.

İlk olarak, Büyük Beyaz’ın hızını 25 mil/saate arttırabileceği doğruyken bunu yalnızca patlama anlarında yapar. Projeye bağlı bilim adamları, planlanan 100 metrelik yarış boyunca köpek balığının 16 mil/saatlik sabit bir hıza ulaşabileceğini hesapladılar.

İkincisi, Phelps ayaklarıyla daha fazla su altı torku oluşturmasına ve hızını 12 mil/saat’e yükseltmesine izin veren özel tek parça bir palet ile donatıldı.

Üçüncüsü, bu biraz açık görünebilir, ancak bir köpek balığı düz bir çizgide yüzemez ve bu nedenle yarış için kullanılamaz. Yani Phelps ve rakibi başlama noktasından yaklaşık olarak aynı anda ayrılsa ve 100 metreyi birlikte katetseler bile, köpek balığı durmadan değişen derecelerde zikzak çizerek devam edecektir.

Ve son olarak Phelps’imiz var. Gerçekten buna karşı bahse girecek misin?

Tehlikeli yönüne gelince, Phelps normal bir yarışta yapacağı gibi direkt olarak etçil sucul canavarın yanında yüzmediğini ve gerekirse dikkat dağıtmak için 15 güvenlik dalgıcının ettafta olduğunu ortaya koydu ve bu çalışma kısmen Jaws’tan beri üstelenen birkaç köpek balığı efsanesini yok etmek için yapıldı.

Phelps yüzme hakimiyetini okyanusa genişletecek ve gerçek hayattaki bir Aqua Man gibi yarattıklarının üzerinde bir ustalık sergileyecek mi? Ya da köpek balığı bu meydan okumayı “Evimde değil, palet çocuğu” diyerek red mi edecek? Cevabı öğrenmek için sizi şöyle alalım:

Kaynakça: https://www.biography.com/news/michael-phelps-vs-shark-discovery

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir