Lennon’dan Oh My Love

Çok tatlı bir şarkının kaydı, “Oh my love.” Gitarda George’la birlikte John Lennon şarkı söylüyor ve piyano çalıyor. Ayrıca Phil Spector muhteşem tonları ile dinliyor.


Çeviren: Elif Dağatar

Gimme Some Truth ve McCartney-molası How Do You Sleep? arasındaki huzur polemiği anının arasında belki de Oh My Love, Imagine albümünün en içli eseri olabilir.

Oh My Love, Imagine albümündeki birlikte yazılan tek şarkıydı. Âşık olmanın berraklığı ve yeniden doğuş duygularını ortaya koyan sözler, Imagine’in en zarif ve açık eserleri arasındadır. Rüzgâr ve bulutlara yapılan göndermeler de Yoko Ono’nun eğitim çalışmalarını anımsatmaktadır.

Bu şarkı 1968’de John Lennon ve Yoko Ono tarafından The Beatles albümünün oturumlarından sonra yazılmıştır. Sonunda Lennon’un Imagine albümünde George Harrison’ın gitar katkısıyla yerini aldı. Yoko Ono’dan 2010 yılının Kasım ayında Rolling Stone’un çalma listesi özelliği için tüm zamanların en sevdiği 10 John Lennon şarkılarını seçmesi istendiğinde, ilk seçimi bu melodiydi. Şöyle dedi: Cinsel ilgiyle ya da “seni özlüyorum”larla ilgili değil – daha çok gerçek aşkla.


George ve John’nun beraber son bilinen fotoğrafı. 1974 – Batı Hollywood’daki The Troubadour’da çekilmiş olan fotoğrafın kredisi Jesse Ed Davis’e.

 

Şarkı 1968’e kadar uzanır ve Imagine’in en eski şarkısıdır. Şarkıyı açan George Harrison’ın nefis gitar çalışması, Julia ve Happiness Is a Warm Gun gibi White Album şarkılarını hatırlatır.

Studyonun İçine

Lennon, şarkıyı Mayıs 1971’de AscotSound’a götürmeden önce çeşitli demolarını kaydetti. Stüdyodaki film görüntüleri, şarkının kaydı başlamadan önce şarkıyı Harrison için çalan Lennon’ı kaydetti.

İlk provalar Lennon’ı Steinway bir piyanoda, Harrison’ı da akustik gitarda uygun düzenlemeleri yaparken kaydedildi. Bir ara, dobro eklemeyi düşündüler, daha sonra Harrison Les Paul elektrogitar ile değiştirdi. Nicky Hopkins’in elektro piyanosu Lennon’ın etkileyici solosuna daha bir zarafet kattı.

Oh My Love’ın bir stüdyo kaydı John Lennon Anthology kutusunda 1998 yılında gösterildi.


Şarkı, 2001 romantik komedi filmi Heartbreakers’ın birkaç önemli sahnesinde kullanıldı. Aynı zamanda 1980 genç filmi Little Darling’in film müziğinde de yer aldı.

Kaynakça;
http://www.songfacts.com/detail.php?id=21664
https://pleasekillme.com/john-lennon-george-harrison-recording-oh-love-1971/
https://www.beatlesbible.com/people/john-lennon/songs/oh-my-love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir