Renklendirilmiş Fotoğraflar, Kral Tut’un Mezarının Keşfedildiği Tarihi Anı Ortaya Çıkardı

1922’de Tutankhamun’un mezarı keşfedildiğinde bir sansasyon yaratmıştı. Hemen hemen hiç el değmemiş olan mezar, keşfedilmeyi bekleyen bilginlerin eski Mısır’da yaşam ve ölüm hakkında hayati bilgiler edinmelerini sağlamak için hazırladıkları bir zaman kapsülü idi.


Çeviren: Simge Şahin

29th/30th October 1925, Tutankhamun’s Tomb | The gold mask (Carter no. 256a) in situ on the mummy of the King, still inside the third (innermost) solid gold coffin. (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)

 

Eski Mısır Bilimcisi İngiliz Howard Carter, Krallar Vadisi’ndeki mezarı keşfettiğinde kimse onları ne tür bir zenginlik beklediğini bilemiyordu. Neyse ki fotoğrafçı Harry Burton hazırdı ve Kral Tut’un mezarının kazılarını sekiz yıl boyunca belgeledi. Dynamichrome tarafından renklendirilen bu inanılmaz görüntüler, kazıya benzersiz bir genel bakış sunmaktadır.
2nd December 1923, Tutankhamun’s Tomb | Howard Carter (at the top of the stairs), Arthur Callender and Egyptian workmen removing the wall between the Antechamber and the Burial Chamber (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)

 

Fotoğraflar, Carter’in kazı boyunca izlenimlerini kaydettiği günlükleri ve dergileri tamamlayıcı niteliktedir. Carter’in sözlerini okumak ve fotoğraflara bakmak, bu tarihin içine çekilmemek gerçekten zor. ”Birilerinin görebilmesinden önceydi, sıcak havanın kaçması mumun titremesine neden oldu, fakat gözler ışığın parıltısına alıştığında odanın içi yavaş yavaş belirdi, tuhaf ve müthiş bir karışıklık yaşandı, olağandışı nesneler birbirine yığıldı.” Carter, mezarın ikinci kapısını açıp içeri ilk kez girebildiği anda günlüğüne yazmıştır.
30th December 1923, Tutankhamun’s Tomb | Howard Carter (left), Arthur Mace and an Egyptian workman standing on scaffolding(©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)

 

Burton’ın fotoğrafları sadece hayvanların heykellerinden vazolarına, kıyafetlerinden ve müzik aletlerine kadar nesnelerin zenginliğini değil aynı zamanda arkeologların çalışma ortamını da göstermektedir. Bazı fotoğraflar nesnelerin nasıl özenle işaretlendiğini ve düzenlendiğini gösterirken diğerleri ekibi bu değerli hazineleri dikkatlice sardığını ve koruduğunu gösteriyor.
December 1922, Tutankhamun’s Tomb | The rectangular white box (Carter no. 50), in front of the lion couch (Carter no. 35) in the Antechamber, contained, amongst other items, linen garments (shirts, shawls and loin cloths), 18 sticks, 69 arrows and a trumpet. (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)

 

Oxford Üniversitesi Griffith Enstitüsü sayesinde sadece Carter’in dergilerini okumak ve Burton’un fotoğraflarını görmek değil, aynı zamanda mezarın içeriği için oluşturulan haritaları, çizimleri ve detaylı nesne kartlarını keşfetmek de mümkündür.
29th November 1923, Tutankhamun’s Tomb | Howard Carter (on the left) working with his friend and colleague Arthur Callender on wrapping one of two sentinel statues of Tutankhamun (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)
January 1924, Sethos II’s Tomb (‘laboratory’) | Arthur Mace (standing) and Alfred Lucas (sitting) working inside the makeshift ‘laboratory’ (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)

 

4th January 1923, Tutankhamun’s Tomb | Howard Carter (kneeling), Arthur Callender and an Egyptian workman in the Burial Chamber, looking through the open doors of the four gilded shrines towards the quartzite sarcophagus. (©️ Griffith Institute, University of Oxford, colorized by Dynamichrome)
Kaynakça: https://mymodernmet.com/king-tuts-tomb-discovery-photos/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir