Ay Dansı: Resimlerde Dolunay

Göğün güzeller güzeli ayını yıllar boyunca çeşitli ortamlarda öne çıkaran muhteşem sanatçılara bir bakalım.


Çeviren: Sena Liman

Edvard Munch, Ay Işığı, 1895.

İlk resmimiz Edvard Munch’tan. Dalgalı kıyı şeridi, ağaçların katı dikey çizgilerine ve yansıyan ay ışığı sütununa bir karşı nokta oluşturur. Hiç insan yok. Bu eser ay ve hissiyatla bağlantılı. 

William Turner

Joseph Mallord William Turner, Denizdeki Balıkçı, 1796, Tate London

Turner konuya oldukça farklı bir açıdan yaklaşmış. Burada ay ışığı yansıyan fırtınalı bir deniz, doğanın merhametine kalmış cılız fenerleriyle minik insan figürleri görüyoruz. Bu, Alex Turner’ın Kraliyet Akademisi’nde sergilediği ilk yağlı boyaydı ve gece resimleri için bir akım başlattı.

Henri Rousseau

Henri Rousseau, Uyuyan Çingene, 1897, MOMA, New York, USA

Daha sakin ama gizemli bir esere dönüyoruz: Ona zarar vermemeyi seçen bir aslan tarafından ziyaret edilen uyuyan bir kadın. Henri Rousseau kendi kendini yetiştirmiş bir ressamdı fakat basit çizgileri ve fantastik tasvirleri son derece popülerdi.

Vincent Van Gogh

”Peki Van Gogh nerede?!” dediğinizi duyuyorum. Mehtaplı tabloların olduğu her listede mutlaka görünmesi gerekir. En ünlü eseri belki de ”Yıldızlı Gece”dir. Ama aslında bu bir hilaldir. Bu yüzden dolunay temamıza bağlı kalarak bunun yerine bir buğday tarlası üzerinde yükselen dolunay resmine bakın. Bilim insanları aslında bu ayın tam olarak bu alan üzerinde kesin olarak ne zaman yükseldiğini belirleyebildiler: 13 Temmuz 1889 saat 21:08’de!

Vincent Van Gogh, Buğday Demetleri ve Yükselen Ay ile Manzara, 1889, Kroller Muller Museum, Netherlands.

Andō Hiroshige

Van Gogh (ve diğer birçok Batılı artist) ukiyo-e geleneğinin son büyük ustası kabul edilirken Japon sanatçı Ando Hiroshige’nin izlerini çalıştı ve yeniden üretti. Yazımızı bu muhteşem ayın önüne düşen şelale görüntüsüyle sonlandıralım. 

Andō Hiroshige, The Moon Over A Waterfall(Şelale Üzerinde Ay), tarihi belirlenmemiş, c1797-1858
Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/full-moon-in-painting/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir