Georgia Havai’de – Ananaslar ve Sanatsal Özgürlük için 1939 Yolculuğu

Georgia O’Keeffe 1939’da üç aylığına, 3 Ocakta ayrılıp Nisanda dönerek Havai’ye yolculuk etti. Yapsa yapabilirdi, ama tatil yapmak için gitmemişti oraya. Dole Ananas Şirketi tarafından, şirketin reklam kampanyasının bir parçası olarak magazinlerde yayınlanacak iki resim üretmesi için görevlendirildi. Bu resimler Dole ananaslarını yemenin üstünlüğünü övmek için kullanılacaktı.

O’Keeffe’nin kocası, fotoğrafçı Alfred Stieglitz, önemli sanatçıların ticari işleri yapmaması gerektiğine inanarak seyahatle ilgili “rezervasyonları yaptı.” Eğer Stieglitz’in yerinde olsaydım ben de aynı rezervasyonları yapmış olabilirdim.

53466556-612x612

Alfred Stieglitz ve Georgia O’Keeffe, Amerika’da bir yer, NYC. Telif hakkı Arnold Newman, Yahudi Müzesi, New York.

 

Ancak, Georgia O’Keeffe’nin çizimlerinde “ticari iş”in kısıtlamalarını ve sınırlamalarını kaldıran bir dürüstlük ve tutku var. Yolculuğu sırasında Amerika’da yaşayan en ünlü sanatçılardan biriydi. Onun resimlerini, fotoğraflarını ve Havai’deki günleri sırasında çizdiği eskizleri gördüğümde, kendisi olmakta özgür olan bir sanatçı gördüm. Bu benim, New York Botanik Bahçe Sergisi’nde Georgia O’Keeffe’a dair “görevli tatil” ile ilgili öğrendiğim şeydir. Sergi 19 Mayısta karanlık ve yağmurlu bir günde açıldı ve 28 Ekim 2018’e kadar açık kalacaktır.

 

unnamed-6 

Luesther T Mertz Kütüphanesi, New York, Howard Schwartz tarafından fotoğraflandı.

 

New York Botanik Bahçe Bronx’da bulunmaktadır. Bronx Hayvanat Bahçesi ve Fordham Üniversitesi caddenin karşısındadır. Ruh hali sakin ve sessiz.

 

Georgia-2 

Georgia O’Keeffe, Gümüş Bardak, 1939, The Baltimore Sanat Müzesi.

 

Herkes manzaradaki ağaçların ve çimlerin içine girdiği gibi kuşların cıvıldamalarını duyabilir. NYBB’nin internet sitesi bu sergideki 17 resmin 1940’taki ilk açılışlarından beri beraber görülmediklerine dikkat çekiyor. Georgia’nın dönüşünden sonraki yıl olan bu açılış, kocasının sanat galerisinde yerini aldı.

 

 

78A75965-26E4-4EC4-B722-F454542236AA-e1527052948119-768x1024-1 

Georgia O’Keeffe’nin karalama defterinden, 1939, Hawaii. Kağıttaki kalem. Howard Schwartz tarafından fotoğraflandı.

 

Sergi boyunca yürürken Georgia O’Keeffe’den ilham aldım ve özellikle eskizlerinden etkilendim. Ben ne zaman karalama yapsam, sık sık bir sanat eseri yapma cazibesiyle savaşmak zorunda kalıyorum. Benim görüşüme göre, Yüzyıllardır eskiz defterleri müzelerde sergilenmiş ola bile, eskiz defterinin amacı bu değildir ve birçoğu, aslında, kendi başlarına bir sanat eseridir. Eskiz defterinin oynamak, deneyimlemek ve düşüncelerini karalamak için bir yer olduğuna inanıyorum. Bu bir çizim günlüğüne eşdeğerdir, sadece buna sahip olan sanatçılar için anlamlıdır. O’Keeffe birkaç çizgi çiziyordu ve onlar dağ oluyordu. Ve çizgiler tamamen kendini bilmeyen türdendi, eğer öyle bir kelime varsa. Şu eskizlere bakmak bende de çizim yapma isteği uyandırıyordu.

unnamed-7-768x322
Georgia O’Keefe: Visions Of Hawai’i” sergisi, New York Botanik Bahçesi. Howard Schwartz tarafından fotoğraflandı.

Sergideki 17+ resim harika ve kusursuz O’Keeffe de öyle. Onun resimleri, ressamın kendi diliyle boyanmış, simgesel olduğu kadar soyuttur da. O’Keffe tuvalin kenarlarına sığmayan büyükçe bir çiçek resmettiğinde, bu çiçeklerin şekillerini yeni ve heyecan verici bir tarzda görerek onun dünyasına çekiliriz. Boyutlarından dolayı daha önce hiç fark etmediğimiz detayları görmeye eğitiliyoruz; O’Keeffe bizi bakmaya zorluyor.

 

2004.30.6_2a 

Georgia O’Keeffe, Plumeria ile Ebegümeci, 1939. Tuval üzerine yağlı boya. Smithsonian Sanat Müzesi, Washington, D.C

 

Bir Monet resminin aksine, örneğin, O’Keeffe’nin resimleri bir odadan ya da onlardan iki ayak uzaklıkta dursa bile tamamen aynı gözüküyor.  Bu, resimlerinin cazibesine cazibe katarken, diğer sanatçılarla birlikte bu görüntünün sabitliği sıkıcı olarak düşünülebilir. O’Keeffe içimdeki sanatçıyı uyandırıyor ve diğer nesnelerin nasıl göründükleri – başlangıçta gerçekten nasıl göründükleri – hakkında merak uyandırıyor, bu ister eski bir çift ayakkabı ister bir gazete ya da bir kâğıt torba olsun.

76cafbe77a70ea5433218ca89441065b 

Georgia O’Keeffe, ‘Helikonya Bitkisi: Yengeç Pençesi Kızıllığı,’ 1939. Tuval üzerine yağlı boya. Sharon Twigg-Smith Koleksiyonu

 

Reklam kampanyasında kullanılan iki tablo sergide bir duvarı paylaşıyor. Biri ananas tohumunun resmi, diğeri ise helikonya bitkisinin resmi.

 

1f719cb66b54be62d6dc7411374b6b65-768x895 

Georgia O’Keeffe Ananas Tomurcuğu (1939). Özel koleksiyonun izniyle.

 

Resimler o kadar güçlü ki dergi reklamından aşağıdaki metne dayanabilirler;

 

unnamed-5 

Dergi reklamı, 1939. Howard Schwartz tarafından fotoğraflandı.

 

Belki de hiç ananas tomurcuğu görmediniz- ve sözcükler, Dole tarlalarında yetişen ve olgunlaşarak büyüyüp tatlı bir ananasa dönüşen, bu parlayan kraterin rengini tanımlayamaz… Belki de Dole Ananas Suyu’nu hiç tatmamışsınızdır- ve bu saf meyve suyunun hoş kokulu lezzetini keşfetmenin başka bir yolu yok. Sadece kahvaltıda bir dene… Alışverişten veya egzersiz yaptıktan sonra –çocuklarla okuldan geldikleri zaman… sen veya ailen ne zaman ferahlık istersen o zaman dene.

wall-768x289 

Georgia O’Keeffe: Hawai’in Vizyonları” sergisi, New York Botanik Bahçesi. Fotoğraf Howard Schwartz tarafından.

 

Kaynakça;
http://www.dailyartmagazine.com/georgia-in-hawaii/

Sanatla Art sayfasının kurucusu

Bir Yorum Yazın