DeCaires Taylor’un Denizaltı Kurulum Müzesi

2006 yılında İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor, Karayipler’deki ilk denizaltı heykel parkını kurdu. O zamandan beri Meksika, Cancun, Londra’daki Thames kenarındaki banklar ve Kanarya Adası Lanzarote suları da dahil olmak üzere başka denizlerde müzeler oluşturdu. Taylor’ın eşsiz kurulum sanatı, bir heykeltıraş, doğacı ve dalgıç olarak becerilerinin ve deneyimlerinin doruğudur. Taylor, Eko-sanat hareketine önemli katkılarda bulunmuştur. Gelin hep beraber bu denizaltı kurulum sanatına göz atalım.

1974’te İngiliz bir baba ve Guyanlı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Taylor, Londra’da sanat eğitimi aldı. 30 yaşında tam zamanlı sanatçı oldu. Bir tüplü eğitmenden ve okyanusların korunması tutkusundan esinlenerek her denizaltı parkı ve müzesi aracılığıyla sanat ve bilim ışığında insanlar ile doğa arasında bir diyalog kurmuştur. İklim değişikliği, kirlilik ve göçün modern temalarını ele almıştır; çevresel ve siyasi alandaki çalışmaları sebebiyle uluslararası alanda tanınmaktadır.

DeCaires Taylor's Underwater Museums
DeCaires Taylor’un Sualtı Müzeleri-Jason deCaires Taylor, Studio’daki kendi portresi, 2013. Kaynak: Installation Magazin Kurulum aşaması

Heykeller, mercanın büyümesini ve su altı canlılarının yerleşmesini teşvik eden bir dokuya sahip özel bir pH nötr çimentodan yapılmıştır. Mercanlar, süngerler, balıklar, kabuklular ve solucanlar heykellerin yüzeyinde yaşarlar – deniz parçaları tamamen organik bir şekilde değiştirir ve bunlarla temas eder.

Su altı parkları, yerel halktan, ağaçlardan ve hatta arabalardan toplanan 400-500 gerçek boyutlu heykel sergiler. Okyanusun sergi alanı olması, sürekli bir çevre değişikliği anlamına gelir. Yüzen balık sürüleri ve deniz gelgitleri, bulutlarda koşan ve heykelleri saran kum fırtınalarına ışık tutuyor. Ziyaretçiler heykellere dalış, şnorkel veya cam tabanlı teknelerle erişiyor. Bu parkların mercan resiflerinin yakınında bulunduğu için çok fazla dikkat çekiyorlar.

Lampedusa’nın Salı

DeCaires Taylor's Underwater MuseumsJason deCaires Taylor, Lampedusa’nın Salı, Lanzarote, 2016. Kaynak: boathopping

Lanzarote’in katlarında oturan Lampedusa’nın Sal, Théodore Géricault’un Medusa Salı‘na (1891) saygı göstergesidir. Şişirilebilir bir salda istiflenmiş 13 ceset. Taylor’ın sözlerine göre bu çalışma, kaybedilen birçok yaşam için bir anıt olarak değil, şu anda küresel topluluğumuzun kolektif sorumluluğunun kesin bir hatırlatıcısı olarak düşünülmüştür.

ISLAH

Recent | Underwater sculpture, Underwater art, Underwater photographer

Recent | Sculpture, Under the water, Aquatique

Umut ve anka kuşu gibi yeniden dirilişe ilham veriyor Islah. Ortaya çıkan mor görüntü izleyiciye bir canlanma hissi verir ve yüzeyinde bir araya gelen okyanus yaşamına ev sahipliği yapar.

Sessiz Evrim

Can Underwater Art Save the Ocean's Coral Reefs? | Travel ...

Cancun’daki Museo Subacuático de Arte’deki Sessiz Evrim, en provokatif parçalardan biridir – 400 yerli halkın birlikte gruplanmasıyla oluşur. Ölçek ve ağırlık muazzamdır. Bu çalışma, parkların oluşturmaya çalıştığı bilincin ve korumanın önemli bir örneğidir.

DeCaires Taylor's Denizaltı Müzesi
DeCaires Taylor’ın Denizaltı Müzeleri Jason deCaires Taylor, Crossing the Rubicon, Lanzarote, Museo Atlantico, 2017. Kaynak: artimage.org.uk Denizaltı Kurulumu

Bu çarpıcı parça, deniz yaşamının, gri çimento heykellerini canlı mercan habitatlarıyla nasıl değiştirdiğine bir örnektir. Daha fazla su altı sahnelerinin yapımı planlandığı söyleniyor. Ortaya bir sanat koymanın, okyanuslarımızı nasıl daha iyi hâle getirebileceğini görmek güzel ve ilham vericidir.
Taylor’ın okyanusları koruma isteği gerçekleştirdiği her kurulumda apaçık ortadadır.
Denizin savunmasını oluşturuyor. Tüm müzeler gibi suyun altında kalanlar da değerli hazineleri korumaktadır.

Kaynak; https://www.dailyartmagazine.com/decaires-taylors-underwater-museums/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir