Ekstazi’nin Ruhu – Tanrıçaların ve Gizli İlişkilerin Bir Hikâyesi

Ekstazi Ruhu hikâyesi, Londra’nın yüksek sosyetesinin dedikodu sütunlarından çekilip çıkarılan türden. Zengin ve aristokratik hamilerini, güzel kadınları ve gizli ilişkileri içeriyor. İkinci yüzyıl tanrıçalarından modern lüks otomobil dünyasına sürükleyen entrika ve trajedi ile süslenmiş bir yolculukta bize katılın.


Çeviren: Elif Dağatar

‘Ekstazi’nin Ruhu’nun yandan fotoğraflanışı. (1972 Rolls-Royce Gümüş Gölge)

Ekstazi’nin Ruhu, Rolls Royce arabasının kaputunda bulunan süstür. Kollarını arkada üste doğru açmış, kollarından aşağı doğru dalgalanan kıyafeti, kanatları andıran bir kadın formundadır. Zamanla bir lüks ve zarafet sembolü olagelmiştir.

İkinci Lord Montagu

Bu kaput süslerinden ilk sipariş veren hem bir İngiliz Muhafazakârlar siyasetçisi hem de otomobil destekçisi Lord Montagu’ydu. Aslında tam ismi John Walter Edward Douglas-Scott-Montagu, Beaulieu’nün ikinci Baron Montagu. Ama biz ona yine de Lord Montagu diyelim! Kraliyet Sanat Koleji mezunu heykeltıraş olan arkadaşı Charles Robinson Sykes’a ulaşmıştır. Kendisi, tek ayak üzerinde durup elbisesi rüzgarda uçuşurken bir parmağını sır tutar gibi dudaklarına getirmiş figürü yapan ilk kişidir.

Eleanor Velasco Thornton

Bu figürün modeli Eleanor Velasco Thornton’du. 1911 civarlarında sadece birkaç kalıp yapıldı ve birkaçı günümüze ulaştı. Thornton, Montagu’nun sekreteri ve dedikodulara göre de aynı zamanda metresiydi. Sykes tarafından yapılan bu figür merak uyandırıcı biçimde ‘Fısıltı’ diye adlandırılmıştır.

‘Fısıltı’, 1925 Rolls Royce Hayaleti, 2. Lord Montagu’nun kişisel maskotu.

Rolls Royce’un genel müdürü Claude Johnson, ilk modeli gördükten sonra Sykes’a, ileride çıkacak bütün Rolls Royce arabaları için zarif bir maskot tasarlamasını istedi. Özetle Rolls Royce’un ‘sessiz sürat, titreşimin noksanlığı, muazzam enerjinin gizemli toparlanması ve yaşayan nefis organizmanın muhteşem zarafeti’ ruhunu yansıtmasını istedi.

Johnson’ın aklında Louvre’daki ‘Semadirek’in Kanatlı Zaferi’ vardı. Kanatlı Zafer (Nike) gücün, hızın ve galibiyetin tanrıçasıdır ve genellikle kanatlarla betimlenir.

‘Kanatlı Zafer’ Tanrıça Nike’ın ikinci yüzyıl Helenistik dönem heykeli, Louvre

Fakat görünen o ki Sykes daha feminen, daha narin bir temsilin gerekli olduğunu düşünmüş ve cezbedici elbisesi arkasında kanat gibi uçuşan Thornton’dan esinlenmeye devam etmiştir. Lakin o da tıpkı Kanatlı Zafer gibi yüzünü bir hareket ve zafer hissiyle rüzgara dönmüş. Günümüzde gemileri gemi başlarıyla süsleyemiyor olabiliriz fakat sanatsal beceri, prestij ve sahiplik belirtisi olan bu süsler; lüks otomobil pazarında yaşamaya devam ediyor.

Kaynaklara göre Montagu ve Thornton arasındaki gizli tutku 10 yıl boyunca, sadece birkaç yakın arkadaşın bilgisi dahilinde devam etmiştir. Thornton sosyal ve ekonomik olarak kötü haldeydi ve Montagu ise o sırada Leydi Cecil Victoria Constance Kerr ile evliydi.

Eleanor Velasco Thornton, 1915’tan önce

Figürün ‘Fısıltı’dan ‘Sürat Ruhu’na ve şimdi bilinen ismiyle ‘Ekstazi’nin Ruhu’nun 11 tecessümü, ismi ve boyutu vardı. Aynı zamanda Emily, Gümüş Leydi ve Uçan Leydi olarak da bilinir. Diz çöken hâli, daha küçük spor arabalarla tanıtılmıştır. Şu anki versiyonun ise lüks savunma mekanizması bulunmakta. Herhangi biri süslemeye baskı uygularsa, araç bu hareket üzerine süsü kaputun içine çekiyor.

Aslında gümüş olan bu maskot hırsızlığı önlemek adına 1914’te nikel veya krom alaşımıyla değiştirildi. Bugünkü modeller, Eleanor Velasco Thornton’u andırması için dijital olarak oyulmuştur ve yitik mum yöntemi kullanılarak elle dökülür. Bugün senin Ekstazi Ruhu paslanmaz çelikten, 24 karat altın, ışıklandırılmış buzlu kristal ya da elmasla süslenmiş mat siyah bile olabilir!

Uçan Leydi, yarı saydam, polikarbonla aydınlatılmış versiyonu.

Aşk hikâyemiz hüzünlü bitiyor ne yazık ki! Eleanor, 30 Aralık 1915’te Alman U-botu SS Persia’yı bombaladığında öldü. Hindistan’a giden Lord Montagu’ya eşlik ediyordu. Lordun da o sırada gömüldüğü düşünülüyordu fakat birkaç gün bir tahta parçasına tutunarak hayatta kalmış, daha sonra kurtarılmıştır.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/story-of-the-spirit-of-ecstasy/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir