Haftanın Tablosu: İlk Bulut, Sir William Orchardson

İlk bakışta Sir William Orchardson’ın İlk Bulut’u, sakin ve rafine görüntüsü veren geç bir Viktorya dönemi ev mekânını canlandırır. Ancak ikinci kere baktığımızda lüks zarafet seçkinlerinin ikiyüzlülüğünü, çifte standartlarını ve iflas etmiş değerlerini ortaya çıkartmaktadır. İlk Bulut; can sıkıntısı, ilgisizlik ve kayıtsızlığın temellerini bozmaya başlarken çökmekte olan bir evliliği sergiliyor. Sir William Orchardson’un İlk Bulutu, az bilinen iğneleyici bir yorum çalışmasıdır. Orchardson şaheserini, Viktorya dönemine ait bir evliliği keşfedelim.

Sir William Orchardson, The First Cloud, 1887, National Gallery of Victoria, Melbourne. Entire Painting.
Sir William Orchardson, İlk Bulut, 1887

Bu tablonun tiyatro, edebiyat ve resmin temelini oluşturduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Tablo; Hieronymus Bosch, William Hogarth ve Pablo Picasso gibi büyük ressamlar tarafından desteklenmiştir. Sir William Orchardson’un İlk Bulutu, 1880’lerin İngiliz toplumu ile açgözlülük, kibir ve gururun evliliğin temelini nasıl oluşturduğunu, evlenmenin ne anlama geldiğini yorumlamıştır. Edith Wharton, Henry James ve Anthony Trollope gibi ünlü yazarlar Keyif Evi, Bir Hanımın Portresi gibi kitaplarda bu bozucu etkileri araştırmıştır. Edebî çağdaşları gibi İlk Bulut’ta da düzenlenmiş evliliklerin kökenleri keşfedilmiştir.

1880’ler, modaya uygun insanların karşılıklı avantaj sağlamak için evlendikleri hanedan evliliklerinin yapıldığı bir dönemdi. Eşlerden birinin iyi aileden gelmiş ve soylu olması, diğer eşin ise genç ve varlıklı olması yaygındı. En yaygın olanı, zengin Amerikan mirasçılarıyla evlenen yoksul İngiliz lordlarıydı. Her eş evliliğe değerli bir şey getirmek zorundaydı. Aşkın finansal değeri kalmamıştı.

İlk Bulut, zarif bir çiftin göze çarpan zenginliğini tasvir etmektedir. Soldaki hanım; toplanmış kumaşlı tarlatan, uzun bir kuyruk ve dekolte yakadan oluşan geç Viktorya dönemine ait tasarıma sahip şık bir krem elbise giymiştir. Charles Worth ve Jacques Doucet gibi ünlü moda tasarımcıları böyle muhteşem elbiseler üretmiştir.

Kadının arkası izleyiciye dönüktür; bu odadan ayrılmakta ve yaş olarak kendisinden büyük olan kocasından uzaklaşmakta olduğu görüntüsünü vermektedir. Başı hafifçe eğik ve yüzü önündeki koridor aynasına nazikçe yansımaktadır. Kafasının yönünün, sallanan omuzlarının ve bol dökümlü kumaşının ima ettiği gibi sağına doğru yürümekte olduğunu çıkartabiliriz. Işıklı salondan çıkıp gölgeli koridora girmesinden birkaç saniye öncesi resmedilmiştir. Yakında ise şöminenin yanında sadece kocası kalacaktır.
Buna karşılık, kadın yaldızlı ahşap sandalye, pembe masa ve krem ahşap bölme gibi aydınlık mobilyalar ile çevrilidir. Nesneler sahiplerini ve sahiplerinin ayrı varoluş alanlarını yansıtıyor. Nesneler diğer evlerde olduğu gibi birbirine karışmaz. Onlar sadece sahipleri gibi odanın ayrı uçlarında bulunmaktadır.
Çiftin evliliği ayrılıyor ve mobilyalar odanın ortasında büyük bir boşluk olarak büyüyen ayrılıklarını yansıtıyor. Parke döşemenin boşluğu evliliklerinin boşluğudur. Bu bir Viktorya dönemi evliliği. Bu bir Orchardson şaheseri.
Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/painting-of-the-week-sir-william-orchardson-the-first-cloud/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir