Monet’nin Bordighera Çizimleri –Bir Aşk İlişkisinin Arka Plan Hikâyesi

Call Me By Your Name filmini İtalya’da çekmeye karar verdiklerinde biliyorduk ki Elio ve Oliver, Bordighera’daki tüm gizli yerleri gezen ilk kişiler değildi. Monet, buraya seneler önce gördüğü her şeyi büyük bir zorlukla kaydetmeye gitmişti. Buradaki resimlerde Monet’nin Bordighera bakış açısıyla olan her şeyi görebilirsiniz.

Claude Monet, Bordighera, kanvas üzerine yağlı boya, 1884, Chicago Sanat Enstitüsü, Chicago

Eğer Call Me By Your Name’i izlediyseniz, filmde Claude Monet’den söz edilen özel bir bölüm olduğunu bilirsiniz (izlemeyenlere izlemesini tavsiye ederiz). Elio, Oliver’ı gizli yerine götürüyor ve Monet’nin oraya çizim yapmak için gittiğini bilmesini sağlıyor. Bu filmi ve kitabı daha ilgi çekici yapmak için söylenen bir yalan olabilirdi ama aslında tamamıyla doğru. Bordighera, Fransa sınırındaki İtalya’nın Akdeniz sahilindedir.

Monet, kendini ve hemen hemen tüm çalışmalarını Giverny’deki bahçesini boyamaya adamadan önce çok fazla seyahat etmiştir: Londra, Rouen, Venedik, Hollanda…

Claude Monet, Bordighera,, 1884, Özel Koleksiyon

Bordighera’ya gidişi, hızlı Avrupa demir yolu hattından faydalanmaya karar vermesiyle olmuştur. 1883’te Bordigham’a ilk gidişinde Monet, Renoir ile l’Estaque’teki Cézanne’i ziyarete gitmiştir. Fakat geri dönüp üç ay boyunca kalması 1884 yılında gerçekleşmiştir. Ocak ayının ortalarında varmıştır şehre ve o mavi gökyüzünün, Fransız kış günlerinden gelen gri havasına karşı büyük bir zıtlık oluşturmuştur.

Claude Monet Bordighera’daki villalar, 1884, d’Orsay Müzesi, Paris

Monet, Paris’te görmeye alışık olmadığı ağaçları, palmiyeleri ile Bordighera’nın bütün doğasına hayran kalmıştı. Birçok ressam bu şehre manzarasını resmetmek için geldi. Ama Monet onlardan farklı olmaya karar verdi; sadece etrafındaki bitki örtüsünü boyadı ve ara sıra peyzajlar ve evleri de her zaman küçük boyutlarda resme dâhil etti. Bu, ressama daha önce hiç kullanmadığı renkleri kullanmaya yönlendirdi, ki ayrıca gördüğü güzellikleri aktaramama korkusu onu delirme noktasına getirdi. Eskiden belli renk paletleriyle çalıştığından ona yeni olan bu tonlardan doğru olanı seçemeyeceğinden korkuyordu. Bu konu hakkında karısına bir sürü mektup yazmıştır:

Yapılması son derece zordur ve çok zaman alıcıdır. Yoğun bitki örtüleri ve bulabileceğinden çok fazla ayrıntıya sahip motifler, resmetmek için korkunç derecede karmaşık ve ben de, aksine, izole ağaçların ve geniş alanların adamıyım.

Bu olay Bordighera’da başladığı hiçbir işi bitirmemesine sebep olmasına rağmen eve döndüğü gibi hepsini tamamlamıştır.

Bu üç ay içinde, Dolceaqua’ya gitti ve bu da onu 40’dan fazla resim ile eve götürdü, çoğu hala son rötuşlara ihtiyaç duyuyordu.

Claude Monet, Bordighera Manzarası, 1884, Hammer Müzesi, Los Angeles

Metnin başına dönersek, “Call Me By Your Name”in kitabını okumayı bitirdikten sonra, Monet’nin Bordighera’da yaptığı resimlere bakmaya karar verdim. O yerleri onun bakıp da gördüğü gibi görmek istedim.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/monets-bordighera/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir